Ruud Gullit - Ten, který dovedl Chelsea k úspěchu

Dnes se podíváme zpět na speciální místo, které Ruud Gullit zaujímá v britském fotbale, a budeme vyprávět jeho příběh od chvíle, kdy přišel do Chelsea, až po neuvěřitelné úspěchy.

Gullitova pozice v análech fotbalové velikosti byla nepochybně jistá dlouho předtím, než v roce 1995 vstoupil do Blues, ale posílil své postavení jako průkopníka tím, že se stal prvním manažerem tmavé pleti, který vyhrál velkou trofej v Anglii, když nás v roce 1997 dovedl k vítězství ve finále FA Cupu. Zůstává jediným černošským manažerem, kterému se to v této zemi podařilo.

Podpis Gullita ze Sampdorie v létě 1995 byl pravděpodobně nejvýznamnější, jaký kdy klub udělal. Chelsea si zajistila služby fotbalové legendy, muže, který vyhrál Zlatý míč, dvakrát zvedl Evropský pohár a vedl Nizozemsko, aby se proslavilo na Euru 1988. Nikdo to úplně nečekal, ale muž sám měl jasno ve svém motivace pro přestup na Stamford Bridge.

„Hlavním důvodem byl Glenn Hoddle,“ řekl. „Obdivoval jsem ho jako hráče a obdivoval jsem to, co se snažil udělat s Chelsea. Také jsem chtěl mít zpátky svůj život. Po dlouhé době v Itálii jsem se rozhodl jít do něčeho úplně jiného. Líbila se mi anglická mentalita, podobná holandské, tak jsem si řekl, že uvidím, co se stane.“

Gullit vzpomíná, že se ve svém prvním roce na Stamford Bridge „znova cítil jako kluk“. Většinou nasazený jako defenzivní záložník, jeho kvalita v držení míče i mimo něj ohromila jak jeho týmové kolegy, tak ty, kteří přihlíželi z tribuny. Kromě toho, že byl jmenován hráčem roku Chelsea za rok 1996, byl také zvolen do týmu roku PFA, jeho soupeři byli stejně fascinováni jeho kontrolou nad míčem, šířkou přihrávky, hlavičkováním a schopností driblovat, nemluvě o jeho taktické bystrosti.

Když bylo jasné, že Hoddle opouští Chelsea, aby převzal vedení Anglie, fanoušci dali jasně najevo, že chtějí, aby Gullit nahradil odcházejícího manažera a on přijal. Bylo to v létě 1996, kdy se v Anglii konalo mistrovství Evropy. Gullit, expert během turnaje, použil v jedné analýze termín "sexy fotbal“. To měla být definice Chelsea, kterou právě řídil.

Před novou kampaní dorazily ze zahraničí tři ohromující podpisy: Gianluca Vialli, Roberto Di Matteo a Frank Leboeuf. Právě Gullit měl na tyto přestupy velký vliv. Gianfranco Zola se k nim připojil několik měsíců po sezóně.

Gullit udělal několik zásadních změn při převzetí a upravil každodenní rutinu hráčů. Všichni měli společně jíst na klubovém tréninkovém hřišti v Harlingtonu mezi jednotlivými tréninky, což mělo posílit jejich komunikace a soudržnost. Gullit nechtěl přijmout paternalistický přístup, spíše se soustředil na důvěru a sebeřízení. Chtěl, aby jeho hráči převzali zodpovědnost.

"Je to práce, ale pracuje se vám mnohem lépe, když vás baví to, co děláte,“ poznamenal Gullit. "Kdo by nechtěl mít vaši práci? Snažil jsem se to předat týmu. Cítili se uvolněně a myslím, že právě proto získali všechna ta vítězství.“

V lize si Chelsea užila úspěšnou sezónu, skončila šestá, ale vrchol jeho prvního roku ve vedení přišel v FA Cupu. Cestou do Wembley jsme památně porazili Liverpool 4:2 ve čtvrtém kole, když jsme mezitím prohrávali 2:0. Gullitovo představení Marka Hughese obrátilo stav utkání a Stamford Bridge byl svědkem jednoho z jeho největších dnů.

Typicky stylový Gullit dovedl Chelsea až do finále. Nejen, že byl prvním černošským manažerem, který se ujal vedení týmu v domácím utkání, byl také prvním zahraničním manažerem, který tak učinil. Uplynulo pouhých 43 sekund, když nás Di Matteo velkolepě dostal do vedení proti Middlesbrough jedním z ikonických gólů Chelsea. V tu chvíli se jednalo o nejrychlejší gól ve finále Wembley Cupu. Eddie Newton, jeden z našich domácích talentů, který těžil ze spolupráce s Gullitem, zapečetil naše první velké „stříbro“ po 26 letech

"Byl to jeden z nejlepších dnů mého života,“ vzpomínal později Gullit. "Věděl jsem, že už je to dlouho, co jsme něco vyhráli, a viděl jsem tváře fanoušků a viděl jsem tváře hráčů, Marka Hughese, Dennise Wise a to mě potěšilo.

Druhá sezóna Gullita ve vedení začala příchodem více kvalitních hráčů a zvýšených očekávání. Výsledky byly zpočátku velmi dobré, ale začátkem roku 1998 došlo k poklesu formy a neshodami ohledně nové smlouvy pro Gullita. Přesto byl fotbalový svět jeho náhlým únorovým vyhazovem stále šokován. V té sezóně tým vyhrál Ligový pohár a Pohár vítězů pohárů. Ale byl to loňský triumf v FA Cupu, který uvedl Chelsea jako hlavní sílu, s níž je třeba počítat po generaci zklamání. To, že na to dohlížel manažer tmavé pleti tak vytvořilo historii a přidalo na významu. I když Gullit strávil v Chelsea pouhé dva a půl roku, otisk, který zanechal, zůstává nesmazatelný.

709 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 709 komentářů