Review sezóny: Na jedné straně nádherné, na druhé straně absurdní, a vzestup Colea Palmera

Ať už ji milujete, nebo nenávidíte, nikdy nemůžete Chelsea obvinit z nudy. Pro mužský tým to byla další výjimečná sezóna plná velkých dramat, ačkoli konsorcium Todda Boehlyho a Clearlake stále čeká na první trofej, která by mu vynahradila všechny vynaložené prostředky.

Poté, co si tým Mauricia Pochettina zajistil šesté místo, přešli fanoušci od bučení na vlastní hráče k jásavému skandování o „cestě do Evropy“.

Kdyby se The Athletic zamyslel nad vším, co se dělo v sezóně 2023–24, pravděpodobně by vytvořil nový rekord v počtu slov pro jedno z našich notoricky známých "dlouhých čtení“, nicméně zde Vám přinášíme jen několik myšlenek a názorů o tom, co se stalo v minulé sezóně.

2023–24 ve 23–24 slovech

Stejně jako u anglického letního grilování chvíli trvalo, než se věci začaly kuchtit, ale stálo za to vydržet až do konce. (pozn, v ang. jazyku přidáte členy „a“/“an“ a vychází to)

Okamžik, kvůli kterému si budou pamatovat sezónu

Žádný zápas neshrnul to nejlepší a nejhorší z Chelsea více než dubnová výhra 4:3 nad Manchesterem United. Chvílemi byl chaotický a odrážel to, jaký byl klub mimo hřiště. Obrat z 3:2 v 99. minutě na vítězných 4:3 ve 101. minutě vyvolal oslavy hodné Chelsea v dobách její největší slávy.

Okamžik, o kterém si budou přát, aby se nikdy nestal

Prodloužení únorového finále Carabao Cupu s Liverpoolem.

O tom, že Chelsea hrála proti týmu Jurgena Kloppa po celých 90 minut dobře a pravděpodobně si zasloužila vyhrát, se moc nemluví, ale pozdější průběh zápasu si zasloužil kritiku. Chelsea zápas s Liverpoolem nezvládla, přestože měl soupeř na hřišti čtyři nezkušené hráče z akademie, a prohrála až díky pozdní hlavičce Virgila van Dijka v prodloužení.

Zašel sice trochu daleko, ale hláška Garyho Nevilla o „“billion-pound bottle jobs”“ je nálepka, které se teď budou jen těžko zbavovat, dokud nezískají nějakou trofej.

Gól sezóny – Cole Palmer vs Everton

Skvělá týmová akce, jesle, efektivní klička + patička, narážečka s elegantním zakončením. Ano, krásná střela Moisese Caiceda z půlící čáry proti Bournemouthu v posledním kole byla blízko prvnímu místu, ale týmový prvek v přípravě na Palmerův gól v kombinaci s tímto brilantním zakončením stále Ekvádorce převyšuje.

Statistika, která shrnuje sezónu

Zdokumentovat, kolik hráčů Chelsea bylo uvedeno jako „pokračující v rehabilitaci“ v oficiálních aktualizacích zranění klubu, byla možnost, ale já jsem se rozhodl pro sloupce gólů – pro (77) a proti (63) – v tabulce Premier League. Ty představují pozitiva a negativa jejich sezóny.

V dobrém i zlém, zápasy bylo velmi zábavné sledovat. Chelsea se s přibývajícími měsíci zlepšila v útoku, ale Pochettino se snažil o správnou rovnováhu. Stanovení nového klubového rekordu v počtu inkasovaných gólů v Premier League není nic, na co bychom mohli být hrdí.

Opravdu se to stalo?

Axel Disasi se po gólu Conora Gallaghera na 2:1 na hřišti Crystal Palace vrhl mezi fanoušky. Oslavy s se tak dostaly na novou úroveň.

Druhým v pořadí na toto ocenění musí být potyčka mezi Noni Maduekem a Nicolasem Jacksonem o míč, při penaltě proti Evertonu.

Nejlepší citát

„Nemůžete sedět, když nemáte židli. Inženýr, který se chystá stavět budovu taky chce rychle vidět pěkný nábytek v bytě a spát tam, ale nejdřív je třeba postavit konstrukci všeho.“

Pochettino se během posledních 11 měsíců vydal mnoha cestami, aby popsal náročnost realizace „projektu Chelsea“. Snad nejlépe to vystihl tento výlev po zápase s West Hamem United tento měsíc.

Mohl jít ještě dál a rozebrat, z jakého obchodu bude židle pořízena. Je jasné, že by to bylo ze začínajícího obchodu, kde moc věcí není levných, ale začnou vypadat tím lépe, čím déle vám doma leží.

Co mohl majitel říct manažerovi po skončení plné hrací doby v poslední den zápasu?

"V posledních pěti a půl zápasech jste si vedli dobře.“

Téma, které bude dominovat létu

Přestupový trh, zejména odchody. Chelsea bude muset prodávat hráče, aby splnila pravidla ziskovosti a udržitelnosti (PSR), i když se ukázalo, že nutnost zvýšit příjmy do 30. června už nemusí platit.

Bude se zkoumat, kdo uvolní místo. Pokud odejdou absolventi akademie Gallagher a Trevoh Chalobah, aby zaplatili nějaké pochybné útraty, fanoušci nebudou potěšeni.

Hráč, který by mohl být v příští sezoně průlomovou hvězdou

Kvůli zranění viděla Chelsea jen záblesk toho, co Carney Chukwuemeka dokáže.

Jeho vrchol sezony – první gól v Premier League v srpnu – byl rychle vystřídán tím nejhorším, když útočného záložníka postihly potíže s kolenem, kvůli kterým opakovaně zůstal na ošetřovně. Ukázal, že umí střílet góly, a pokud bude Gallagher prodán, může z toho těžit.

1042 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 1042 komentářů