První krůčky: Filipe Luis

© chelseafc.com

Oficiální web Chelsea si pro fanoušky připravil rubriku, ve které nahlédneme do minulosti hráčů Blues a necháme je zavzpomínat na jejich první dny v profesionálním fotbale. Dnes to bude Filipe Luis.

Který profesionální tým byl tvůj první?

Poprvé jsem se k týmu připojil, když mi bylo 14, ale to jsem hrál futsal. Takže první fotbalový klub byl Figueirense v Brazílii.

Bydlel jsi blízko místu, kde jsi trénoval?

Moji rodiče bydleli asi dvě hodiny daleko od mého týmu, takže hodně mladších hráčů včetně mě tu zůstali. Byly to velmi těžké časy, protože klub byl velmi chudý. Dávali nám jídlo a to bylo ono, žádné peníze nebo něco takového, nedostávali jsme žádné výplaty.

Vždycky jsi hrával levého obránce?

Ne, začínal jsem jako útočný záložník, vlastně jsem hrával na Oscarově pozici až do svých 17. Na téhle pozici jsem v klubu také debutoval a potom za mnou přišel trenér a řekl mi, že bych měl hrát levého obránce, protože mám potřebné kvality na tuhle pozici, včetně schopnosti tvořit hru ze zadu. Moc talentovaných levých obránců v té době zrovna nebylo, tak jsem cítil, že v kariéře mám na nové pozici mnohem větší šance.

Kteří hráči, se kterými jsi hrál se taky ve světě velkého fotbalu dokázali prosadit?

Z prvních dní mé kariéry jich moc není, ale skoro na začátku, když jsem ještě hrál za Ajax, jsem hrával s Wesley Sneijderem (na obrázku), Rafael van der Vaartem, Maxwellem nebo Zlatanem Ibrahimovicem. Když jsem přestoupil do B týmu Realu Madrid, hrál jsem s Robertem Soldadem, Alvarem Negredem, Alvarem Arbeloou a Javi Garciou, který strávil minulou sezónu v Manchesteru City.

Jakou hudbu jsi celý ten čas poslouchal?

Miloval jsem rock, takže jsem poslouchal skupiny jako Red Hot Chilli Peppers, U2, the Doors. Měl jsem taky rád starší klasiku jako je Beatles, ale Red Hot Chilli Pappers a U2 byli moji nejoblíbenější.

Při pohledu zpět, jaké je nejlepší rada, kterou jsi dostal?

Jeden z mých týmových trenérů, Dorival Junior, mi řekl, že moje tělo je můj nástroj. Řekl: „Pokud jsi inženýr, tvým nástrojem je kladivo nebo počítač, ale tvým nástrojem je tvé tělo“. Vysvětlil mi, že se musím o své tělo starat, být opatrný na to, co jím nebo se taky ujistit, že jsem měl dost odpočinku. Všechno to byla pravda, protože jsem byl vlastně na svém těle závislý. Potřeboval jsem být v nejlepší možné kondici, abych mohl hrát. Tvé tělo musí být vždy připraveno, tohle jsem si vždycky říkal. Budu mít spousty času na zábavu a jiné věci až ukončím kariéru.

Řekni nám o momentu, kdy jsi podepsal svoji první profesionální smlouvu. Jak jsi se cítil?

Ano, bylo mi 16. Podepsal jsem pětiletou smlouvu a dostával jsem zhruba 60£ měsíčně. Byl jsem velice šťastný, protože ten pocit, když jsem podepisoval svou první smlouvu v životě, ten pro mě byl velice velký. Byl to jeden z nejlepších okamžiků mé dosavadní kariéry.

79 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 79 komentářů