Proč je Chelsea tak otevřená prodeji Conora Gallaghera?

Přestupové okno se za pár dní znovu otevře, což může znamenat jediné: budoucnost Conora Gallaghera v Chelsea je opět žhavým tématem.
Začátkem tohoto týdne The Athletic informoval, že Aston Villa zahájila předběžná jednání s Chelsea a zástupci Gallaghera o možném letním přestupu, přičemž její manažer Unai Emery je velkým obdivovatelem 24letého hráče a rád by posílil své možnosti ve středu pole před začátkem sezóny 2024–25, kdy se bude hrát Liga mistrů.

Pro někoho může být překvapením, že Chelsea je otevřená prodeji odchovance akademie Cobhamu, který v minulé sezoně na hřišti často dělal kapitána týmu Mauricia Pochettina a vévodil celému prvnímu týmu v počtu odehraných minut ve všech soutěžích. Jedná se však o složitou situaci, v níž hraje roli několik faktorů a stále je možná řada výsledků.

Zde je pohled na některé z nejdůležitějších otázek kolem Gallagherovy budoucnosti.

Proč je Chelsea otevřená prodeji Gallaghera?

Jsou tu dva prvky: Gallagher jako hráč a Gallagher jako majetek. První z nich právě prožil nejlepší sezónu své kariéry v Chelsea, upevnil si přízeň fanoušků a upevnil si místo v anglické reprezentaci. Druhému nyní zbývá 12 měsíců do konce smlouvy a seznam jeho nápadníků v Premier League se rozrůstá.

Jedním z důvodů, proč se Gallagherova smlouva protáhla až do této chvíle, je fakt, že po většinu posledních dvou let nebylo sportovní vedení a majitelé Chelsea přesvědčeni, že by měl být nedílnou součástí jejich dlouhodobých plánů ve středu pole. To je důvod, proč byli v lednu loňského roku ochotni přijmout nabídku Evertonu ve výši 45 milionů liber a proč se West Ham a Tottenham osmělili a v létě následujícího roku projevili vážný zájem.

To je také důvod, proč Chelsea za posledních 18 měsíců utratila za záložníky více než 300 milionů liber, především devítimístné částky za Enza Fernandeze a Moisese Caiceda.

Gallagher udělal vše pro to, aby toto myšlení zpochybnil vynikající sezónou 2023–24, kdy se výrazně zlepšil v mnoha oblastech své hry. Pokud však Chelsea nevěří, že si tento pokrok zaslouží novou smlouvu za výrazně lepších podmínek, je toto léto poslední reálnou příležitostí, jak si zajistit skutečnou hodnotu při prodeji.

Tato hodnota by musela být vyšší než 50 milionů liber za hráče Chelsea a současného anglického reprezentanta, který teprve v únoru dovršil 24 let a stále se zdá, že se zlepšuje.

Musí prodat Gallaghera nebo jiné své odchovance, aby vyhověli finančním pravidlům?

Představitelé Chelsea trvají na tom, že očekávají, že klub splní pravidla Premier League o zisku a udržitelnosti (PSR) pro období 2023–24, aniž by došlo k dalšímu prodeji hráčů před termínem pro účetní uzávěrku 30. června, ačkoli mezi mnoha fotbalovými finančními analytiky mimo Stamford Bridge panuje značná skepse ohledně toho, jak mohou doufat, že toho dosáhnou.

Kontroverzní dohoda o prodeji dvou hotelů vedle stadionu jiné dceřiné společnosti vlastnické skupiny Chelsea ve výši 76,5 milionu liber byla rozhodující pro to, aby se klub v letech 2022–23 vtěsnal pod limit přípustné ztráty 105 milionů liber pro PSR. Tato transakce stále čeká na podpis Premier League, ale zdůrazňuje, že Clearlake Capital a Todd Boehly jsou připraveni být kreativní, aby zajistili budoucí dodržování PSR.

Kvalifikování Chelsea do příští sezóny Ligy mistrů také znamená, že se na ni opět vztahují pravidla UEFA pro udělování klubových licencí a finanční udržitelnost (FSR), která pro sledované období 2024–25 povolují ztráty pouze do výše 80 milionů eur (68,5 milionu liber; 86 milionů dolarů). V tomto směru alespoň neexistuje takový tlak na prodej hráčů do 30. června, protože UEFA místo toho počítá od 1. ledna do 31. prosince.

Ať už je skutečný rozsah tlaku PSR a FSR jakýkoli, Chelsea ví, že prodej hráčů, a zejména zpeněžení absolventů akademie, kteří se v účetnictví počítají jako čistý zisk je jedinou reálnou cestou k vytvoření prostoru potřebného pro významnější doplnění kádru v létě.

Nemusí to být nutně Gallagher, kdo odejde. Chelsea již má jistotu 28 milionů liber díky prodeji Lewise Halla do Newcastlu po jeho sezóně, kterou tam strávil na hostování, zatímco výnosy z přestupu Masona Mounta do Manchesteru United za 55 milionů liber z loňského léta půjdou na konto letošního roku. V minulé sezóně také získali 11 až 14 milionů liber z dodatků v klauzulích o hostování a přestupech.

Prodejem Iana Maatsena by mohli získat 35 milionů liber, zatímco Armando Broja a Trevoh Chalobah by mohli dohromady získat více než 50 milionů liber. Omari Hutchinson sice není odchovancem Cobhamu, ale po velmi úspěšném hostování, kdy pomohl Ipswichi Town k postupu do Premier League, by mohl také získat značnou částku.

Jak to všechno ovlivňuje Gallagherovo uvažování o budoucnosti?

Gallagher je v mimořádně silné pozici. Jeho akcie nikdy nebyly vyšší a v příští smlouvě může očekávat výrazné zvýšení platu, ať už to bude v Chelsea nebo jinde.

Je dobře zdokumentovaným fanouškem Chelsea a jeho preferencí zůstává to, co vždycky bylo: pokračovat v dlouhé a úspěšné kariéře v jeho klubu z dětství. V žádném případě neagitoval za odchod a proti jeho vůli nemůže být prodán. Jednou z mála věcí, které nemůže ovlivnit, je to, zda mu bude nabídnuta nová smlouva, která by odrážela jeho vlastní pocit hodnoty pro tým a klub.

Pokud však Villa nebo jiný zainteresovaný klub předloží nabídku, která Chelsea uspokojí, Gallagher se bude muset skutečně rozhodnout. Bude hrát stejně často nebo stejně dobře za nového trenéra Enza Maresca jako v minulé sezóně za Pochettina v pravděpodobně odlišném taktickém systému? Neexistuje žádná záruka, že příští sezona bude tak individuálně přínosná, jak se ukázalo v ročníku 2023–24.

V tomto kontextu by pro Gallaghera bylo velkým rizikem jít do posledního roku své současné smlouvy na Stamford Bridge – a navíc by tak učinil bez jistoty, že mu Chelsea nabídne novou smlouvu dříve, než se v létě 2025 dostane do kategorie volných hráčů. Stejně jako každý hráč musí nakonec udělat to, co považuje za nejlepší pro svou kariéru.

Spekulace o transferu také představují nevítané rozptýlení, protože Gallagher se snaží plně soustředit na pomoc Anglii na Euro 2024, které začíná příští pátek, ačkoli dosud odvedl obdivuhodnou práci, když nedovolil, aby nejistota ohledně jeho budoucnosti ovlivnila jeho výkony v dresu Chelsea.

Uvažovala by Chelsea o jeho prodeji do Tottenhamu?

Po většinu éry Romana Abramoviče se zdálo nemyslitelné, že by se nějaký vysoce hodnocený hráč mohl stěhovat mezi Chelsea a Tottenhamem, a to oběma směry. Vzájemná rivalita a nevraživost přesahovala fanoušky na tribunách a sahala až do představenstev obou klubů.

Clearlake a Boehly jsou mnohem více obchodně orientovaní. Spurs loni v létě vážně jednali s Chelsea o podpisu Gallaghera, ale nepřekonatelný rozdíl v jejich ocenění znamenal, že se věci nedostaly dál. Je pravděpodobné, že jakákoli nabídka, která splní požadovanou cenu, bude zvážena podle svých kvalit, a ne odmítnuta bez rozmyslu kvůli identitě zájemců.

Zajímavější je, jak by se Gallagher díval na možnost přestupu do Tottenhamu. Mnoho jeho příznivců z Chelsea bude doufat, že se do této situace nedostane.

Je nová smlouva v Chelsea stále možná?

Určitě. Tohle není situace Mount, kdy na všech stranách zavládla hořkost a zášť a rozchod se začal zdát nevyhnutelný měsíce předtím, než k němu nakonec došlo.

Spolusportovní ředitelé Chelsea Laurence Stewart a Paul Winstanley vedli se zástupci Gallaghera po celých 18 měsíců dialog a není cítit žádná zlá krev. Jeho neomylná profesionalita je velmi ceněna a na tréninkovém hřišti v Cobhamu i na Stamford Bridge je oblíbenou postavou.

Pokud bude v létě prodán, nebude to levné, a pokud se neobjeví nabídky na úrovni, kterou by si Chelsea přála, nebylo by šokující, kdyby jednání o nové smlouvě začala nabírat na obrátkách.

Jak už se u Gallaghera stalo od začátku roku 2023 pravidlem, nic ohledně jeho budoucnosti není vytesáno do kamene.

1266 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 1266 komentářů