Očima Pata Nevina: Cítí se nyní středoví obránci Chelsea pod tlakem, aby skórovali?

Legenda Chelsea Pat Navin řeší, zda bychom se měli obávat ztráty bodů z víkendového utkání proti Burnley a zároveň se zaměřil na hráče, kteří se nejvíce snažili vstřelit gól.

Málokdy si vzpomínám, že bych se cítil tak uvolněně při tak neuspokojivém výsledku v zápase Chelsea. Když bylo po všem na konci zápasu s Burnley, měli jsme na kontě jediný bod, o který jsme málem v závěrečných okamžicích přišli. Vzhledem k tomu, že Man City vyhrál nad Man United, okamžitá reakce byla, že jsme ztratili velkou příležitost, a to je pravda, ale tento pocit mi dlouho nevydržel.

Po vychladnutí emocí a s racionálním pohledem musím konstatovat, že na našem výkonu nelze najít příliš mnoho chyb. Udržovali jsme dobré tempo po celou dobu hry, držení míče 70% hovořilo v náš prospěch, hrálo se v rychlosti a vytvářeli jsme si spousty dobrých příležitostí, které jsme bohužel nedokázali úspěšně proměnit.

Ve většině případů vede takový výkon k pohodlnému vítězství, ale fotbal už takový občas může být, nespravedlivý. Už mnohokrát se stalo, že mít takové držení míče je spíše frustrující, protože to pro soupeře není zas tak nebezpečné, naše předvedená hra si jednoznačně zasloužila více gólů. Přihlédneme-li ke statistikám, které jasně hovoří v náš prospěch, 14 rohů ku dvěma spolu se statistikou 25 ku pěti střelám na branku, tak se jedná o perfektní ilustraci vyrovnanosti naší hry. Opětovným argumentem by mohlo být, že jsme v posledních dvou zápasech vstřelili pouze dvě branky, ale v Malmö opět došlo k oné naprosté dominanci v držení míče (73 %) a převaze 22:4 na střely na branku. Na tom se dá zlepšit jen velmi málo, kromě toho, že budeme mít trochu více štěstí před brankou.

Není divu, že Thomas Tuchel v sobotu nezněl příliš znepokojeně a sám reagoval rozkošně ironicky. Nemyslím si, že by chtěl hned všechno od základu změnit poté, co získal „pouze“ jeden bod proti neslavně houževnatému týmu, který měl ten den prostě více štěstí.

Mnoho hráčů v průběhu let v těchto situacích slyšelo větu, „hrajte takhle každý týden a většinou vyhrajete“. A je to pravda.

Při své druhé práci, kde působím jako expert na PremierLeague pro BBC a další stanice, se musím alespoň snažit o nezaujatý pohled. Jde o to podívat se na každý tým a vidět ho nejen svýma očima, ale i očima jeho příznivců. To, co pravidelně hledám, je křehkost a ta je na každé straně k vidění.

Liverpool se sice vydal na pohádkovou vítěznou cestu, která skončila proti West Hamu Davieho Moyese, ale v jeho obraně byly zejména ve druhém poločase patrné velmi zřetelné trhliny. Každý fanoušek the Reds vám řekne, že bez Van Dijka v obraně by měli skutečné problémy. Dokonce i s ním o víkendu inkasovali tři góly, i když jeden z gólů neměl pravděpodobně platit, protože MoSalah se zjevně faulu nedopustil. Následná standardní situace vedla k jejich prvnímu gólu.

O slabinách Manchesteru United není třeba diskutovat, jeden týden vyhrají vše, aby následující zase všechno prohráli. A co Man City? No, i oni mají jisté obavy, zejména z nedostatku útočníků, kteří by je spolehlivě vytáhl z bryndy, když se věci vyvíjejí proti nim, jako se to stalo nedávno proti CrystalPalace.
Zdá se, že každý tým má nějaké prvky křehkosti, ale Chelsea jich má velmi málo, pokud vůbec nějaké, kromě stejných jako City, tj. útočníka s 20 góly za sezónu. Naše naděje se upínají k návratu Romela Lukakua, od kterého se tato meta právem očekává.

Je těžké sledovat vlastní tým nezaujatým pohledem. Ale zdá se, že právě teď jsme na tom velmi dobře, a ne proto, že se vyhříváme na prvním místě tabulky, ale tím jakou hrou se momentálně prezentujeme. Takže ano, bylo bolestivé, že jsme nezískali ty tři body, které jsme si zasloužili, ale není čas panikařit, dělat si starosti nebo dokonce začít pociťovat obavy.

Počítám, že i hráči budou mít toto sebevědomí. Poznáte, když hrajete dobře jako jednotlivec i jako tým. Skutečný tlak je stále obsažen v jedné otázce, pokud jste právě teď hráčem Chelsea. „Vedl jsem si tento týden dostatečně dobře, abych dostal příště šanci hrát?“

To je tlak, se kterým se musíte umět vyrovnat. Každý hráč v každém týmu by to měl cítit stejně, ale jinde můžete mít klidný zápas nebo dva a přesto si být jistý, že budete v základní jedenáctce. Na Stamford Bridge to tak není a je těžké se s tím vyrovnat, zejména pokud jste kreativní hráč. Tvorba je pověstná tím, že je mnohem těžší než útočení, takže je to hodně náročné v každém jednotlivém utkání, ale právě to se požaduje.

Pokud nejste brankář nebo jeden ze tří středních obránců, očekává se od vás, že pravidelně vstřelíte nebo vytvoříte gól. Určitě se od vás očekává, že budete vytvářet šance po většinu týdnů. Líbil se mi moment, kdy Ben Chilwell po zápase s Newcastlem řekl, že je zklamaný, že neskóroval poté, co se trefil ve třech zápasech PremierLeague v řadě. To je úroveň očekávání, kterou hráči mají, a nyní na sebe tento tlak sami vytváří.

Zmiňuji se o tom, že středoví obránci necítí stejný tlak, protože se musí soustředit na čistá konta, ale zdá se, že jim to nikdo neřekl. Čtyři inkasované góly v jedenácti ligových zápasech jsou neuvěřitelné, ale proti Burnley se Andreas Christensen i Thiago Silva nedostali ke skórování jen o chlup.

Možná, že i v této sezóně cítí trochu toho tlaku, aby sami skórovali. Čtyři naši stopeři si rozdělili celkem pět gólů. Trevoh Chalobah vede se dvěma střelenými brankami a hned v závěsu za ním jsou Andreas, Thiago a Toni Rudiger po jednom kusu.
Po mezinárodní přestávce nás čekají další tři zápasy s Leicesterem, Juventusem a Manchesterem United. Měli bychom se obávat, nebo těšit? Já v tom mám jasno, rozhodně se budu těšit!

107 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 107 komentářů