U19&U21: V poločase

© chelseafc.com

Už jsme vám nabídli „poločasové“ shrnutí práce našich borců v kategorii U-18, nyní postoupíme o úroveň výše. Dříve rezervní tým nyní nese označení U-21 a právě zde, v kombinaci s řadou hráčů na hostování, se rodí budoucnost Chelsea.

První polovina sezóny 2013–14 byla pro naše mládežníky solidní. Pět vítězství, tři remízy a dvě porážky, to vše podpořeno postupem do čtvrtfinále U-21 Premier League Cupu, který letos zažívá svou premiéru (nyní již víme, že nám los přisoudil jednoho z dvojice soupeřů Fulham/Arsenal, pozn.red.).

Nicméně, Chelsea vynikala především v jiné soutěži, do které letos zasáhla a tou je U-19 UEFA Youth League, kde si družina Dermota Drummyho vedla více než skvěle. Šest vítězství ze šesti zajistilo Blues komfortní postup z prvního místa a v únoru se tak tito hráči utkají s výběrem AC Milán.

Tato evropská soutěž rovněž prožívá svou velkou premiéru a pravidla jsou jasná. Základní skupiny kopírují seniorskou Ligu Mistrů, ale dále již pochopitelně nastává změna a vyřazovací kola jsou losována nezávisle na tom, jak se daří jejich starším protějškům.

A zde jsou slova samotného manažera Dermota Drummyho, který vede jak kategorii U-21, tak rovněž výběr, který nastupuje v evropských pohárech, ačkoliv zde je věkový limit snížen na 19 let: "Projít základní skupinou s úspěšností 100% je skvělý úspěch.

"Schalke mělo velmi dobrý tým, takže přijet k nim a zvítězit bylo velmi působivé. Ukázali jsme tím naši vítěznou mentalitu. Vyhrát každý zápas je neuvěřitelné a doslova jsme si vyhráli možnost hrát proti AC Milán, což bude pro tým skvělý zápas.

„Hráči byli velice zklamaní z loňské sezóny, kdy prohráli dvě velká finále, když neuspěli ani v NextGen Series a ani v FA Youth Cupu, takže letos chtějí být lepší a tuto soutěž letos vyhrát.“

Další soutěží, kde tito hráči touží uspět je pohár v kategorii U-21, kde v prvním utkání vyřadili Cardiff City po jasném vítězství 4–0. Nyní se hráči poměří s týmem West Hamu, což bude první duel v novém kalendářním roce pro naše mladíky. (Duel byl odehrán po vzniku tohoto rozhovoru a Blues v něm uspěli 2–1, když celý zápas hře dominovali, pozn.red.)

„Zápas v Cardiffu na jejich hlavním stadionu byl skvělý a opravdu nám pomohl v našem progresu,“ pokračuje Drummy. "West Ham bude patřit opět mezi těžké soupeře, ale pokud zvítězíme, postoupíme do semifinále a to by bylo ohromně vzrušující. (Na oficiálních stránkách se v tomto článku opakovaně uvádí semifinále, ale s nějvětší pravděpodobností jde pouze o omyl. Oficiální stránky Premier League uvádějí, že Chelsea vítězstvím nad West Hamem postoupila do čtvrtfinále, kde narazí na jednoho z londýnských soupeřů, pozn. red.)

„U-21 je dobrá příležitost pro naše hráče. Je to tak trochu jako Capital One Cup, kde můžeme použít hráče, kteří zcela pravidelně zatím nenastupují. Pokud si totiž hráči vedou dobře v lize, chci jim projevovat důvěru i nadále, ale tady mohou svou šanci dostat i hráči jako Alex Davey, Adam Nditi nebo Danny Pappoe – zde si mohou říct o svou šanci.“

Široký kádr je luxus, který si Drummy může dovolit právě díky tomu, že jeho hráči odehrají za sezónu výrazně více utkání, než tomu bylo v předešlých letech. V lize se hráči drží na páté příčce, kdy je dělí pouhý bod od první čtyřky, která bude v květnu soupeřit mezi sebou o celkový triumf.

Manažer se bude jistě soustředit na postup právě do této elitní čtyřky, i když přiznává, že prioritou je pro něj předváděná hra a zlepšování mladých hráčů, kteří jsou často výrazně mladší, než borci v ostatních týmech.

"Ano, musíte si uvědomit, že 95% našich hráčů, kteří hrají v kategorii U-21, jsou stále věkově příslušníci především kategorie U-19. To je ukázka toho, jak jsme v lize úspěšní, když čelíme ostatním týmům. Liga má moc dobrou úroveň a naši hráči musejí pořádně zabrat v každém utkání.

"Přijeli jsme na St James' Park a tam jsme museli měřit síly s několika hráči, kteří u nich nastupují také v prvním týmu. Proti Sunderlandu to bylo stejné, rovněž nás uvítali na svém hlavním hřišti. Ale pokaždé jsme ukázali naši bojovnou a vítěznou mentalitu, i když uznávám, že v prvním utkání proti Tottenhamu jsme si prohrát zasloužili. Psychicky jsme ale hodně silní, po špatném výsledku rozhodně nepanikaříme.

Utkání s Newcastlem skončilo 1–1, když se prosadil Adam Campbell (18 let) za domácí a za Chelsea vyrovnával Jeremie Boga (16 let). Oba slavili v lednu narozeniny a jsou tedy o rok starší, ale na tomto příkladu lze jasně doložit, že Chelsea opravdu využívá znatelně mladší hráče oproti svým soupeřům. Vždyť Newcastle využil i několik velkých jmen: Sylvain Marveaux (27 let – přes 130 ligových duelů), Gabriel Obertan (24 let – přes 100 ligových utkání, bývalý hráč Manchesteru United), Massadio Haidara (21 let – přes 50 ligových startů), Sammy Ameobi (21 – přes 30 ligových startů), atd.

Chelsea:16 let – Isaiah Brown, Jeremie Boga, 17 let – Ruben Loftus-Cheek , Andreas Christensen, Alex Kiwomya, 18 let – Nathan Aké, Fankaty Dabo, Kewin Wright, Lewis Baker, John Swift, Islam Feruz, 20 let – Jamal Blackman.

„Liga je pro nás obrovskou školou a ohromně se zde zlepšujeme, což je vidět. Myslím, že jsme se rozhodli jít správnou cestou, hrajou sice často proti zkušenějším soupeřům, ale umí už nyní vítězit.“

Jedno z takových vítězství přišlo proti Boltonu, kdy Blues vyhráli 5–0 a Isaiah Brown potěšil svého manažera hattrickem.

„Zápas proti Boltonu měl vše,“ vzpomíná. „Útočili jsme vážně dobře, možná jsme trochu zapomínali bránit, což je špatně, ale ve výsledku si myslím, že jsme předváděli skvělou hru a některé momenty byly úžasné. Kontrolovali jsme hru, měli míč na kopačkách a ukončili jsme zápas s čistým kontem, což mi udělalo radost.“

Leden bude velmi rušný měsíc, kdy celá Akademie nastoupí do svých utkání a bude bojovat o cenné trofeje. Mnozí hráči budou bojovat na více frontách a prožijí velmi náročný kus sezóny.

"Lewis Baker, Nathan Aké, John Swift (na obrázku) a Andreas Christensen byli úžasní snad v každém zápase. Swiftova střelecká potence je neuvěřitelná (10 branek ve všech soutěžích – z pozice záložníka, pozn. red.), kdežto Lewis zase skvěle řídí naši hru a její tempo.

"Andreas a Nathan rovněž hrají na top úrovni. V jejich případě to vypadá strašně jednoduše, když brání ty nejlepší hráče. Rád bych zmínil také Feruze. On pracuje velmi pilně, možná teď nedává tolik branek, jako jsme od něj byli zvyklí, ale vynahrazuje to dobrým pohybem, kterým otvírá prostory pro spoluhráče, vede si dobře.

„Ale nechci na nikoho zapomenout, se všemi hráči se mi pracuje dobře, je to radost mít je k dispozici, ať už na tréninku či přímo v zápase. I cestovat s nimi je zábava, protože tvoří skvělou partu. Jako zaměstnanci jsme tvrdě pracovali, přichází vánoční přestávka, ale pak se vrátíme do práce a budeme chtít znovu vítězit. Doufejme, že si naši hráči najdou občas také cestu k José Mourinhovi v roce 2014.“

66 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 66 komentářů