Akademie opět míří za úspěchy

© chelseafc.com

Již dnes večer mohou fanoušci sledovat první utkání Barclays U21 Premier League. Utkání nabídne také televizní stanice Sky Sports, která nemohla zvolit lepší utkání. Hostující Manchester City se utká s mistrovskou Chelsea, která i letos hodlá světu ukázat svou velikost.

Není to tak dávno, co byla mládež v Chelsea spíše vysmívána. Blues hvězdy nakupují, nevychovávají – stará pravda, která začíná být pořádně děravá.

Před několika lety vsadil Roman Abramovič na muže jménem Neil Bath a úkol zněl jasně, dostat hráče z Akademie do prvního týmu.

Do mládežnických výběrů začaly proudit talenty z celého světa, ale čekala je opravdová dřina. Stalo se běžnou praxí, že takzvaní „školáci“ hrají v kategoriích U19 či U21 a jejich schopnosti jsou testovány staršími soupeři.

Neil Bath – „Součástí naší práce je tlak. Formujeme hráče pod tlakem. Pokud se chtějí prosadit do prvního týmu, tak musejí umět zvládat tlak. Děláme to pro jejich dobro.“

Klíčem k úspěchu nejsou pouze dovednosti na hřišti, ale především charakter hráče. Za vlády Neila Batha klub opustil Jacob Mellis či Connor Hunte, kteří nebyli dostatečně disciplinovaní pro nový režim Akademie. Přitom Hunte, patřil mezi velké talenty anglického fotbalu a zájem o něj měli v Liverpoolu či Manchesteru.

Pohled na jediného odchovance na soupisce týmu byl alarmující. Nyní se ovšem zdá, že kroky Neila Batha začnou přinášet ovoce, ve které mnozí ani nedoufali.

Sezóna 2013/14 byla naprosto bezprecedentní, modrý klub z Londýna ovládl prestižní FA Youth Cup a na Old Trafford vybojoval titul v U21 Premier League. Tyto úspěchy ovšem byly pro veřejnost celkem známé, ale málokdo ví, že junioři v Chelsea získali trofeje také v kategoriích U-13, U-15 a U-16.

Neil Bath – „Úspěch a trofeje jsou v mládežnickém fotbale skvělé, ale já jsem především rád, že hrajeme svou hru. Naše filozofie je pořád stejná, chceme útočit a být dominantním týmem. Musím pochválit všechny, co pomáhají k těmto výsledkům naší práce.“

Výsledky Chelsea opravdu vyrážejí dech a přitom Bath přiznává, že mohou být ještě lepší: „Pokud se podíváte na sestavy našich týmů, tak zjistíte, že patříme mezi nejmladší a přesto vítězíme. Hráči dozrávají a zlepšují se, ale tím práce nekončí. Pokud je hráč příliš dobrý chceme, aby hrál lepší soutěž, aby byl více testován a jeho místo připadne mladému hráči, který musí překonat laťku, která je velmi vysoko.“

Ale nejde pouze o úspěchy, k práci s mládeží patří také nenaplněná očekávání a smutná loučení: „Nechci mluvit jen o hráčích jako je Baker nebo Christensen. Jsou i hráči, kteří se neprosadili a musíme se s nimi rozloučit. Chlapci jako Adam Nditi, Danny Pappoe, Milan Lalkovič, Ambrose Gnahore nebo Chike Kandi.

Rozhodně se jim však dveře do našeho klubu neuzavřeli. Chceme jim pomáhat i dále, aby si našli kluby, ve kterých budou šťastní. Je to důležité pro budoucnost jejich, ale také naší Akademie. Například jsme několik bývalých hráčů klubu přesunuli do jiných rolí. Studují a u nás jsou na částečný úvazek,“ vypráví Bath. Stejnou šanci dostal svého času Sam Hutchinson, který ukončil kariéru a v Chelsea pracoval dále a udržoval se v kondici. Nyní svou kariéru opět nastartoval a všichni v Chelsea mu drží palce především po zdravotní stránce.

Důležitou součástí Akademie jsou také hostování – své by mohl vyprávět Bamford, Courtois, Omeruo či De Bruyne. Eddie Newton dohlíží velmi pečlivě na všechny hráče na hostováních a zajišťuje, že na ně trenéři prvního týmu nezapomínají.

A vy dnes nezapomeňte na utkání Chelsea U21 v Manchester City U21 od 20:00 na Chelsea TV.

141 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 141 komentářů