Inspirativní cesta Enza Marescy na post hlavního trenéra Chelsea

Enzo Maresca, jeden z nejzářivějších fotbalových manažerských talentů, se k Blues připojil po velmi úspěšném působení v Leicesteru City, během něhož byly jeho fotbalová filozofie, taktický um a jeho styl řízení chváleny ze všech koutů oboru.

Vzhledem k tomu, že jeho sportovní základy pocházejí z rodné Itálie a že se během své hráčské kariéry i po ní inspiroval mnoha manažery, včetně Pepa Guardioly, Carla Ancelottiho, Marcella Lippiho a Manuela Pellegriniho, není překvapením, že se 44letý hráč po dvacetileté hráčské kariéře začal věnovat trenérské práci.

V tomto období sdílel Maresca šatnu a nastupoval po boku takových ikon, jako byli Zinedine Zidane, Gianluigi Buffon, Pavel Nedvěd a Alessandro Del Piero, přičemž bývalý záložník hrál nedílnou roli ve středu hřiště.

V barvách slavných klubů Juventus, Fiorentina a Sevilla – a to jsou jen tři z nich – pomáhal tento tvůrce hry organizovat přechod z obrany do útoku a vyhrávat při tom trofeje.

To vše však začalo v nepravděpodobných končinách West Midlands. Svůj profesionální debut si odbyl v týmu West Bromwich Albion – daleko od dob, kdy působil v akademii AC Milán – a Ital tak v mladém věku získal vzácný vhled do anglické hry.

Nemilosrdná agresivita druhé anglické ligy na konci 90. let dala Marescovi fotbalové vzdělání jako nikdo jiný a jeho progres na Hawthorns mu umožnil na přelomu století přestoupit zpět do Itálie do Juventusu. Tuto příležitost nemohl odmítnout a označil ji za „přestup snů“.

Získání Scudetta v Juventusu by pro něj bylo prvním ziskem titulu, přičemž Ital osobně vděčí Staré dámě za to, že ho obdařila vítěznou mentalitou.

Ve snaze uspokojit tento pocit posléze pokračoval vítězstvím ve dvou ročnících po sobě v Poháru UEFA v Seville, přičemž v prvním finále skóroval dvakrát během sedmi minut. Jako člen týmu také získal Copa del Rey a v roce 2006 dokonce památné vítězství v Superpoháru UEFA nad Barcelonou.

Následovala angažmá v Olympiakosu a Málaze, s níž se poprvé v historii klubu kvalifikoval do Ligy mistrů. Náš nový trenér také vstřelil důležitý gól Palermu, který ho zachránil před sestupem, a poté pověsil kopačky na hřebík v Hellasu Verona.

Jeho bohaté zkušenosti z fotbalu by se daly vždy dobře využít v manažerské kariéře a po krátkém působení v Ascoli a Seville mladý trenér neztrácel čas, aby si pod vedením svého bývalého šéfa Pellegriniho ve West Hamu vydobyl manažerské pruhy.

Rok a půl v roli asistenta manažera ve východním Londýně ho vynesl do elitního rozvojového týmu Manchesteru City, kde se stal šéfem a vychoval mnoho nadějných mladíků včetně současných hráčů Chelsea Colea Palmera a Romea Lavii.

Maresca dovedl Sky Blues k historicky první trofeji v Premier League 2, přičemž uplatňoval svůj styl hry a fotbalovou vizi.

Po období, kdy působil jako hlavní trenér v italské Parmě, se Maresca vrátil do Anglie, tentokrát však pod Guardiolovým vedením jako člen realizačního týmu Manchesteru City. Jako jeden z asistentů španělského manažera Enzo pomáhal dohlížet na historický treble, když získal Premier League, Ligu mistrů a FA Cup.

Jeho nejnovějším manažerským počinem by mělo být působení u Lišek, které převezmou otěže bývalých šampionů Premier League v létě 2023.

Enzo upoutal pozornost mnoha lidí nahoře i dole ve fotbalové pyramidě a hned v prvním ročníku zajistil Leicesteru City návrat do nejvyšší soutěže, když s 97 body vyhrál Championship a v průběhu sezony 23/24 byl čtyřikrát vyhlášen manažerem měsíce.

Ital nastoupí do svého nového působiště 1. července 2024 na základě pětileté smlouvy s opcí na další rok.

Laurence Stewart a Paul Winstanley, spolusportovní ředitelé Chelsea, uvedli: „Jsme potěšeni, že můžeme Enza v Chelsea přivítat. Prokázal, že je vynikajícím trenérem, který je schopen dosahovat působivých výsledků vzrušujícím a identifikovatelným stylem.

„Enzo na nás během našich rozhovorů, které vedly k jeho jmenování, udělal hluboký dojem. Jeho ambice a pracovní morálka se shodují s ambicemi klubu. Na spolupráci s ním se velmi těšíme.

Skupina vlastníků Chelsea uvedla: „Jsme nadšeni, že můžeme Enza přivítat v rodině Chelsea. Těšíme se, že budeme moci podporovat jeho i zbytek sportovního týmu v naplňování jejich potenciálu a našich očekávání v nadcházejících letech.

„Je to velmi nadaný trenér a vůdčí osobnost, o které jsme přesvědčeni, že nám pomůže naplnit naše vize a konkurenční cíle klubu.

Maresca řekl: „Připojit se k Chelsea, jednomu z největších klubů na světě, je snem každého trenéra. Proto jsem touto příležitostí tak nadšený.

'Těším se na spolupráci s velmi talentovanou skupinou hráčů a zaměstnanců, abychom vytvořili tým, který bude pokračovat v tradici úspěchů klubu a na který budou naši fanoušci hrdí.“

V Enzově týmu budou působit bývalý brankář Chelsea Willy Caballero, Danny Walker, Michele De Bernardin, Marcos Alvarez, Javi Molina a Roberto Vitiello. Ben Roberts se připojí ke štábu jako trenér brankářů a byl jmenován do funkce vedoucího globálního oddělení brankářů (head of global goalkeeping).

S potěšením také potvrzujeme jmenování Bernarda Cuevy, který povede oddělení standardních situací (set-piece department).

Vítej v Chelsea, Enzo!

638 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 638 komentářů