Systém 4-3-2-1

Chelsea ovládá hru systémem 4–3–2–1, s tím že se taktika během hry výrazně mění a José Mourinho najednou udělá v taktice velký řez. Jak se tento systém využívá?

Brankář

Asi jako ve všech úlohách, brankář nemá na systém vliv, i když od Josého Mourinha dostává pokyny, aby za nepříznivého stavu rychle rozehrával balóny, nejlépe dlouhými výkopy na Didiera Drogbu, který míč sklepne pro nabíhající záložníky.

Obrana

Chelsea hraje v řadě. Na žádného stopera-zanďoura nehrajeme. Podle potřeby se dozadu někdy stáhne John Terry, nic víc. Každopádně největší práci mají krajní obránci. Ti si musí pohlídat obranné pásmo a navíc podporují svými úniky po lajně i ofenzivu. Musím také však podotknout, že se vždy včas vrátí, při nejhorším je zastoupí stopeři.

Záloha

Nejdůležitější nástroj Mourinhova systému. Nejdefenzivnější záložník je Claude Makelele, bez kterého bychom měli určitě velké problémy. Před ním jsou trochu vysunutí Frank Lampard, který pomáhá spíše ofenzivě a Michael Essien, který pro změnu vypomáhá defenzivě. Krajní záložníci (Robben, Duff, Joe Cole a SWP) musí být rychlí, aby zvládli tempo, které po nich Mourinho vyžaduje. Běhat po lajnách čekat na jemný oblouček za obranu a pelášit k brance. Dále si musí nabíhat do středu a často si měnit stranu s druhým krajním záložníkem, aby zmátli soupeře.

Útok

Hrajeme na jednoho hro?áka. Momentálně jím je Didier Drogba, který se střídá s Hernánem Crespem a v záloze je také Carlton Cole. Hlavně Drogba má na starosti sklepávat vysoké centry na záložníky. Náš útočník nemůže být jen perfektní zakončovatel, ale musí umět tvořit také hru, což Drogba ovládá skvěle. Proč není nejlepším střelcem? Protože spoustu gólů připraví, viz poslední utkání v Liverpoolu.

Závěr

Já si tento systém oblíbil. Když je stav nepříznivý, krajní záložníci se více vysunou a máme v ofenzivě hned tři útočníky. Naopak když chceme ubránit výsledek, stáhnou se všichni hráči a vepředu zůstává jen jeden útočník.

Tento systém je také pro oko diváka pohledný: dlouhý balón na Drogbu, který sklepne na Lamparda, a ten okamžitě posílá rychlý oblouček za obranu na nabíhajícího Duffa, který sprintem utíká po lajně, v rohu velkého vápna dělá kličku dvě a centruje před branku, tam je Drogba – góóóól!

Komentáře

reklama
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.