Odpovídal komentátor: Tomáš Radotínský

V tomto článku Vám přinášíme rozhovor s fotbalovým komentátorem Galaxie Sport a TV NOVA Tomášem Radotínským, který například pochválil Josého Mourinha a uvedl, že my – fanoušci Chelsea – bychom měli Romanu Abramovičovi poděkovat.

Jaký je Váš osobní názor na londýnskou Chelsea? Podporujete tak

rychlý vzestup klubu díky finančním prostředkům Romana Abramoviče nebo to odsuzujete?

Sluší se připomenout, že klub bylo nutné stabilizovat, protože se

dostal do finančních problémů. Za to by měli Abramovičovi poděkovat. Hráčský kádr však měl vysokou kvalitu už před nástupem nového vlastníka. Hráči jako Terry, Lampard, Gallas či Gudjohnsen, kteří dnes vesměs tvoří páteř mužstva, jsou v klubu už několik let. Líbí se mi, že navzdory tomu, že majitel pochází z Ruska a trenér z Portugalska, daří se tu zachovávat tradice a anglický duch. Vždy? kromě zmiňovaných Terryho a Lamparda je zde i Joe Cole, Wright-Phillips, Johnson, Carlton Cole, tedy samí rodilí Angličané. Tolik jich třeba v Arsenalu nenajdete. A pokud jde o zmiňovaný vzestup, určitě nejsou tajemstvím úspěchu jen peníze. Kdyby to bylo tak jednoduché, vyhrával by Real Madrid či Inter Milán jeden titul za druhým. A vidíte – skutečnost je poněkud jiná.

Jaký máte názor na fanoušky, kteří začali Chelsea fandit po roce

2003, tedy až po vzestupu?

Nikoho takového osobně neznám, ale připouštím, že takoví lidé existují. Samozřejmě, Chelsea je určitým módním hitem, trefila se do poptávky. Má excentrického trenéra, zajímavé hráče a hlavně – slovy z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje – přinesla do současného fotbalu nový svěží vítr. To lidé vítají. Nezazlíval bych jim to.

Líbí se Vám předváděná hra, kterou nyní produkuje José Mourinho?

Nebo už by konečně měl se svým týmem „začít útočit“?

Myslím, že vznikl určitý mýtus, že Chelsea je synonymem defenzivního stylu. Samozřejmě, základem úspěchu je propracovaná obrana. Ale názorům o neatraktivním zanďouru musím oponovat. V některých zápasech produkuje Chelsea skutečně velmi pohledný fotbal. Především ve chvílích, kdy hraje na jeden dotek a využívá rychlosti svých hráčů. Jejich nabíhání ve sprintu do rychlých protiútoků by se mohlo vyučovat na fotbalové univerzitě. Někdy je ovšem herní projev týmu příliš profesorský. Ale každý trenér požaduje po hráčích především to, co přináší výsledky. Takže v tomto směru nemůžeme proti Mourinhovi říct ani popel.

Navazuji na třetí otázku. Kdo je podle Vás lepším trenérem: Ranieri nebo Mourinho?

Oba jsou podle mého názoru vynikajícími trenéry. Mourinho má s týmem lepší výsledky, ale je dobré připomenout, že má na čem stavět. Právě Ranieri položil jeho práci základy. Naučil Chelsea bránit, což je hlavní předpoklad úspěchu. Každé mužstvo se musí budovat od obrany. Troufám si říct, že kdyby Ranieri dostal prostor a čas, dosáhl by s týmem také dobrých výsledků.

Myslíte si, že Chelsea má v letošní sezoně titul jistý?

Mluvit o jistotě je předčasné, i když ještě před pár týdny vypadala

pozice Chelsea suverénně, až téměř neohroženě. Teď je situace

dramatičtější, ale aspoň to bude zajímavé. Myslím si ale, že titul

přece jen nakonec zůstane na Stamford Bridge.
Komentujete rád zápasy s Chelsea?

Pochopitelně. Je to špičkové mužstvo, každý zápas mě obohatí o nové

poznatky. A i když se Chelsea zrovna nedaří, je to pro mě zajímavé.

Alespoň je vidět, že má stále na čem pracovat.
Co říkáte na výkony Petra Čecha?

Podstatně se zlepšily po baráži o MS s Norskem, kde patřil k hlavním strůjcům postupu. Možná má občasné výpadky, ale řekl bych, že na to má nárok. Minulou sezónu odchytal prakticky na hranici možností, téměř bez chyby. Letos je asi limitován i ne zcela stoprocentním zdravotním stavem.

Kdo je ve Vašich očích momentálně nejlepším fotbalistou v Chelsea?

To je těžká otázka. Ale asi Frank Lampard. Ten snad nemá vyloženou slabinu.

Foto: www.televize.cz

Komentáře

reklama
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.