Mourinho – výborný stratég, špatný manager

Tvrzení odvážné leč pravdivé. Mourinho měl k dispozici miliony liber, které bez rozpaků dokázal na přestupovém trhu utrácet, ale mnoho hráčů se z výběru tohoto šedivého Portugalce nedokázalo srovnat buď se stylem Premier League, a nebo nezapadlo do mozaiky zvané Chelsea.

Každé své střídání má dokonale promyšlené. Hráčům neustále opakuje, že jsou předurčeni k vítězství. Ale jeho bilance na přestupovém trhu je do očí bijící – opravdu povedené přestupy se dají spočítat na prstech jedné ruky a to na prostředky, které má k dispozici, není zrovna nejlepší vizitka.

Pokud si navíc někteří myslíte, že Mourinho do týmu přivedl českého brankáře Petra Čecha nebo holandského rychlíka Arjena Robbena, tak jste na omylu. Oba přestupy byly vyjednány ještě za bývalého kouče Ranieriho. Pojďme se tedy podívat na Josého přestupy.

První letní měsíce ještě tak hrozivé nebyly, ale ani Didier Drogba neměl zrovna oslnivý start ve svých prvních dvou sezonách v dresu Chelsea. Do týmu přestoupili i Mourinhovi krajané – Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira a Tiago. Především prvního jmenovaného můžeme počítat jako jednu z nejlepších posil. V minulém ročníku to byl právě Carvalho, kdo držel obranu pohromadě a před sebou dirigoval zbylé nezraněné obránce. Za to Ferreira je hráč spolehlivý, ale vyloženě výborných zápasu se od něho nikdy nedočkáme. Poslední jmenovaný – Tiago – ve své první a zároveň poslední sezoně odehrál několik kvalitních utkání, ale po většinu času vysedával na lavičce a do hry se dostával až v závěru utkání.

V létě roku 2005 přibylo do týmu hned šest nových tváří. Nepočítaje mladíky (Scott Sinclair, Lassana Diarra, Thomas Lyskov – pozn. autora) do prvního týmu přibyla hned trojice. Nejdéle se vyjednával přestup Michaela Essiena, který nakonec přišel za částku převyšující 20 milionů liber. Jeho první sezona byla poněkud rozpačitá a svou sílu ukázal až v sezoně minulé, kdy patřil k nejlepším hráčům v modrém dresu. Z jeho výkony se zvedl i Didier Drogba a tak i jeho můžeme zařadit mezi lepší přestupy. Mezi hráči, kteří do týmu přišli, byli i Asier del Horno a Shaun Wright-Phillips. Oba se nedokázali prosadit. Zatímco del Horno utekl po první nepodařené sezoně zpět do Španělska, SWP se stále trápí a jeho výborně rozjetá kariéra je ta tam.

Andrej Ševčenko, Michael Ballack, Ashley Cole, Khalid Boulahrouz – přestupy, které, ač si to Portugalec odmítá přiznat, měly pro Chelsea daleko horší důsledky než finanční ztrátu. Až na Ashleyho Cola, kterého trápily zranění a slabá forma, se žádný ze zmíněných nedokázal naplno přizpůsobit Premier League. Ševčenko vyhořel a pokud své výkony v letošní sezoně nezlepší, tak se připojí k nákupům Juana Sebastiana Veróna a dalším. Naopak Ballack musí ukázat že je pro něj pocta bojovat v modrém dresu a vložit do hry daleko více úsilí. A Khalid Boulahrouz? Ten by měl co nejrychleji překročit kanál La Manche a jít své nevyrovnané výkony předvádět někam jinam. Jako slibné posily do budoucna se jeví Jon Obi Mikel a Salomon Kalou.

Podtrženo sečteno, José Mourinho nepočítaje letošní léto, za své působení v Chelsea utratil na chlup přesně 200 milionů liber. Mezi posily, které svou cenu dokázaly splatit patří Didier Drogba, Ricardo Carvalho a Michael Essien, což není za tak vysokou částku mnoho. Nemyslíte?

Komentáře

reklama
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.