Kdo nahradí Mauricia Pochettina v Chelsea? Zhodnocení toho, kdo je nejvhodnějším nástupcem

Vítejte zpět v cirkuse Chelsea, ve kterém se v éře Todda Boehlyho/Clearlakea jen málokdy podaří, aby ringmaster („uvaděč“ – ten co uvádí show v cirkuse, v našem případě trenér) oslavil roční výročí na svém profilu na LinkedIn.

V úterý Chelsea oznámila, že Mauricio Pochettino opustil klub po vzájemné dohodě po jediné sezóně v roli hlavního trenéra, ale tato zpráva nebyla překvapením vzhledem k veřejným problémům, které se v posledních měsících na Stamford Bridge odehrály.

Chelsea sice v této sezóně vylepšila svůj konečný bodový zisk o více než kterýkoli jiný tým Premier League ve srovnání s předchozím rokem, ale ta sezóna 2022–23 – v níž se na velké židli v domácím dresu vystřídali tři (čtyři, pokud započítáme i jediný zápas Bruna Saltora v roli dočasného trenéra) manažeři – byla takovou katastrofou, že po Pochettinově příchodu loni v létě opravdu nebylo jiného směru než vzhůru.

Při pohledu na herní styl Chelsea, který popisuje, jak hra týmu vypadá v porovnání se sedmi nejlepšími domácími ligami v Evropě, vypadají jejich čísla na mnoha místech úctyhodně.

Pochettinův preferovaný styl je založen na vysoké intenzitě a presinku a čísla Chelsea za sezónu ukazují na tým, který nepolevoval, když neměl míč v držení (intenzita: 89 z 99).

Byly to problémy v obou pokutových územích, které byly klíčovým příběhem jejich sezóny.

Chelsea výrazně zlepšila svou gólovou produkci z let 2022–23 – kdy se jí podařilo vstřelit pouze 38 gólů v 38 zápasech Premier League – a její základní tvorba šancí (83 z 99) vykazovala podobný vzestupný trend.

Zdálo se však, že se tak děje na úkor strašlivě špatné defenzivy (zabránění šancím: 32 z 99). Očekávaný počet inkasovaných gólů za 90 minut, který činil 1,42, dával Chelsea v každém zápase pořádně zabrat a Pochettino se po většinu sezóny snažil najít nějakou rovnováhu.
Chelsea trpěla dilematem „krátké deky“, což je termín, který Rafa Benítez, další bývalý šéf Chelsea, zavedl během svého pozdějšího působení v Newcastlu United: „Když si přikryjete hlavu, máte studené nohy, ale když si přikryjete nohy, máte studenou hlavu. Někdy, když moc útočíte, jste v obraně nechráněni.“

Pět vítězství z posledních pěti zápasů Premier League sice zapláclo některé trhliny a poskytlo určitý optimismus, ale vztah mezi Pochettinem a klubovou hierarchií byl již zřejmě narušen.

Analýza dat byla důležitou součástí interní revize výkonnosti klubu v sezoně 2023–24, kterou vedli jeho sportovní spoluředitelé Paul Winstanley a Laurence Stewart, a lze mít silné podezření, že analytické oddělení nyní bude usilovně pomáhat hledat Pochettinova nástupce.

Chelsea má užší seznam kandidátů na nového hlavního trenéra a doufá, že se jí ho podaří jmenovat během několika dnů, nikoli týdnů.

Ačkoli to může znít vzhledem k několika posledním sezónám podivně, plánem Chelsea je jmenovat začínajícího, progresivního trenéra, který může s tímto týmem růst a rozvíjet herní styl po dobu několika let.

Ve skutečnosti je však letos v létě na elitní úrovni nedostatek manažerů, zatímco nejlepší evropské kluby jsou na lovu. Bayern Mnichov, Juventus a možná i Manchester United a Barcelona budou mít podobný seznam kandidátů, ale kdo by mohl být reálnou možností pro práci na Stamford Bridge?

Vincent Kompany z Burnley se stal překvapivým kandidátem na post v Bayernu, a přestože zájem Chelsea o něj přetrvává poté, co byl loni v létě po stylovém zisku mistrovského titulu silným kandidátem, klub se pro Belgičana pravděpodobně nevrátí. Trenér Newcastlu United Eddie Howe je trvale spojován jako atraktivní kandidát vždy, když se mezi špičkovými kluby objeví volné místo, ale krok tímto směrem by byl velmi nepravděpodobný.

Pokud jde o setrvání v Premier League, neočekává se, že by se uvažovalo o nedávno odcházejícím šéfovi Brightonu Robertu De Zerbimu, ale nelze ho zcela vyloučit. Italovy trenérské zásady a schopnost vychovávat mladé talenty jsou nezpochybnitelné, ale frapantní způsob jeho odchodu z Brightonu po jedné celé sezóně naznačuje, že by nemusel být nejvhodnějším kandidátem do navrhované struktury Chelsea.

Na kontinentě je Michel z Girony spojován s přestupem do Premier League poté, co dovedl málo známý španělský klub poprvé v jeho 94leté historii do Ligy mistrů. Osmačtyřicetiletý Michel sice není nejmladší, ale ukázal, že patří mezi nejenergičtější a nejinteligentnější mozky evropského fotbalu. Přestup Španěla se však za současného stavu zdá být také mimo hru.

Stejně tak je v Evropě vysoce ceněn Sebastian Hoeness ze Stuttgartu, který německý klub po svém dubnovém jmenování v letech 2022–23 odvrátil od sestupu a v letošní sezoně se umístil na druhém místě před sériovým mistrem Bundesligy Bayernem Mnichov – na podzim si poprvé od sezony 2009/10 zahraje Ligu mistrů.

Z týmu, který v minulé sezoně hrál na malé držení míče a útočil na protiútoky, Hoeness přetvořil Stuttgart v dominantní a progresivní tým, který nyní klinicky presuje vepředu. Žádný tým Bundesligy nevstřelil více gólů po vybojovaném balónu vysoko na hřišti – což je známkou jeho odhodlání presovat rychle a cílevědomě.

Jediným problémem je, že Hoeness teprve před několika měsíci podepsal novou smlouvu do června 2027, což ztěžuje jeho případné oslovení.

Pokud tedy všechny výše uvedené možnosti vypadají v různé míře jako nejisté, kdo by mohl být vážnou volbou?

Jen kousek dál v západním Londýně je Thomas Frank z Brentfordu obdivován klíčovými činiteli Chelsea, a i když nedávno řekl deníku The Athletic, že je ve své současné funkci spokojený, ve fotbale se mohou věci velmi rychle změnit.

„Dokážu si představit, že tu budu ještě dlouho,“ řekl Frank tento týden listu The Athletic. „Můžu tu zůstat ještě sedm let? Nevím; není to tím, že bych Brentford neměl rád, jen… chci zkusit něco jiného? Ale jsem si velmi dobře vědom toho, že tráva na vedlejší zahradě není (vždy) zelenější, i když to tak vypadá. Pak tam přijdete, podíváte se blíž a zjistíte, že v trávě je spousta plevele.“

Brentford možná při pohledu na jejich herní styl v této sezóně nepadne do oka, ale zranění klíčových hráčů v rozhodujících chvílích a zákaz činnosti klíčového útočníka Ivana Toneyho až do ledna za porušení pravidel hazardních her byly polehčujícími faktory, proč došlo k největšímu bodovému propadu ze všech účastníků Premier League ve srovnání s ročníkem 2022–23 – o 20 bodů horší.

Frankova schopnost vštípit hráčům jasné a progresivní zásady bude v Chelsea vysoce ceněna. Rozestavení a taktický přístup pod vedením padesátiletého Dána mohou být často flexibilní – často se mění mezi rozestavením 4–3–3 a 3–5–2 v závislosti na síle a rozestavení soupeře, ale tyto zásady jsou založeny na agresivitě bez míče (intenzita: 69 z 99) a velké touze vytvářet lukrativní gólové šance (kvalita střel: 90 z 99).

Skutečnost, že Frank dohlížel na první postup Brentfordu do Premier League – a nyní ho v ní udržel tři sezony po sobě -, svědčí o jeho transformační prá­ci.

Dalším manažerem, který dohlížel na prudký vzestup do nejvyšší anglické soutěže, je Kieran McKenna, jehož akcie jsou pochopitelně vysoké, když v posledních dvou sezónách dovedl Ipswich Town k postupu do PL až ze 3. ligy, když převzal Tractor Boys v prosinci 2021 a bylo to jeho první angažmá jako hlavní trenér.

Bývalý trenér akademie Tottenhamu a Manchesteru United McKenna vštípil týmu volně se rozvíjející styl fotbalu (free-flowing). Pečlivá rozehrávka zezadu za použití dvojitého pivotu, a trochu širší rozestavení než bývá zvykem u 4–2–3–1.

Ipswich v sezóně 2023–24 předváděl nejútočnější fotbal v Championship a skončil na druhém místě – 15,6 střel na 90 minut bylo více než u ostatních 23 týmů v divizi. Mimo držení míče patřil jejich PPDA (ukazatel intenzity presinku) k nejintenzivnějším ve druhé lize a vypovídá o progresivním stylu hry, který je v moderní hře vysoce ceněn – na míči i mimo něj.

McKennovo trenérské působení v mládežnickém fotbale – pracoval také v Leicesteru City a Nottinghamu Forest – bude pro majitele Chelsea přínosem, protože 38letý McKenna má v portfoliu rozvoj mladých hráčů v rámci perspektivního systému.

Jedna z nadšených zpráv o severoirském rodákovi, který se narodil v Londýně, pochází od současného hráče Chelsea.

„Po taktické stránce je (McKenna) prostě génius,“ říká Omari Hutchinson, dvacetiletý záložník, který strávil letošní sezonu na hostování v Ipswichi. „Od té doby, co jsem sem přišel, jsem se hodně zlepšil. On, jeho trenérský tým i ostatní hráči mě zlepšili. V útočné třetině mi prostě řekl, abych byl svobodný, abych dělal to, co mi jde nejlépe – ‚Napadej hráče, proto jsme tě podepsali‘. Řekl mi, že jsem teď jeden z nejlíp presujících hráčů, které viděl, takže se to stalo jednou z mých vlastností. Teď je to moje silná stránka.“

Případný zájem o McKennu by mohl spadat do podobné kategorie jako ten, kdy v září 2022 přišel na Stamford Bridge Graham Potter z Brighton & Hove Albion a o sedm měsíců později byl propuštěn. Bylo by to vysoké riziko, ale potenciálně vysoká odměna, pokud by se mu dalo dlouhodobě důvěřovat.

Pozn. redaktora – Nutno podotknout, že tento tým je naprosto odlišný tomu, který přebral Potter.

Pokračování tématu: Enzo Maresca se postaral o změnu stylu, a tak se Leicester City vrátil do Premier League hned napoprvé jako vítěz titulu Championship.

Ital je pevně oddaný svým trenérským zásadám založeným na poziční hře a není překvapením, že se jeho styl velmi podobá stylu Pepa Guardioly v Manchesteru City – vzhledem k tomu, že v sezóně 2022–23 působil jako Guardiolův asistent u prvního týmu, s nímž získal treble.

Marescovo 4–3–3 se při držení míče rychle mění na 3–2–5, protože žádá, aby se jeden z obránců (typicky Ricardo Pereira) dostal dostředu a vytvořil dvojitý pivot vedle bývalého anglického záložníka Harryho Winkse – což umožňuje jeho hráčům č. 8 tlačit se vysoko vedle křídelních hráčů a středního útočníka.

Podobně jako u McKenny se Maresca soustředí na rozehrávku zezadu a vybízí brankáře Madse Hermansena, aby se zapojil do obranné linie a vytvářel tak přečíslení a narušoval soupeřův presink. Žádný brankář v Championship neměl v této sezóně nižší „míru odkopů“ – definovanou jako přihrávky delší než 40 metrů – než Hermansen, což podtrhuje Marescovu snahu být trpělivý při držení míče.

Podobně jako Guardiola chce Maresca, aby jeho tým měl územní převahu a rychle získal míč zpět, když o něj přijde. Důkazem toho je, že Leicester se může pochlubit druhým nejvyšším ukazatelem „field tilt“ (62 %) a největším počtem získaných míčů v útočné třetině (5 na 90) ze všech týmů druhé ligy v této sezóně.
Pozn. *field tilt se dá přeložit asi jako držení míče/počet dotyků na soupeřově třetině hřiště.
Pokud tedy tým v zápase zaznamená 241 dotyků v poslední třetině a soupeř 107 dotyků v poslední třetině. První tým má 69,3 % field tilt (241/(241+107)) a druhý tým má 30,7 % (107/(241+107)).

Zatímco někteří mohou poukazovat na styl, který může být někdy až příliš dogmatický, Maresca rychle vyzdvihl flexibilitu, kterou jeho tým prokázal od svého příchodu do čerstvě sestupujícího Leicesteru loni v létě.

„Hráči mě opravdu překvapili tím, jak se dokážou přizpůsobit a jak dokážou měnit strukturu během hry,“ řekl Maresca. „Myslím, že v této sezoně bylo mnoho zápasů, kdy jsme začali jedním způsobem a skončili jiným.“

Kromě již diskutovaných kandidátů odhaluje datový stroj The Athletic několik zajímavých jmen, která by mohla být přidána do užšího výběru klubu.

Abychom se drželi touhy Chelsea po fotbalu založeném na držení míče, který je schopen více kontrolovat hru, zaměřme se na kluby s nadprůměrnými čísly v oblasti prevence šancí, intenzity, built upu zezadu, vysoké lajny, držení míče, „field tilt“ a vytváření šancí.

Mezi reálné kandidáty patří Sergio Conceicao z Porta, Marco Rose z RB Lipsko a manažer, kterého si v letošní sezóně mnozí oblíbili: Ruben Amorim ze Sportingu Lisabon. Nehledě na nedávná dramata se Amorim dobře profiluje jako jeden z nejvyhledáva­nějších taktických myslitelů v Evropě a v této sezoně pomohl portugalskému týmu získat teprve druhý ligový titul za posledních 22 let.

Ať už Pochettina nahradí kdokoli, vypadá to, že rozhodnutí padne brzy, protože Chelsea už plánuje příští sezónu a další období.

Realita je taková, že ať už dveřmi projde kdokoli, bude to jejich sedmý permanentní manažer nebo hlavní trenér za posledních šest let.

Dokáže klub, který je tak prolezlý krátkodobými jmenováními, najít někoho, kdo pro něj bude fungovat dlouhodobě?

1635 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 1635 komentářů