U18: V poločase

© chelseafc.com

Vstup do sezóny 2013–14 se mladíkům Chelsea nadmíru podařil. Vyhráli devět z patnácti ligových utkání a zároveň si vybojovali postup do čtvrtého kola v soutěži FA Youth Cup. Manažer týmu Adi Viveash je potěšen výkony svých svěřenců a vyhlíží další progres v jejich vývoji.

Jednou z největších hvězd probíhající sezóny může být střelec Dominic Solanke, který v jedenácti duelech nasázel soupeřům třináct branek. Velký podíl na tom má skupina lidí okolo Joea Edwardse, která pro vstup do této věkové kategorie připravila řadu mladíků. Například zmiňovaný Solanke má pouhých 16 let.

Chelsea sice našla v průběhu sezóny tři své přemožitele, ale může ji nesmírně těšit, že proti drtivé většině svých soupeřů nastupovala s výrazně mladším kádrem a ukázala tak, že v budoucích letech může její kvalita pouze růst.

Manažer mládežnického týmu Adi Viveash se k filozofii svého týmu vyjádřil takto: "Samozřejmě chceme vytvořit vítěznou mentalitu hráčů U-18, ale naší prioritou je rozvoj hráčů.

„Když se podívám na náš tým, tak v něm vidím 11 hráčů, kteří by měli věkově spadat do kategorie U-16, ale my jim dali prostor a oni se ukazují ve skvělém světle. Tohle je ukázka toho, jak dobře funguje systém, který vytvořil Neil Bath (manažer zodpovídající za chod akademie napříč věkovými kategoriemi: pozn.red.).“

„Myslím si, že je to poprvé v historii, kdy máme zapojeno v týmu (U-18) tolik mladých hráčů. Tento rok byl tedy velmi odlišný, ale naše práce se začíná vyplácet. Joeyho skupina hráčů (U-16) s námi v přípravě spolupracovala a několik jejich hráčů se k nám připojilo a trénují s námi již trvale. A že výkony, které podávají, mají svou kvalitu potvrzují nominace těchto hráčů na velká utkání. Řada hráčů nastupuje jak v soutěži U-19 UEFA Youth League a někteří už také vědí, jaké to je nastoupit v kategorii U-21 – jako například Solanke (na obrázku).“

Mladí hráči ukončili kalendářní rok drtivým vítězstvím nad Readingem, který v Cobhamu porazili 6–0. Viveash vede své svěřence cestou radosti z fotbalu. Hráči si podle něj musí zápasy především užívat a cesta k tomuto dle něj vede skrze útočný fotbal. Vždyť jeho hráči již vstřelili 45 branek a podělilo se o ně rovnou 12 různých střelců. Doposud se nestalo, že by Chelsea nedokázala svému soupeři vstřelit gól!

„Začali jsme sezónu velmi dobře,“ říká Viveash. "Je běžné, že se ve vánočním období hodně mění sestava. Přicházejí zranění a hráči hrají hodně zápasů. Nebylo tedy snadné najít stabilitu. Vyjímečný byl ovšem například duel proti Arsenalu, kdy jsme zvítězili 3–0 (po fantastickém hattricku Jeremieho Bogy, který se vracel po zranění), pochopitelně za to mohla úroveň obou soupeřů, ale náš výkon byl vynikající. Jsem rád za způsob hry, který jsme předvedli.

„Ovšem výkon West Hamu, který předvedli v Cobhamu mě rovněž nadchl. Byl to skvělý zápas, ve kterém jsme využili pět "školáků“. Tammy Abraham vstřelil úžasný gól, asi ten nejlepší, který jsem loni v mládežnickém fotbale viděl – byla to branka celého týmu (viz. video)."

„Je pravdou, že jsme dali hodně branek, protože na naši útočnou hru hodně myslíme a zaměřujeme se na ni. Hodně z našich talentovaných mladíků jsou hráči, kteří hrají v záloze či přímo v útoku a právě v této oblasti jsme se za poslední dobu hodně zlepšili.“

Ovšem není to pouze o „školácích“, srdcem týmu zůstávají hráči jako je George Cole, Ola Aina, Ambrose Gnahore či Dion Conroy, které vede jako kapitán Jon Muleba, který nechyběl v žádném utkání této sezóny.

"Jon Muleba (na obrázku) podává nesmírně vyrovnané výkony, navíc jej nesmírně potěšilo a motivovalo, že se stal kapitánem týmu. Rovněž jsme využili hráče jako je Fankaty Dabo či Kevin Wright, který s námi hrál dříve a nyní se dostal do týmu U-21, což je pro něj nesmírně důležité.

„Leden je pro tyto "second years“ hráče nesmírně důležitý (poslední rok, kdy mohou v této kategorii nastupovat: pozn.red.). Bojují na hřišti nejen pro svůj tým, ale také za to, aby se dostali do plánů, které Dermot má (manažer v kategorii U-21: pozn.red.). Je to obrovská výzva, kvalita konkurence je obrovská, ale nic není nemožné.

„Náš tým ve druhé polovině sezóny velmi omládne, je to běžná praxe a my se na to připravíme. Jdeme touto cestou záměrně, stane se z nás opravdu extrémně mladý tým. Musíte si uvědomit, že někteří z těchto hráčů hráli v minulé sezóně v kategorii U-15 a nyní vystoupali do kategorie U-16, ale naše filozofie je taková, že nyní za těmito hráči příjdeme a řekneme jim, že chceme, aby se z nich stal základní kámen naší kategorie U-18, tohle je pro ně obrovský skok. Souhlasím, že tímto krokem přicházíme o mnoho zkušeností, dobrovolně se jich vzdáváme, ale nesouhlasím, že přicházíme o kvalitu, protože naši hráči jsou světová špička.“

Cesta mladíků ovšem nevede pouze po modrých schodech. Jedním z těch, kteří opustili Chelsea, aby podepsali profesionální smlouvu v jiném klubu byl například brankář Ben Killip, který přešel na stranu vítězů minulého ročníku FA Youth Cup – Norwich City. Viveash se o tvrdé práci tohoto svého bývalého svěřence rovněž rozhovořil a ocenil jeho touhu postoupit ve své kariéře o další úroveň.

„Ben byl v Chelsea od svých osmi let, takže byl jeho odchod pochopitelně velmi emotivní,“ říká."Je to hrozně milý kluk, velký dříč, který do toho vždy dával úplné maximum. Ostatní spoluhráči ho měli velice rádi.

„Je to pro něj obrovská příležitost, má profesionální smlouvu v klubu, který působí v Premier League a všichni jsme za něj moc rádi. Vím, že Bill Thompson (trenér brankářů v akademii Chelsea) byl obzvlášť potěšen a měl by být velice hrdý na práci, kterou s Benem provedl.“

Rozvoj současných talentů Viveash očekává a vyžaduje neustále, ovšem moc dobře si uvědomuje, že leden je v tomto specifický, protože hráči bojují a chtějí se před ním předvést.

„V krátkém čase tady bude hodně zápasů, uvolní se nám několik míst a já očekávám, že mladší hráči začnou ve svých hlavách říkat: "Chci se prosadit v U-18, chci se tam dostat!“. My máme spoustu talentů, kteří se chtějí neustále někam posouvat. Ale musíte si uvědomit, že každý je jiný. Pro někoho je naprosto přirozené, že jeho progres postupuje velmi rychle a znatelně. Jiní hráči naopak potřebují více času a prostoru, aby nám ukázali, kde jsou jejcih limity. Nesnažíme se tedy běžet vývojem, ale postupně a cíleně kráčet k zdokonalení našich hráčů a jejich dovedností."

Chelsea dosahuje značného úspěchu v soutěži UEFA Youth League, kde naprosto ovládla svou skupinu, kde inkasovala jediný gól a neztratila jediný bod. Los ji pro osmifinále určil slavný AC Milán. Tato soutěž je velkou výzvou pro všechny mládežnické manažery, jelikož propojuje hráče jako z kategorie U-18, tak některé hráče z kategorie U-21, kde pravidelně nastupují hráči, kteří splňují věková kritéria pro tuto soutěž.

"Pohárová utkání jsou velkou výzvou, jde pochopitelně o jinou atmosféru, než známe z ligových duelů, ale ať už nastoupí jakkákoliv sestava, svému týmu věřím, máme kvalitu a nebojím se důvěřovat hráčům. Přistupují k zápasům tím správným způsobem a jdou naší cestou.

„V Youth Cupu jsme loni používali skupinku těch nejlepších hráčů, které jsme měli k dispozici. Nyní víme, že nebude snadné vybírat stále stejné hráče, zvláště pokud se nám podaří v soutěži postupovat dále. Ale to je pouze další výzva, na kterou se těšíme.“

Rok 2014 vypadá jako velmi rušný, ale zároveň nabízí možnost zisku několika velkých trofejí. Viveash hledá rovnováhu mezi cestou k jejich získání a cestou rozvoje mladých hráčů, kdy se snaží stavět k utkáním řadu velmi mladých hráčů.

„Jsem velmi spokojen s naši prací. Vidím ten progres hráčů, o který jsem se však nezasloužil jen já, ale celý náš tým. Práce s mládeží je komplexní záležitost, kdy musíte koukat vždy několik let dopředu. Věřím, že správnost našeho programu fanoušci uvidí.“

11. ledna se vrací kategorie U-18 do boje, když v Cobhamu poměří své síly s týmem Norwich City!

V nejbližších dnech Vám přineseme článek vztahující se ke kategorii U-21 a U-19. Pokud Vás akademie Chelsea zaujala a chcete se o ní dozvědět něco více, můžete využít našich stránek, když jsme pro vás aktualizovali a doplnily informace o našich dvou mládežnických výběrech.

Chcete-li zaslat konkrétní otázku, názor či svůj tip na určitou zajímavost týkající se Akademie, napište mi na email: faircop@seznam.cz

45 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 45 komentářů