Chelsea letos Premier League nevyhraje

‚Prachy dělaj člověka‘ – známá to slova. Právě jste svědky rozpadajícího se týmu, který ještě před pár měsíci skvěle fungoval. Chelsea ztratila poslední lidskou tvář prodejem vynikajícího útočníka Eidura Gudjohnsena.

José Mourinho se v letním přestupovém období chová poněkud zmateně. Proč najednou začal kupovat předražené hvězdy typu Ballacka a Ševčenka? Vždy? za jeho vlády na Stamford Bridge přišli vždy mladí a talentovaní fotbalisté, kteří měli dosáhnout vrcholu právě až v modrém dresu.

A najednou takový zlom. Má to dva důvody – 1. Po příchodu nového sponzora firmy ADIDAS má z Chelsea vzniknout klub s velkým jménem. Proto bylo zapotřebí sehnat fotbalové hvězdy, díky nimž by se jméno Chelsea v reklamní politice vzneslo o několik pater výše.

Další důvod je ten, že vedení The Blues hrozí Mourinhovi. Jestli nezíská v následující sezoně trofej Ligy mistrů může být jeho křeslo vážně ohroženo. A tak se snaží přivést vhodné fotbalisty s velkým jménem a zkušenostmi. Anglická liga musí jít v očích portugalského trenéra až na druhé místo. Troufám si v tuto chvíli tvrdit, že Chelsea anglický titul nezíská.

Za vším stojí jediný muž – Peter Kenyon. Právě on chce, aby náš klub byl co nejdříve výdělečně soběstačný. Za každou cenu usiluje, aby se Chelsea nemusela opírat o peníze ropného magnáta a majitele Romana Abramoviče. Klub totiž po nákupu Ballacka a Ševčenka může získat až o 50% více peněz, než tomu bylo doposud. Prosadit tuto myšlenku za podobných událostí může za tři až pět let. Pokud se do té doby z Chelsea nestane vrak…

Poslední hřebíček do rakve zatloukl Mourinho prodejem Eidura Gudjohnsena, miláčka fanoušků Chelsea, alespoň těch anglických.

Když jsem shlédl tiskovou konferenci, jak podepisuje smlouvu s Barcelonou a předvádí se v jejím dresu, bylo mi smutno. Zde je vidět velký rozdíl mezi Barcelonou a Chelsea. Holanďan Frank Rijkaard, kouč Barcy, totiž přemýšlí úplně jinak. Nehledá milionové superposily. Přitom peníze by na ně Barcelona určitě měla. Jaký je tedy důvod? V kádru už několik velkých osobností je a není důvod kupovat další. Puyola, Ronaldinha a Eto'a mají doplňovat kvalitní fotbalisté, kteří nejsou vůdčí osobností. A tomu já říkám „přestupová politika".

Chelsea na tu svojí doplatí. V týmu je nyní několik velkých osobností, kteří mohou mít odlišné názory. V kabině nemusí být atmosféra zrovna přívětivá. To samé se přihodilo právě Realu, který již třetí sezonu po sobě jdoucí nezískal žádnou trofej. A nikdo v tuto chvíli neví, jak dlouho se ještě bude ze špatné přestupové politiky vzpamatovávat.

Bude Chelsea v sezoně 2006/2007 úspěšná? Doufejme.
Můj názor však zní, že ne.

Komentáře

reklama
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.