Metody Mauricia Pochettina: Žhavé uhlí, citrony, prolomení mentálních bariér a Gaconův test

Hráči Chelsea budou mít limity jako nikdy předtím, protože jejich nový trenér se vydává hledat jejich „auru“.

Mauricio Pochettino má ve své kanceláři rád tác s citrony, protože mu jeden argentinský přítel řekl, že pohlcují negativní energii, a věří, že má schopnost vidět kolem lidí auru.

Pro Pochettina je energie a mysl vším a hráči jeho Chelsea mohou po příchodu nového trenéra očekávat, že budou posuzováni mnohem více než podle statistik a tabulek.

Ve své knize Brave New World (Odvážný nový svět) Pochettino napsal: „Potřebuji data a testy, ale to, co nejvíce ovlivňuje má rozhodnutí, je schopnost vidět, zda proudí ta správná energie. Dokážu předvídat věci, které se stanou, a s nimi spojené důsledky nebo to, jakou cestou se každý hráč vydá. Vidím to v jejich aurách.“

Od posledního úspěchu klubu v Premier League před šesti lety se mezi trenéry Chelsea opakovaně objevuje téma zpochybňování mentality týmu, což bude Pochettinovou hlavní prioritou.

Způsob, jakým se letošní sezona vyvíjela, jistě naznačil, že je třeba soustředit se na více než jen několik myslí. Hráči budou muset opustit své komfortní zóny a nechat otestovat své limity, aby na Pochettina zapůsobili.

Příprava na finále Ligy mistrů 2019 Tottenham Hotspurs zahrnovala hráče, kteří následovali Pochettina přes žhavé uhlíky a lámali si šípy o krk.“

„Když vidíte šíp, říkáte si, že to není možné, jak si ten šíp zlomím o krk?“ Pochettino řekl před finále. "Říkáte si: ‚Ne, no tak, já se zabiju‘. Přiložíte si ho ostrým hrotem ke krku, ale pak prásk, vyrazíte dopředu a šíp zlomíte. Nejdůležitější je naučit se, jak si můžete připravit mysl. Soustředit se. Být aktivní. To je ve fotbale klíčové.

„Pokud se chystáte běžet, samozřejmě potřebujete velké nohy, svaly a všechno, ale pokud vám mysl řekne: ‚Ne, nemůžu běžet, budeš unavený,‘ pak se nemůžete hýbat. Proto je přede vším vaše mysl, vaše emoce musí být na dobrém místě. Vaše mysl je mocná a jen vy určujete své hranice.“

Běhání je něco, co budou muset hráči Chelsea, kteří chtějí pod Pochettinem uspět, praktikovat hodně, a možná se brzy seznámí s pověstným Gaconovým testem, vyčerpávajícím přerušovaným člunkovým během, který si trenér a jeho zaměstnanci oblíbili.

„Na začátku mají hráči 45 sekund na to, aby pokryli 150 metrů, a 15 sekund na odpočinek,“ vysvětlil Pochettino ve své knize. „Při každém dalším 45sekundovém opakování musí uběhnout o 6,25 metru dále, přičemž intenzita se neustále zvyšuje.“

Hráči Southamptonu Gaconův test nenáviděli a Rickie Lambert, naštvaný množstvím běhání, které Pochettino vyžadoval v pondělí po zápasech, se vydal za svým novým trenérem, aby požádal o uvolnění. Byl zdvořile vyslechnut a dvojice si podala ruce.

"Je disciplinovaný. Zaznamenává tréninky a cvičení v posilovně. Není místo kde byste se mohli schovat.“

„Vyšel jsem [z kanceláře] a vrátil se ke klukům s dobrou náladou, říkal jsem si: ‚Jo, právě jsem to pro vás zařídil, kluci, příští pondělí bude vyřešené‘,“ řekl útočník.

„Takže jsem hrál zápas [další víkend], komplet 90 minut, přišel jsem v pondělí na trénink… Nejen, že jsme dělali 12 běhů, udělali jsme jich 24 – 24 běhů a já jsem prostě věděl, běžel jsem kolem, smál se a skoro brečel, a věděl jsem, co dělá, že mě zlomí a on to udělal, zlomil mě.“

Lambert pak hrál za Anglii a vysněný přestup do Liverpoolu si zasloužil, stejně jako Danny Rose, který po brzkém probuzení rozkvetl pod Pochettinem v Tottenhamu.

„Je velmi důkladný, precizní, disciplinovaný,“ řekl Rose. "Zaznamenává tréninky. Byl to první manažer, se kterým jsem se setkal, který nahrává tréninky, nahrává cvičení v posilovně. Žádné skrýše, nemáte se kam schovat.

„Byl tam jeden zápas, hráli jsme s Crystal Palace, a myslel jsem, že jsem odehrál dobrý zápas. Druhý den si mě zavolal do kanceláře, aby zápas rozebral. Myslel jsem si, že mi pustí nějaké dobré klipy. Měl 26 špatných klipů, kde bylo vidět, co jsem udělal špatně. Takový už je jako manažer.“

Nejen jeho hráči budou muset čelit svým obavám a nedostatkům. Během sbližovacího výletu zaměstnanců Tottenhamu do Argentiny Pochettino požadoval, aby se Daniel Levy připojil k němu a jeho zaměstnancům na raftu, což skončilo tím, že musel předsedu vylovit z řeky Manso.

„Důležité je říct, že všichni máme strach,“ vysvětlil Pochettino. „Lidé bez strachu neexistují. Není to tak, že by hráči neměli z ničeho strach, ale budou mít možnost se přes ně propracovat. Existují lidé, které strach zamrzí. Úspěšní lidé mají stejný strach, jen se s ním dokážou vypořádat.“

Pochettinovou filozofií prochází slovo „statečnost“ a ve své knize napsal: „Pokud jste stateční v životě, nemůžete se na hřišti chovat jinak. Nerozumím tomu, jak hrát jiným způsobem. Vždycky buďte stateční. Rád se chovám statečně.“

Pochettino své hráče nepokutuje za pár minut zpoždění nebo špatné oblečení, protože chce mít charaktery, které jsou připravené se projevit. Vždy je však třeba projevovat úctu a od hráčů se bude očekávat, že osloví spoluvlastníky Todda Boehlyho a Behdada Eghbaliho „ahoj“ nebo podáním ruky, stejně jako byli hráči Tottenhamu vyzváni, aby pozdravili Levyho a jeden druhého.

„Na začátku bylo více pravidel, ale dnes už jich tolik není, protože sdílejí hodnotu,“ řekl Pochettino v roce 2016, kdy Tottenham nečekaně bojoval o titul. "Dnes sdílíme pravidla na hřišti i mimo něj. A z pravidel se stává zvyk.
"Jeden příklad za všechny: Každé ráno si všichni podáváme ruce, abychom si projevili respekt, abychom ukázali, že cítíte se svými spoluhráči a že máte zájem o lidi, se kterými si podáváte ruce.

„Je to maličkost, která ale znamená hodně pro vytvoření skutečného týmu. Spousta takových věcí je důležitá, aby se v týmu usadily a projevily. Abyste byli připraveni bojovat jeden za druhého.“

Pocta Che Guevarovi

V Espanyolu, prvním klubu, který vedl, vyrobili fanoušci trička s Pochettinem v baretu, který proslavil argentinský revolucionář Che Guevara. Tohle přirovnání se mu očividně líbilo a příznivci Chelsea, kteří milovali bojovné vlastnosti bývalých manažerů a hráčů, jako byli José Mourinho a Diego Costa, si budou Pochettinova bojovného ducha vychutnávat.

„Je pravda, že jsem tak trochu romantik. Mám takového ducha – jako Che Guevara. Jsem bojovník,“ vysvětlil Pochettino. „Když jsme se v Espanyolu, mé první sezóně udrželi (v té době byl již 3. manažerem Espanyolu v jedné sezóně, nacházejícím se na 3. místě od konce), fanoušci vytvořili ‚Po-Che‘ [trička]. Takhle se tvářím. S baretem. Byl jsem na to strašně pyšný. Byl to můj skutečný hrdina? Nevím, nechci do toho míchat politiku. Stejně je to neuvěřitelné.“

Pochettinova revoluce v Chelsea se neobejde bez fyzické a psychické bolesti jeho hráčů. Ale ti, kteří pod jeho vedením zažili proměnu své kariéry, včetně Lamberta a Rose, budou trvat na tom, že Pochettino stojí za to, aby odhodili obavy a šli po žhavém uhlí.

643 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 643 komentářů