Petr Čech: O nejlepších atmosférách, které jsem zažil

V tomto týdnu, kdy byla v Anglii přijata významná legislativní změna umožňující fanouškům zvolit si místa na stání na fotbalových stadiónech, se Petr Čech zamýšlí nad tím, jaký vliv mělo publikum během jeho hráčských let, a vzpomíná na některé z nejpamátnějších zápasů, kterých byl součásti.

Je to opravdu dobrá zpráva, že Chelsea bude jedním z prvních klubů, které v Anglii příští rok zavedou licencované místa na stání. Vzešlo to od fanoušků, kteří si to přáli, protože mají pocit, že je to lepší, protože pří zápasech stejně stojí.
V minulosti si lidé sedali na stranu hřiště a stáli za brankou, takže jsem byl zvyklý, že fanoušci stáli za mnou. Slyšel jsem atmosféru za sebou i kolem sebe. Když jdete pro míč po obdrženém gólu, když míč vyletí ven, všimnete si lidí, kteří vám stojí před nosem. Samozřejmě, že když brankář chytí gólovoušanci, tak se ozve známé skandování! To je něco, co k fotbalu patří.
Vždy jsem sesoustředil na dění na hřišti. Naučil jsem se, jak se od toho všeho oprostit a soustředit se jen na to, co se momentálně děje na hřišti. Od čtrnácti let jsem si našel způsob, jak se uzavřít a věnovat se věcem, které se přede mnou dějí.

Petr Čech sbírající balón od diváků

Samozřejmě slyšíte atmosféru a to, jestli jsou fanoušci hlasití, nebo ne, a slyšíte jednotlivé výkřiky, které vyniknou během klidné chvíle, to je ta atmosféra, kterou cítíte, když jste na hřišti.
Po nějaké době poznáte specifickou atmosféru jednotlivých stadionů. Vždycky jsem rád hrál v Portsmouthu. I když to byl jeden z „nejhorších“ stadionů v lize s nejhorším hřištěm – v brankovišti byl obrovský hrbol, jako kopec, který jste museli vyběhnout. Atmosféra byla vždycky skvělá. Měli tam buben, fanoušci nikdy nepřestali podporovat svůj tým. Mělo to zvláštní kouzlo.
Pak máte větší stadiony s 80 nebo 90 tisíci lidmi. Wembley bylo neskutečné. Při takových příležitostech, jako bylo finále FA Cupu, byla atmosféra elektrizující. To jsou zápasy, které si vždycky užijete.
Celkově musím říct, že od té doby, co jsem přišel do Anglie, jsem si užil každý stadion. Lidé jsou tu do fotbalu zapálení, rádi chodí a podporují svůj tým.

Večerní zápasy v Champions League

Pokud jde o nejlepší atmosféru, kterou si na StamfordBridge pamatuji, tak jsem vždy miloval Ligu mistrů, obzvláště ve vyřazovací fázi. Atmosféra byla neskutečná. Všichni věděli, že je v sázce vše, šlo o jediný zápas, zatímco v lize vás čekalo dalších 37 zápasů. To vytváří ve vzduchu určitou úzkost a napětí.

Chelsea vs Barcelona | Liga mistrů 2005

John Terry posílá hlavičkou Chelsea do čtvrtfinále Ligy mistrů proti našemu odvěkému rivalovi FC Barcelona.

V těchto večerech Ligy mistrů to bylo cítit. Vzpomínám si na domácí zápasy s Barcelonou a Bayernem Mnichov v roce 2005, mé první domácí zápasy ve vyřazovací části v Chelsea. Byla to teprve třetí sezóna v historii klubu, kdy jsme se dostali do vyřazovací fáze. Velké týmy přijížděly hrát velké zápasy – bylo to tak vzrušující a to dělalo tuto příležitost ještě víc výjimečnou.
Když hrajete velmi brzy, řekněme v poledne, někteří lidé mohou ještě spát po noční šichtě! Někdy můžete mít pocit, že se lidé ještě pořádně neprobudili, ale u velkých her nezáleží na tom, v kolik hodin hrajete. Vždycky máte stejný pocit.

Ignorování hluku

Hluk z davu často ovlivňoval mou komunikaci s obranou. Někdy v klidné chvíli zápasu, kdy se nic neděje, co by vzrušovalo diváky, můžete být schopni mluvit s lidmi, kteří jsou od vás vzdáleni 40 metrů, ale když přijde na přetřes a atmosféra je elektrizující a na stadionu je 50 000 lidí, lidé vás neslyší ani když jste od nich vzdáleni 15 metrů. To to trochu komplikuje.

Čech byl po svém nástupu proti Arsenalu v roce 2014 přivítán jako hrdina

V roce 2014, kdy Didier působil v Galatasarayi, jsme čelili proti nim v osmifinále Ligy mistrů. Měli takový zvyk pískat, když měl soupeř míč. Doslova 55 000 lidí pískalo najednou. Dovedete si představit, jak hlasitě pískot rezonoval po celém stadionu. Bylo to jako stát vedle letadla. Víte, že lidé 15 metrů od vás nemají tušení, co říkáte, takže se tomu musíte přizpůsobit. Komunikace musela být velmi moudrá. Nemělo smysl křičet!

208 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 208 komentářů