Chelsea je vášeň

Příběh o tom, jak se z Chelsea stala jeden z nejlepších klubů na světě! A jak se peníze a vášeň dají do fotbalu skvěle zakomponovat…

Jaro 2003. Osudný okamžik. Přelom v londýnské Chelsea. Ptáte se, proč jsem vybral zrovna tyto slova? Na jaře zmíněného roku 2003 dostal totiž ruský ropný magnát Roman Abramovič jeden geniální nápad.

Jak Abramovič koupil CFC

Vše začalo, když si tichý a neznámý Rus koupil lístky na fotbal. Konkrétně navštívil Old Trafford na čtvrtfinálovém utkání Manchester United – Real Madrid. Zápas byl infarktový ManU potřeboval vyhrát o dvě branky. Jenže nejprve zaúřadoval útočník Ronaldo, který se zaskvěl hattrickem, až poté přišli na řadu fotbalisté ManU. Už se zdálo, že je hotovo, jenže na hřiště přišel záložník Red Devils David Beckham, který utkání dvěmi brankami ještě zdramatizoval. ManU nakonec vyhrál 4:3, ale k postupu mu to nestačilo.

Abramovič byl z utkání nadšený a rozhodl se „investovat“ své peníze do fotbalu – chtěl si koupit klub! Jenže nešel hned k Chelsea. Později vyšlo najevo, že se poptával v Manchesteru United. Přemýšlel také o klubech z Itálie či Španělska. Až přišel jednoduchý výběr. Rozhodoval se mezi Chelsea a La Coruní. Jak to dopadlo, všichni jistě víte. Co ho vlastně ke koupi CFC přesvědčilo? Prý když helikoptérou proletěl nad Stamford Bridge!

Jenže nic nešlo hladce. Mělo to negativní dopad. Nikdo nevěděl, co se bude dít. A všichni fanoušci, včetně CFC, byli v šoku. Do Anglie se na vzácné místo dostal Rus! Muž z bývalého Sovětského svazu přece nemůže být na takovém místě. To se v Anglii nikomu nelíbilo. Okamžitě bývalý ministr Sportu Tony Blanks požádal vládu, aby celou záležitost prošetřilo. Na nic nepřišli. Roman Abramovič tak koupil londýnskou Chelsea od Kena Batese, který ji nešetrně zadlužil, za 140 milionů liber.

Peníze nejsou všechno, i hvězda musí bojovat

A začal zlom. Bohatý majitel přiváděl jednu hvězdu za druhou. Každý se Chelsea rázem začal bát, a proto nebylo divu, že antipatie fanoušků ostatních klubů vůči Blues vzrostly. Chelsea byla silná, to nikdy předtím nebývalo.

Hned v první sezoně útočila na titul. Trenér Claudio Ranieri však tým přivedl ke druhému místu a v Lize mistrů dokráčel do semifinále. Proto po sezoně Abramovič Ranieriho propustil a angažoval sebevědomého a hlavně úspěšného Portugalce Jose Mourinha.

Ten se od prvního dne v médiích vyjadřoval o Abramovičovi vždy pozitivně a pokaždé ho v určitých věcech obhajoval. Například, když někteří anti-fanoušci Chelsea vyslovili názor, že Rus si za své peníze koupil letošní titul. „Není to o penězích, je to o vášni,“ prohlásil Mourinho. V podobném duchu ho doplnil také český brankář Petr Čech: „Jsme si všichni blízcí. Nehrajeme jen za sebe, hrajeme pro tým.“

A to je ta síla. Každý bojuje za druhého, proto v současné době patří CFC k nejsilnějším klubům planety. Tím také přibývají noví fanoušci. „Za poslední rok se zvýšil počet fanoušků až o 300%!“ uvedl výkonný šéf Peter Kenyon. Přibližně je v Anglii 3 miliony fanoušků CFC, po celém světě až 20 mil.!

Zbaví se Abramovič Chelsea?

Objevují se však spekulace, že by se Abramovič mohl na Chelsea vykašlat. „Až ho jeho hračka přestane bavit, zbaví se jí,“ vyjádřilo se Daily Mail trochu s nadsázkou. Poté opět přišel na scénu Mourinho. „Je to ten nejlepší majitel. Fotbal ho strašně baví, proto těmhle spekulacím nemůžu věřit,“ řekl. Peter Kenyon později prohlásil, že nebude trvat dlouho a CFC nebude na Abramovičových penězích závislá. „Počítáme tak čtyři nebo pět let.“

Nakupování nebude potřeba

CFC by v nejbližších letech měla přestat také s nakupováním velkých hvězd. „Máme velmi mladý tým, který bychom nepotřebovali posílit na dalších pět let. Jednou se stane, že opravdu nakupovat nebudeme chtít,“ dodal Mourinho.

Jaký je tedy závěr? Pravdou je, že peníze Romana Abramoviče pomohly udělat z Chelsea prvotřídní světový velkoklub. Jenže kdyby se s hvězdami nezacházelo tak dobře, kdyby jim Mourinho nenaordinoval správnou taktiku a nevštípil vůli či snahu, úspěchy by přicházely těžko. Stačí se podívat na poslední dvě sezony Realu Madrid…

Chelsea v číslech 225 000 0­00 000 KčMaje­tek Romana Abramoviče   30 753 000 00­0 KčTolik Abramovič investoval do CFC     9 585 000 000 K­čVýdaje CFC za dva roky za posily     6 300 000 000 KčZa tolik koupil Abramovič CFC     3 960 000 000 K­čÚčetní ztráta za první rok Abramovičovy vlády     2 250 000 000 K­čTolik bude platit nový sponzor Samsung     1 080 000 000 K­čNejdražší posila – Didier Drogba        225 000 000 KčTuto částku vydělá Mourinho za rok          45 000 000 KčTolik zatím stál Abramoviče každý den v CFC    20 0­00 000 Počet fanoušků CFC po celém světě

Komentáře

reklama
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.