Brighton 1:2 Chelsea: Cucurella padouchem - a je něco, co Palmer nedokáže?

Chelsea pokračovala v dobrém vstupu do sezóny a ve středu večer vyhrála na Amex Stadium 2:1 nad Brighton & Hove Albion.

Góly Colea Palmera (koho jiného?) a Christophera Nkunkua stačily svěřencům Mauricia Pochettina k tomu, aby získali všechny tři body a posunuli se na šesté místo v tabulce Premier League s jedním zápasem k dobru.

Chelsea je stále produktivnější

Mnoho se toho napsalo – nejen v deníku The Athletic – o tom, že letošní sezóna je nejhorší obrannou sezónou Chelsea v éře Premier League.

Zároveň je však na cestě k tomu, aby se stala třetím nejúspěšnějším obdobím v soutěži, které překonaly pouze dvě sezóny, v nichž Chelsea skončila jako mistr Premier League: V letech 2009–10, kdy dominantní tým Carla Ancelottiho vstřelil 103 branek v 38 zápasech, a 2016–17, kdy klinický tým Antonia Conteho nastřílel 85 gólů.

Chelsea má po výjezdu do Brightonu na kontě 75 gólů, což je o jeden méně než 76 gólů, které v jediné kompletní sezoně 2021–22 nastřílel Thomas Tuchel jako hlavní trenér.

S tím, jak hraje, si tato talentovaná mladá parta bude přát, aby v neděli na Stamford Bridge prolomila obranu Bournemouthu více než jednou.

Stejně jako hrozný rekord obdržených gólů Chelsea může být jedním z nejpřesvědči­vějších důkazů proti udržení Pochettina, když klub provede své hodnocení na konci sezóny, může Argentinec oprávněně poukázat na stále živější útok svého týmu jako znamení, že „proces“, na který dohlíží, se pohybuje pozitivním směrem.

Chelsea postrádá rovnováhu mezi obranou a útokem. To se projevovalo po většinu sezony a občas to z nich dělalo šílenou podívanou.

Pokud se jim však v příští sezóně podaří zlepšit obranu na pro tento klub tradičnější úroveň, mají v útoku kvalitu, která jim v sezóně 2024–25 umožní udržet si mnohem lepší pozici v Premier League.

Cucurella konečně našel své místo
Někteří lidé se rozhodnou pro padoušství, zatímco jiní se ocitnou v roli padoucha a rozhodnou se ji přijmout. Marc Cucurella patří do druhé kategorie.

Protože v hostujícím dugoutu nebyl Graham Potter, na kterého by se nadávalo, veškerý hněv na stadionu Amex se soustředil na kolegy z Brightonu Cucurellu a Moisese Caiceda, ačkoli Španěl se rychle a nadšeně etabloval jako veřejný nepřítel č. 1.

Cucurella byl při každém svém dotyku – což se vzhledem k jeho nově nabyté pravomoci přesunout se do středu pole, když má Chelsea míč, stávalo často – hlasitě vypískán, zejména pak i proto, když v úvodních minutách strhl k zemi Tariqa Lampteyho, který se mu snažil utéct.

Jeho cynický kredit byl posílen tím, že rozhodčí Michael Salisbury zrušil penaltu, potom co VAR našel důkaz, že hráč Brightonu zahrál nejprve balón. „Marcu Cucurello, ty víš, co jsi zač,“ zpívali jedovatě fanoušci Brightonu.

Jeho jméno však zpívali i fanoušci Chelsea, a ne poprvé. Pětadvacetiletý Cucurella se v závěru této sezony stává jakýmsi kultovním hrdinou, jehož roli posiluje fakt, že ve své nové roli svému týmu spíše důsledně pomáhá, než aby mu překážel.

Jeho klíčový přínos přišel ve 34. minutě: chytrý náběh do křižné pozice na levé straně a lákavý pas, který Palmer vyřešil brilantní hlavičkou a poslal Chelsea do vedení.

Cucurella pokračoval ve své nešetrné provokaci po celý večer a vysloužil si od Lampteyho žduchnutí, když se snažil sebrat míč pro volný kop Chelsea. Příznivci Brightonu ho možná budou vždycky nenávidět, ale dokud bude hrát takhle, bude ve svém novém domově stále více oceňován.

Při hraní s Palmerem se Nkunkovi daří
Toto čtvrté po sobě jdoucí vítězství Chelsea v Premier League bylo pozoruhodné tím, že bylo v každém poločase „přerušeno“ připomínkou ohromné palebné síly tohoto týmu.

Palmer, o parník nejlepší hráč Chelsea v sezóně a jeden z nejlepších v zemi, přidal další důkaz ke stále přesvědčivějšímu případu, že neexistuje nic, co by v útoku nedokázal, jako nyní s hlavičkou, kterou by Didier Drogba nebo Olivier Giroud považovali za jednu z jejich nejlepších.

Po přestávce se Nkunku postaral o jistotu bodů, když po přesné přihrávce Malo Gusta v pohodě zakončil prudkou přihrávku „pod sebe“. Gustova akce byla přesně taková, jakou Chelsea celou dobu čeká od Mudryka. Pro Nkunkua to byl první gól za klub od ledna.

Nkunku v této sezóně nastoupil za Chelsea v Premier League pouze desetkrát, ale téměř v každém z nich jsme mohli vidět záblesk jeho třídy. Byl to muž, kolem kterého Pochettino stavěl svůj útok ve Spojených státech, hvězda, od které se očekávalo, že na sebe vezme většinu střeleckého břemene, zatímco Nicolas Jackson se v Anglii otrká.

Skutečnost, že trvalo až do posledních týdnů sezony, než se Palmer a Nkunku podělili o smysluplné minuty na hřišti, je fotbalovou nespravedlností, ale je to také reálný ukazatel toho, že Chelsea by mohla být v příští sezoně mnohem lepší, i kdyby v létě nepodepsala žádného nového útočníka.

Jamesův okamžik šílenství
Jediný, kdo ví, co se Reeceovi Jamesovi honilo hlavou, když v závěrečné fázi zápasu kopl do Joaa Pedra, je Reece James.

Měl to být šťastný okamžik, další milník na cestě zpět po pekelných dvou letech zranění, která se podepsala na jeho těle, kariéře i psychickém zdraví.

James, který měl na ruce kapitánskou pásku a příznivci Chelsea skandovali „Je jedním z našich“, musel jen v klidu a tichosti dohrát závěrečné minuty a pomoci udržet svůj tým pod kontrolou.

Místo toho o tu svou přišel a musel s kamennou tváří sledovat, jak byl Salisbury přivolán k monitoru, prostudoval důkazy a vyfasoval nevyhnutelnou červenou kartu.

Jeho odchod odsoudil Chelsea k desetiminutovému dodatečnému utrpení, ve kterém se podařilo skórovat Dannymu Welbeckovi, a pořádně tak zdramatizovat již vyhrané utkání, a zejména šanci na Evropskou ligu.

Ještě horší je, že James nyní musí odsloužit čtyř zápasový ban za druhou červenou kartu v posledních pěti vystoupeních – trest, který se přenese do příští sezóny a naruší začátek nové sezóny, kterou on a Chelsea doufali, že bude představovat nový začátek.

Co řekl Mauricio Pochettino?
"Přístup k utkání, kdy čelíme týmu, který hraje dobře jako Brighton, je obrovskou zásluhou našich hráčů. Jsem moc rád a tři body nás staví do velmi dobré pozice v tabulce, abychom v posledním zápase proti Bournemouthu útočili na možnost být v Evropě.

„Zlepšili jsme výsledky i výkony. Mluvili jsme o trpělivosti, a když potřebujete něco vybudovat, potřebujete čas, ale ve velkém klubu to vždy vypadá jako výmluva. Stále jsme pracovali a byli pozitivní, a kdybychom to dotáhli do zdárného konce, bylo by to pro klub dobré.“

301 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 301 komentářů