Pat Nevin: Zůstat bezstarostný je ten pravý trik

Pat Nevin hovoří na základě svých zkušeností křídelního hráče, aby analyzoval nedávné osudy našich útočných hráčů a zvážil význam zbývajících zápasů po tolik potřebném vítězství…

Po dlouhém čekání, se v sobotu po celé Anglii konaly scény jásotu, ale dost bylo nástupu krále Karla na trůn! Naše první tři body, po delší době, nebyly čekáním sedm desetiletí, ale začínalo to vypadat, že je to velmi dlouhá doba.

Když Joao Felix vstřelil náš třetí gól, ve vzduchu byla rozhodně cítit úleva. Všichni jsme věděli, že jsme si v některých momentech v Bournemouthu vybrali taky kapku štěstí, ale kolikrát už byla Chelsea v této sezóně lepším týmem s masivním držení míče, kopou rohů a šancí, a přesto zápas prohrála. Musíte si vzít ty malé kousky štěstí, a využít je, když to jde. Tentokrát se nám to povedlo.

Co asi stojí za zmínku, že tři střelci byli hráči, kteří v minulé sezóně v klubu ani nebyli, přičemž Conor Gallagher byl alespoň náš hráč, když působil na úspěšném hostování v Crystal Palace.

„Je to přístup, který se musí projevovat každý týden a pokaždé, když si obléknete dres“
Pat Nevin

Benoit Badiashile působil v Monaku, teprve nedávno oslavil 22. narozeniny, a na středního obránce Premier League je stále velmi mladý. Tento zásah na zadní tyč, jeho první za klub, je dalším krokem směrem, který ho časem zřejmě učiní pevnou součástí naší obranné řady na mnoho let dopředu.

Gól Joaa Felixe byl zaslouženou odměnou za to, že v této sezoně patřil k nejživějším a pravděpodobně nejkreativněji vypadajícím hráčům klubu, a to samozřejmě ještě loni působil v Atlétiku Madrid. Třetí ligový gól přiblížil jeho poměr v Chelsea k průměru jeho kariéry, který činí jeden gól zhruba na každý čtvrtý zápas, což na tuto pozici není vůbec špatné. Zkrátka, vždy se snaží dostat k míči a snaží se něco vymyslet.

Minulý týden jsem psal o tom, že fanoušci odpouštějí hráčům, kteří tvrdě pracují, neustále se snaží, a mají dost odvahy na to, aby se vždy snažili udělat správnou věc a nečekali, až to udělá někdo jiný. Fanoušci Chelsea konkrétně vždy podporují hráče s takovými postoji, ať už se výsledky vyvíjejí jakkoli. Joao Felix vám to dá vždy, kdykoli je na hřišti (Tady já osobně teda moc nesouhlasím :D).

Závan čerstvého vzduchu
Minulý týden proti Arsenalu jsme se nedočkali reakce, v jakou jsem doufal, a jakou si přáli fanoušci, zejména v prvním poločase, ale byly tam i světlé výjimky. Tou nejviditelnější bylo naše mladé křídlo Noni Madueke. Nebyl to jen jeho gól, ale jeho veskrze pozitivní přístup, který všechny zaujal. Odvaha chtít neustále míč, ochota využít tyto šance a alespoň se pokusit přejít 1v1, byla neuvěřitelným závanem čerstvého vzduchu.

Musíte mít také schopnosti, abyste hráče překonali, a on v této oblasti rozhodně neprokázal žádný nedostatek. Když k tomu přidáme jeho houževnatost a oslnivou rychlost, rázem se z mladého outsidera stal téměř nepostradatelný. Po výkonu proti Arsenalu ho Frank Lampard neposadil a v Bournemouthu opět ukázal obráncům Premier League, že je to pořádný šikula, který rychle roste.

Někdy se zdá zvláštní, že musíte hráčům, zejména těm kreativním, říkat, že musí zkusit přejít přes hráče, být ochotni udělat chybu nebo dokonce ztratit míč ve finální třetině, ale s některými hráči, zejména s těmi mladšími, je to většinou jednodušší.

Skutečný trik
Skvělý příklad předvádí v této sezoně Roy Hodgson v Crystal Palace. Hodně sleduji hráče jako Eze, Olise a Zahu, kteří najednou zkoušejí nejrůznější triky téměř s naprostou bezstarostností. Efektem je nejen zvýšení jejich sebedůvěry a také šancí, které vypracovali, ale také to pozvedlo ostatní hráče kolem nich. Roy je jednoduše „pustil z vodítka“ nebo po nich požadoval, aby se při útočení pohybovali volněji a cítili volněji, to samé, vidíte o 40 mil dál na jih v Brightonu, kde jsou svěřenci Roberta De Zerbiho nebojácní jako žádný jiný tým na světě.

Je těžké být vždycky tak bezstarostný na míči, i když se fanoušci Chelsea věčně snaží vysvětlit, že jsme "bezstarostní, ať jsme kdekoli (‘carefree wherever we may be.’).“ Ale v tom je právě ten pravý trik. I když se nedaří, musíte se dál snažit dělat to, v čem jste dobří, a zároveň být povzbuzováni a podporováni. Pokud chcete být úspěšní, nemůžete se jen nechat zlákat k tomu, abyste neustále hráli snadné přihrávky do stran. Průměrní hráči to možná dělají, špičkoví hráči musí dělat víc a fanoušci to vědí.

Za zmínku stojí i fakt, že se dvěma hráčům nedostalo nejlepšího přijetí od některých away fans, když se na jižním pobřeží ukázali z lavičky.

Hakim Ziyech a Raheem Sterling by si to neměli brát příliš osobně. Není to nic jiného než to, že fanoušci požadují a očekávají více od dvou hráčů, kteří v minulosti ukázali, že mají skutečnou kvalitu, konkrétně v těch kreativních oblastech, o kterých jsem mluvil.

Možná se v této sezóně potýkali s problémy, ale za těchto okolností můžete reagovat dvěma způsoby. Buď můžete odejít naštvaní a mít pocit, že si vás nikdo „neváží“, nebo se můžete dostat na hřiště a ukázat, že umíte být kreativní, a že jste stále kvalitním hráčem.

Doufejme, že asistence obou hráčů v den vítězství byly známkou správných reakcí, ale je to přístup, který je třeba ukázat každý týden a pokaždé, když si obléknete dres.

Nikdo netvrdí, že se tým těmito třemi body nějak zásadně otočí. Všichni jsme doufali v bezprostřednější dopad mnoha našich nových mladých hráčů. Možná není překvapením, že některým chvíli trvalo, a některým možná ještě chvíli potrvá, než rozkvetou v hráče, kterými nakonec budou.

Myslím, že jsme viděli dost momentů od Wesleyho Fofany, Badiashileho, nyní Maduekeho a kousek po kousku i Mudryka, aby to dávalo naději, že v příští sezoně dojde ke zlepšení. Doufejme, že se k nim v pravý čas přidají i další, ale tato sezóna byla pro tyto mladé hráče neuvěřitelně obtížná.

Jak by to mělo být
Poslední čtyři zápasy možná nemají takový význam v širším měřítku, pokud jde o věci jako kvalifikace do Evropy, ale dají vedení v této a příští sezóně skutečnou příležitost zjistit, kdo je ochoten dělat těžké věci, když jde do tuhého. Jako současnému hráči se vám bude každá minuta v této sezóně počítat pro příležitosti, které můžete dostat na začátku příští sezóny.

Noni Madueke je ve skvělé pozici a ti, kteří jsou nyní v hierarchii za ním, musí ukázat něco zvláštního, aby ho sesadili. Tak by to mělo být v klubu nejvyšší úrovně, kam se chceme co nejdříve opět dostat.

Jsem v Miláně na zítřejší derby v semifinále Ligy mistrů. Bolí mě, že to není Chelsea, ale po nedávném sledování těchto dvou klubů vím, že se správnou snahou a směrem se sem můžeme brzy vrátit.

650 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 650 komentářů