Chelsea dosáhla za uplynulý rok rekordních ztrát

Chelsea za minulý rok prodělala 140 milionů liber, což je nejvíce ve fotbalové historii. Pro připomenutí, minulý rok to bylo „jen“ 88 milionů liber.

Ztráty jsou tak veliké zejména kvůli předčasnému ukončení kontraktu s Umbrem, kterému jsme za ukončení museli zaplatit 22,5 miliónu liber. Také jsme prodělali na odchodu Adriana Mutua a Juana Sebastiana Veróna – to Chelsea stálo dalších 22,8 miliónů liber. Mutu dostal od Chelsea padáka potom, co se v říjnu 2004 ukázalo, že bral kokain a Verónovi, který je na hostování v Interu, byl povolen trvalý přestup.

„Tyto čísla vyjadřují pokračování restrukturalizace řízení klubu, která začala v roce 2003–04," řekl pro oficiální stránky výkonný ředitel Peter Kenyon.

„Ukončení smlouvy s Umbrem má obrovský dopad na naše finance, ale musíme také brát v úvaze, že jsme ještě nedostali žádné peníze z nového kontraktu s Adidasem. Také do toho nejsou započítány peníze od našeho nového sponzora Samsung mobile."

Výdaje na platy hráčů klesly ze 115,5 milionů liber na 108.9 milionů, poplatky za přestupy a další výdaje zahrnující kupování hráčů klesly ze 175,1 milionů liber na 101 milionů.

Předseda Chelsea Bruce Buck řekl, že Abramovič je potěšen finančním pokrokem klubu. „Ocenil naši dlouhodobou strategii a řekl, že podporuje naše rozhodnutí a to jakým směrem se vydáváme," řekl Buck.

Abramovič, hlavní vlastník ruské ropné firmy Sibněft, dosud investoval do Chelsea okolo 440 miliónů liber. Jen na nákup hráčů celkem investoval okolo 275 mil. liber. Na konci července 2005 za nové hráče utratil však již „jen" 101 miliónů liber, třebaže je to podstatně méně než v minulých letech, pořád je to dost.

Pokud se však tyto výdaje budou neustále zmenšovat (a i Mourinho tvrdí, že za pár let už Chelsea nebude muset kupovat žádné hráče), a pokud vyjde i dlouhodobý finanční plán, mohly by se výdaje Chelsea zmenšit natolik, že by se z CFC mohl stát prosperující klub. Chce to jen čas…

Komentáře

reklama
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.