Roman Abramovič - Muž, který změnil fotbal

Roman Abramovič? Roman Abramovič! Jak uchopit tuto postavu modrých dějin? Spasitel tradičního anglického klubu nebo rozmařilý miliardář, který zatoužil po své hračce? V tomto článku odpovědi nehledejte. Pouze se pokuste pochopit uvažování člověka, který stvořil Chelski.

10 let Romana Abramoviče v Chelsea

Je večer, v okolí Stamford Bridge není nijak rušno a pohled na tento stadion vyvolává u fanoušků Blues rozporuplné emoce. Jeho rekonstrukce klub zadlužila a zdá se, že by to mohl být začátek konce jednoho z tradičních anglických klubů.

Je večer, v okolí Old Trafford je živo. Na tento stadion dorazil slavný Real Madrid a fanoušci se baví úžasnou fotbalovou podívanou. Drahé hvězdy předvádí to nejlepší ze svého umu a novináři vynášejí do nebe Beckhama a Ronalda. V hledišti sedí mimo jiné také jeden celkem neznámý Rus – jmenuje se Roman Abramovič.

Vedle Abramoviče sedí jeho blízký přítel Avram Grant, který ten večer popisuje takto: „Přišli jsme na stadion, posadili jsme se a po zhruba deseti minutách mi Roman povídá: "Chci koupit klub!“. Od té chvíle už šlo jen o to, najít takový, který bude chtít."

Ruský podnikatel byl zcela okouzlen světem fotbalu, světem, kterému absolutně nerozuměl, ale fascinoval jej.

Celý tento příběh je o muži, který celý svůj život zasvětil obchodu, tvrdému byznysu, kde ostré lokty mohou mít cenu zlata a kde mohou být emoce přítěž. Nedělejme si iluze o jeho osobnosti, povaze a už vůbec ne o ruských vodách byznysu, které obsahují ne málo „kostlivců“ na dně přehrad.

Roman Abramovič začal hledat klub, který by si mohl koupit. Premier League ovládaly dva kluby – Arsenal a Manchester United. Peníze nebyly problém, ale Abramovič toužil především po tom, aby mohl klub tvořit od jeho základů. Mluvilo se o Fulhamu, ale nakonec si vybral Chelsea.

Tehdejší generální ředitel Chelsea FC Trevor Birch se s Abramovičem sešel a byl šokován, že prodej klubu obě strany domluvily za pouhých 15 minut. Birch totiž nečekal, že se najde někdo, kdo nebude nad částkou 140mil.Ł za upadající klub, dlouho uvažovat.

Abramovič však finance neřešil, zaujala ho především možnost rychlého zlepšení celého týmu. Chelsea se totiž mohla rozrůstat prakticky na všech frontách: Stadion, tréninkové prostory, mládežnická akademie, kvalita a šířka kádru, renomé klubu atd.

Před Abramovičem ležely dva scénáře – jeden dlouhodobý a jeden ekonomicky náročnější. Celá fotbalová kultura v Anglii byla postavena na kontinuálním vývoji a dlouhodobé práci. Karty byly rozdány a nebylo snadné narušit hegemonii klubů, které seděly na trůnu.

Birch předložil Abramovičovi dokumenty, které měly klub pozvednout a stabilizovat. Výdaje v řádu možná i pár desítek milionů liber považoval Birch za únosné a pro Rusa akceptovatelné. Jenže Abramovič měl svůj vlastní plán a jen za pouhé dva měsíce utratil přes 100 mil. Ł pouze na posílení hráčského kádru.

Tohle naprosto změnilo pravidla hry! Real Madrid byl známý svým rozhazováním a nakupováním drahých hvězd, ale to bylo považováno za normální, byla to jakási image klubu, který tím demonstroval svou velikost a dominanci. Kluby v Premier League nebyly na něco takového přichystány. Roman Abramovič jednal zcela bezprecedentně, což potvrzuje i další jeho blízký přítel Frank Arnesen: „Abramovič platil vše ze své vlastní kapsy, on byl tím, kdo za všechno ručil. Tohle nikdo nikdy neudělal. Možná se ptáte, proč postupoval zrovna takto – já si myslím, že toužil po jediné věci – respektu!“

Abramovič nikdy netoužil po popularitě, je až překvapivě tichý a introvertní, toužil však po uznání. Chtěl něco vybudovat a chtěl, aby se pod to mohl hrdě podepsat. Respekt okolí byl pro něj klíčový i z toho důvodu, že on sám cítil, že se pohybuje ve vodách, které jsou mu cizí. On sám byl protřelým obchodníkem, ale jako majitel fotbalového klubu byl nováčkem.

Obklopoval se lidmi, od kterých si žádal pomoc, aby se stal lepším majitelem. Piet De Visser je občas také nazýván holandským profesorem Romana Abramoviče. Právě Visser mu dával rady, jak se v tomto světě pohybovat, jak ho vnímat a jak v něm reagovat. Od té doby byly televize ve všech pokojích, domech či jachtách bohatého Rusa plné fotbalu – to vše jako jakýsi výukový program.

Je otázkou, zda se Abramovič obklopil správnými lidmi, spíše se dá předpokládat, že i on sám po čase pochopil, že některé jeho kroky byly chybné a naslouchal špatným rádcům, ale i to je součást jeho vývoje a něco, co z něj dělá lepšího majitele.

Velkým krokem bylo získání Josého Mourinha na pozici manažera klubu. Bez nadsázky se dá mluvit o dokonalém spojení dvou mentalit. Abramovič nikdy nepovažoval úspěch za to nejdůležitější, považoval ho za to jediné možné! Drzý, charismatický a úspěšný Mourinho má stejnou filozofii.

Po prvotních úspěších se však tento vztah začal komplikovat. Abramovič měl stále v paměti duel United proti Realu. Utkání dvou úspěšných klubů, které přineslo nádech výjimečnosti, té výjimečnosti, která Abramoviče k fotbalu přivedla.

Trofeje jsou krásné, ale opravdu není možné vyhrávat a bavit přitom lidi? Abramovič začal vzhlížet k dokonalosti, toužil po herním projevu, který povede k naprostému uspokojení. Jeho rádci začali pochybovat, zda je Mourinho tím pravým mužem. Cesty se začaly rozcházet. Mourinho toužil po ovládnutí také dalších lig, Abramovič toužil po herním projevu, který přinese nejen trofeje, ale i radost z fotbalu.

Další zlom přišel v době, kdy Manchester City koupil nový vlastník. Roman Abramovič chtěl Davida Silvu a nabízel pohádkový plat 170tis.Ł týdně. Jenže City nabídli 200tis.Ł a Španěl byl jejich. Pro Abramoviče to byla tvrdá facka, která jej donutila uvažovat jinak.

Abramovič si uvědomil, že chce za sebou zanechat dědictví, něco co zanechá fanouškům i po jeho odchodu. Klub naprosto oddlužil, začal připravovat plány na nový stadion, začal toužit po stabilitě, která klubu zajistí nejen trofeje v blízké době, ale především stabilitu.

Dalším krokem ke stabilitě měl být podpis Pepa Guardioly, který přesně splňoval požadavky Romana Abramoviče. On dokázal spojit zisk trofejí s předváděním atraktivního fotbalu.

Kroky bývalého manažera Barcelony však vedou do Německa a Abramovič musel začít hledat jinde. Ať už tvrdí obě strany cokoliv, Mourinho ani Abramovič nebyli těmi, kdo si přál, aby v sezóně 2013/2014 hájili stejné barvy. Pro Mourinha to znamená, že v Realu Madrid nedokázal vyhrát Ligu Mistrů, což byl jeho velký sen. Pro Abramoviče to znamená, že nezískal Guardiolu.

Jenže čas rány hojí a i přes bývalé neshody jsou to stále muži, kteří mají podobný cíl a rádi si jdou za svým. Mourinho už ukončil svou jízdu Evropou a touží psát podobnou kapitolu jako jeho velký přítel Sir Alex Ferguson.

A že jde Chelsea novou cestou, potvrzuje i Avram Grant: „Roman chce pořád vyhrávat, ale chce taky, aby se fanoušci bavili. Tím, že podepsal Oscara a Edena Hazarda poslal jasný vzkaz.

„On se snaží dělat vše dokonale, neustále se snaží zlepšovat. Podívejte se, jaké finance investoval do Cobhamu – mají tam teď to nejlepší možné vybavení.

„United by mu měli být vděční, on je tou osobou, která jim pomohla k tolika titulům. On je totiž donutil soutěžit.

„Když vyhrál José svůj druhý titul, museli United utrácet peníze, aby znovu vyhráli. Platili a vyhrávali.

„Nová Chelsea nechce jen trofeje, chce pohledný fotbal a to je důvod, proč koupili novou generaci hráčů.“

Roman Abramovič v datech
Leden 2005 – Záležitost ohledně Ashleyho Colea

Peter Kenyon měl namířeno do Manchesteru United, ale jakmile se ozval Roman Abramovič, vše se změnilo a pod tímto mužem začalo období velkého utrácení a velkých vítězství.

Abramovič toužil udržet v klubu Gianfranca Zolu. Údajně se pokoušel koupit Cagliari, kam Zola slíbil, že se z Anglie přesune. Kultovní postava Stamford Bridge se však už nikdy nevrátila.

Nabízel 50 mil.Ł za Thierry Henryho z Arsenalu. Světový rekord však nepadl a Gunners k přestupu nesvolili – koupil se tedy stárnoucí Andrej Ševčenko.

Chelsea zatoužila po obránci Arsenalu Ashley Coleovi. Mourinho se s hráčem sešel dokonce i v jedné z restaurací, kde s ním domlouval přestup, něco takovéhé je však zakázáno a Arsén Wenger se značně rozčiloval – nebylo mu to nic platné, hráč přestoupil a se svým novým klubem již vyhrál 8 velkých trofejí.

Červenec 2007 – Nové tréninkové centrum

Chelsea neměla z počátku ani dostatek teplé vody ve sprchách. Po příchodu Romana Abramoviče už se mohou pyšnit jednou z nejlepších infrastruktur ve světě fotbalu. Na seznamu Deloitte, který mapuje nejlepší tréninková centra na světě se Chelsea dostala mezi pět nejlepších! Společně s Arsenalem, AC Milán, Liverpoolem a Juventusem. Vzniká Cobham.

Klubu poskytl úvěr a zcela jej oddlužil. Vše stálo více než 700 mil.Ł, ale klub je nyní naprosto soběstačný.

Chelsea v prvních letech preferovala koupené hráče a mladíci měli velmi složitou úlohu. Obecně se však má za to, že touha Romana Abramoviče po zapracování mladíků není malá a neměla by být podceňována. Postupem času bude hrát větší a větší roli.

Září 2007 – Přichází Avram

Pokud hodnotíme Romana Abramoviče, nemůžeme opomenout jeho přístup ke jmenování a propouštění manažerů.Spekuluje se, že odchod Josého Mourinha vznikl naprosto nečekaně na chodbě, když si vyměňovali názory.

Poté, co Avram Grant dostal Chelsea do finále Ligy Mistrů, uvědomil si Abramovič, že pokud má dobré hráče, nemusí být manažerská nestabilita nutně problém.

Květen 2012 – Vítězný proslov v Mnichově

Spekulovalo se, že Roman Abramovič ztrácí o fotbal zájem a dost možná se hledá i nový kupec pro Chelsea. Abramovič měl soud s Borisem Berezovským, který nakonec vyhrál a lidé z jeho okolí prohlásili, že jeho vášeň po fotbale je silnější jako nikdy předtím.

Že v Chelsea nekončí potvrdil v Mnichově při svém proslovu k týmu. Pomocí překladatele sdělil všem v šatně toto: „Vyhráli jsme to – ale je to pouze začátek!“

Leden 2013 – Návrat Josého

Toužil po Guardiolovi, ale ten dal přednost Bayernu. Abramovič přehodnotil své uvažování a obrátil se na Mourinha. Nyní dost možná cítí, že v minulosti dost chyboval.

Zvládnou oba tito muži přerod Chelsea, která chce být nejen úspěšná ale mít také svou stylovou identitu?

10 let je za námi … Co nás čeká dál?

123 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 123 komentářů