Hráč sezóny

Thiago Silva, světlo dokonalosti v moři průměrnosti.
Seznam skutečných kandidátů na Hráče roku Chelsea je tak krátký, že by měl obsahovat pouze jedno jméno – Thiago Silva.

Chelsea minulý čtvrtek oficiálně otevřela hlasování pro své příznivce a aby byl proces otevřený, zahrnula do něj 31 z 33 hráčů, kteří se v sezóně 2022–23 objevili v „áčku“. Vítězi bude trofej předána před nedělním výkopem posledního zápasu sezony, který se hraje doma s Newcastlem United.

Klub ukázal svou „nemilosrdnost“, když ze seznamu kandidátů vynechal duo z akademie Bashir Humphreys (jeden start proti Manchesteru City) a Omari Hutchinson (2× role náhradníka). Všichni ostatní jsou však ve hře. Takže ano, to znamená, že můžete hlasovat pro Davida Datra Fofanu za jeho pozoruhodných 104 minut na hřišti od příchodu z Molde nebo N'Golo Kanteho, přestože kvůli zranění chyběl osm měsíců.

Nebylo by překvapením, kdyby se drzejší členové fanouškovské základny rozhodli dát hlas Jorginhovi, který je stále mezi kandidáty, za to, že se v lednu připojil k londýnskému rivalovi Arsenalu a podílel se na neúspěchu v boji o titul v Premier League.

Ale v této zapomenutelné sezóně si zaslouží být v nominaci pouze Silvovo jméno.

Někdo může namítnout, že brankář Kepa Arrizabalaga by mohl být taky kandidátem, a uznávám, že jeho renesance je pěkný příběh. Ale uprostřed montáže skvělých zákroků byste mohli ukázat i několik klipů s jeho chybami. Koneckonců, existuje důvod, proč klub v létě na přestupovém trhu hledá nového brankáře číslo 1.

Nikdo v této sezoně neodehrál za Chelsea více minut než Kai Havertz (podle portálu Transfermarkt.com dosud 3 133 minut ve všech soutěžích), ale na hřišti byl k něčemu jen zlomek tohoto času. Enzo Fernandez nastoupil od svého lednového příchodu z Benficy za klubový rekord 120 milionů eur do všech zápasů a vypadal dobře – natolik, že si lze představit, že argentinský internacionál bude v budoucnu jedním z hlavních kandidátů na individuální ocenění. Dvacet zápasů za tři měsíce však tentokrát nestačí na to, aby byl zařazen mezi kandidáty.

Takže zpět k Silvovi.

Brazilec si stejné ocenění od The Athletic vysloužil už i loni. Je jen otázkou času, kdy ho fanoušci Chelsea odhlasují jako hráče sezóny. Od svého příchodu jako volný hráč v roce 2020 poté, co se Paris Saint-Germain bizarně rozhodlo neprodloužit s ním smlouvu, je stabilně vynikající.

Je pravda, že pro kandidáty to nebyl nejlepší rok a Chelsea má za sebou nejhorší sezónu v historii Premier League.

Se 43 body z 36 zápasů zaručeně skončí s nejnižším počtem bodů od začátku nové soutěže v letech 1992–93. Dosavadní rekord je 50 bodů z ročníku 1995–96, který byl vyrovnán o 20 let později. Svým způsobem jsou však výkony a přístup tohoto brazilského veterána o to působivější.

Jedná se o muže, který během své profesionální klubové kariéry získal 23 velkých trofejí ve čtyřech zemích. Dlouholetý kapitán Brazílie, za kterou získal 113 reprezentačních startů, je zvyklý na nejvyšší nároky. Zatímco mnozí kolem něj v Chelsea klesli na nižší úroveň, on stále září.

Zastavit ho mohlo pouze zranění kolena, které utrpěl v únoru proti Tottenhamu Hotspur. Když ten den odkulhal, měl Silva na kontě nejvíce odehraných minut za Chelsea ve všech soutěžích. Poté byl mimo hru šest týdnů, přesto se s 2 903 minutami stále řadí mezi hráči v poli pouze za Havertze.

Tento výkon je o to působivější, že sotva měsíc před začátkem letošní sezóny mu bylo 38 let. Kromě nedostatku tempa se ukazuje, že jeho věk není žádnou překážkou.

Jeden z nejlepších příkladů toho, co Silva přináší, přišel během jednoho z nejhorších výkonů Chelsea – prohry 3:1 na Arsenalu minulý měsíc. Gabrielova hlavička vypadala jako jistý gól, jenže Silva míč na brankové čáře „zpacifikoval“ stehnem a odkopl ho do bezpečí. Silva prostě zůstává chladným i pod tlakem.

Frank Lampard hrál roli v přesvědčování Silvy k podpisu smlouvy před třemi lety, kdy byl poprvé trenérem Chelsea. Nyní se s ním znovu setkal, protože byl v dubnu jmenován dočasným šéfem do konce sezony, a je v úžasu z toho, co viděl na vlastní oči.

„Thiago má zásluhy po všech stránkách,“ řekl po vítězství 3:1 v Bournemouthu, jediné výhře týmu od poloviny března. "Je to noblesní, brilantní hráč. Jeho kariéra to ukazuje. Skvěle se o sebe umí postarat. V 38 letech nebo tak nějak, v té době jsem byl v MLS. Rozumím mu. Zvlášť jako střední obránce, hrát Premier League… co musí dělat se svým tělem!“

„Má také skvělou mysl a má vítěznou mentalitu, takže v poslední době trochu trpěl, protože to všechno cítí. Je skvělým referenčním bodem pro mladé střední obránce, které máme v týmu kolem něj. Znovu opakuji, pro Thiaga jenom chvála po všech stránkách.“

Fanoušky Chelsea v únoru potěšila zpráva, že se Silva dohodl na nové roční smlouvě, a podobně tomu bylo, když nedávno odmítl zvěsti, že by chtěl odejít a vrátit se do svého chlapeckého klubu Fluminense v rodném Riu de Janeiru.

Před domácím zápasem s Nottinghamem Forest, který se hrál tento měsíc, byly na tribuně Shed End a na tribuně Matthewa Hardinga rozvinuty transparenty vzdávající hold Silvovi.

Dalším projevem uznání fanoušků bude jistě to, že ho zvolí hráčem roku.

1041 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 1041 komentářů