Přestupová politika: Mourinho opět zklamal

Kdy si tento muž uvědomí, že není zapotřebí každý rok obměnit půlku kádru a přivést nové a nové tváře, které stejně prosedí velkou část sezony na lavičce a po roce marného snažení zapůsobit na svého manager odejdou.

Letošní přestupy jsou ‚zatím‘ výjimkou. Mourinho si uvědomil, že platit přemrštěné částky za hráče, kteří se dají sehnat i daleko levněji, je přepych i pro Chelsea. Má to však jedno ale – opět si budeme muset zvykat na příliš mnoho nováčků a ne každý má předpoklady prosadit se. Nepočítáme-li Glena Johnsona, s kterým se počítalo ještě před zahájením letního přestupového trhu, tak vedení The Blues podepsalo trojici nových hráčů (Sidwell, Pizzaro, Ben Haim – pozn. autora) a stoper Alex je na cestě.

To by nebylo až tak závratné číslo, když dva ze zmíněných hráčů mají vyztužit v minulé sezoně chatrnou obranu, ale fakt, že se Chelsea pokouší získat další dva hráče, je zarážející. Zvláště když odešel pouze Geremi Njitap, kterého si vyhlédl nový manager Newcastlu Sam Allardyce.

Z nových posil má velmi dobré předpoklady prosadit se peruánský útočník Claudio Pizzaro, jehož handicapem může být prodloužená sezona, kdy se svým reprezentačním týmem bojuje na turnaji Copa America. Pokud se Andrej Ševčenko nedokáže zlepšit, může být právě výborný hlavičkář z Peru útočníkem číslo dvě.

Zato Steve Sidwell se s největší pravděpodobností může těšit na v lepším případě lavičku náhradníků. Jeho výkony v minulé sezoně připomínaly výkony Scotta Parkera, kterého si v zimní přestávce sezony 2003/04 přivedl do Chelsea Claudio Ranieri. Parker je taktéž záložník s výborným přehledem, dobrou přihrávkou a vyrovnanou hrou směrem dopředu i dozadu. Pod vedením Portugalce se však nedokázal prosadit a po půl roce se stěhovat do Newcastlu. Sidwell odehrál výbornou sezonu v dresu Readingu, ale zda mu to bude stačit, ví jen José Mourinho: „Hráče jako Sidwell mám rád, chce neustále vítězit a to tým jako Chelsea potřebuje,“ dodal k jeho přestupu José.

Třetí posilou se stal Tal Ben Haim, který přišel z Boltonu. Kariéra tohoto Izraelce jde strmě vzhůru – před třemi lety přestoupil jako neznámý mladík z Miccabi Tel Aviv a letos si to zamířil přímo do týmu vicemistra Premier League. Pod Samem Allardycem byl zvyklý hrát na kterémkoliv postu obrané čtveřice a stejný úděl jej čeká i v Chelsea s rozdílem, že bude pouze zaskakovat za zraněné muže základní sestavy. Přišel také proto, že Mourinho hledá nástupce Williama Gallase, který za podivných okolností kádr The Blues minulé léto opustil. První na řadě byl Khalid Boulahrouz, ten však zklamal a nejspíše si baví kufry na cestu na jih.

Tím také končí výčet posil, které Portugalský stratég před sezonou slíbil, „tři hráči odejdou, tři přijdou,“ mlžil tehdy Mourinho a opět svého slibu nedostál – Alex čeká na vyřízení pracovního povolení a příchod Florenta Maloudy z Lyonu je na spadnutí. Příchod Alexe se čekal a svou kvalitu tento hráč prokázal při zápasech Ligy mistrů. Příchod Maloudy by také nebyl na škodu, ale pouze za předpokladu že odejde Arjen Robben a také Shaun Wright-Phillips. To se ale nekoná a přetlak na pozici křídla bude v Chelsea ještě markantnější. S Chelsea je spojován i příchod Pata, ale vše je zatím v rovině spekulací.

Komentáře

reklama
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.