NextGen: Koho z mladých hvězd uvidíme příští rok v modrém dresu?

Posezónní plány nad sestavením kádru pro nadcházející ročník jsou již v plném proudu a Thomas Tuchel musí být velmi šťastným mužem, jelikož jeho starosti nad touto otázkou jsou ryze pozitivní. Během roku a půl působení jeho předchůdce, Franka Lamparda, dokázala Chelsea přetvořit svůj kádr tak, že nyní je považován za jeden z nejtalentova­nějších na světě. Kromě důležitých členů sestavy a také zkušenějších hráčů na hostování má německý stratég také několik velmi zajímavých mladých jmen, které určitě budou v jeho myšlenkách.

Opravdu dlouho to trvalo, než se začaly ukazovat výsledky úžasné práce s mládeží v akademii Chelsea, která se během éry Romana Abramoviče vypracovala mezi ty úplně nejlepší. Bylo velkým snem produkovat mladé hvězdy pro A-tým, aniž by bylo potřeba vynakládat na ně obrovské peníze.

V posledních dvou sezónách se ovšem povedlo zapracovat mladé odchovance, kteří ukázali, že toto směřování bylo správné, a okamžitě se zařadili mezi velké opory svého týmu. Vždyť Mason Mount byl dokonce zvolen nejlepším hráčem Chelsea za uplynulý rok, což je ve 22 letech fantastický počin. Většina fanoušků v něm vidí budoucího kapitána, a to především pro jeho oddanost modrému klubu.

Kromě něj však také ukázali své velké kvality například Reece James, z nějž se stala opora pravé strany obrany nebo Andreas Christensen, který je už sice o něco starší, ale pod Tuchelem dokázal, že když se dostane do formy, tak je z něj opravdu fantastický obránce.

Velký otazník před příští sezónou visí nad Tammym Abrahamem, který bohužel pod Tuchelem šanci nedostal a nejspíš bude od nové sezóny oblékat nový dres, a také nad Rubenem Loftusem-Cheekem, který se nechal slyšet, že chce zabojovat o svou (zřejmě již poslední) šanci v Chelsea.

Předmětem tohoto článku bude ale především pětice asi nejnadějnějších mladých hráčů, kteří učinili v posledním roce určitý progres. Nemohu začít nikým jiným než Billym Gilmourem. Tomuto klukovi je předpovídaná velká budoucnost, a přestože nedostával mnoho příležitostí v zápasech, když už nastoupil, tak vždy byl velmi výrazným přínosem pro tým.

Mladý dirigent zálohy je často přirovnáván k Jorginhovi, který hraje na stejné pozici, ovšem na rozdíl od něj má mladý Skot jednu velkou výhodu. Tou je dynamika s jakou působí na hřišti. Jorginho působí často velmi těžkopádně, pomale a spousta věcí mu trvá velmi dlouho. Naopak Gilmour je mnohem běhavější, daleko více je na něm vidět touha zrychlovat hru. Má rád když se balón přesouvá rychle z kopačky na kopačku, když nad ním nikdo nestojí příliš dlouho. Podobně jako Jorginho si chodí pro míč hluboko ke stoperům a snaží se vytvářet rozehrávku z tohoto prostoru přihrávkami, které jsou obvykle mnohem delší než ty Jorginhovy.

Gilmour nyní potřebuje jeden rok pravidelného hraní v Premier League. Nemyslím si, že hostování ve skotské lize by bylo to pravé, daleko lepší variantou se jeví nováček Premier League, Norwich. Tým Daniela Farkeho se již předminulou sezónu snažil prezentovat hezkou dynamickou hrou, která by Gilmourovi mohla perfektně sedět a mohl by zde být klíčovým mužem sestavy, což by jeho progresu pomohlo. Uvidíme, zda se podaří domluvit hostování v tomto východoanglic­kém týmu.

Dalším hráčem, který udělal možná největší progres je Conor Gallagher. Mladý Angličan hostoval uplynulý ročník ve West Bromwich Albion. Jeho tým sice sestoupil do Championship, Gallagher však byl jedním z klíčových mužů Birminghamského celku. Jeho hra se vyznačuje obrovskou dynamikou a bojovností. To dokazuje i celkový počet 11 žlutých karet, které zvládl loni nasbírat.

Pro jeho hru je ovšem důležitá kreativita, jež mu taktéž nechybí. Zdá se být opravdu komplexním záložníkem, který zvládne hrát na několika pozicích. Pokud Gilmour odejde hostovat, bude Tuchel potřebovat jednoho záložníka navíc, a Gallagher by mohl být jednou z voleb. Ovšem nemyslím si, že by pro něj bylo správné zůstat jako rezerva v A-týmu. Vhodně zvolené hostování v Premier League, kde by odehrál další celou sezónu, by pro něj mohlo být to pravé a za rok už by třeba mohl oblékat modrý dres.

Trochu zklamáním pro mě osobně byla poslední sezóna Ethana Ampadua. Mladý Velšan se poté, co jej Chelsea získala, ukázal několikrát ve fantastickém světle, kdy za A-tým odehrál několik skvělých utkání. Pro minulou sezónu se jej vedení rozhodlo odeslat na hostování do Sheffieldu United a troufnu si říct, že tento krok se příliš nepovedl. Sheffield předvedl jednu z nejhorších sezón jakou kdy jaký klub v Premier League měl, a tento fakt rozhodně nesvědčil vývoji mladého hráče.

Ethan Ampadu tak po celý rok prakticky stagnoval, jelikož na tom byl Sheffield tak špatně, že nemohl ani nijak vyčnívat. Hrál sice po většinu času v základní sestavě a odehrál spoustu zápasů, ovšem nedokázal udělat ten další krok, který by potřeboval ve svém vývoji. Jeho hra se vyznačuje tím, že rád z obrany rozehrává míče a diriguje svoje spoluhráče. Otázkou by také bylo, jak by zvládal hrát na pozici defenzivního záložníka, ta je ovšem nyní obsazená.

I proto bude nejspíš vhodné najít mu opět hostování v nejvyšší soutěži, tentokrát je ale potřeba pečlivěji zvažovat, který tým by nejvíce seděl pro jeho vývoj. Určitě se takových týmů dá najít více.

Trochu nenápadnou cestou se vydalo další mladé útočné eso. Mezi Chelsea a Vitesse již neprobíhá tolik přesunů, jak bylo zvykem před několika lety, kdy se tyto kluby netajily svojí spoluprací. Přesto si tuto cestu vybral Armando Broja, pro nějž to byla první sezóna ve velkém fotbale mimo Chelsea. A zdá se, že hostování v Eredivisii mu sedlo náramně.

Broja, který se objevil už i v reprezentačním dresu Albánie při zápasech UEFA Nations League a zvládl i vstřelit svoji první branku, byl jedním z důležitých hráčů svého klubu. Odehrál v lize 30 utkání, v nichž zvládl nastřílet 10 gólů a přidat ještě 2 asistence. Na první rok mezi dospělými se to jeví jako skvělý počin. Je v něm vidět obrovský potenciál útočníka, který pracuje komplexně pro svůj tým a zvládá střílet pravidelně góly.

V příští sezóně s největší pravděpodobností ještě nezůstane v Chelsea a půjde opět hostovat. Je ale s otazníkem, kde to bude. Bude to opět Holandsko, nebo zkusí již náročnější soutěž? I to bude velkým úkolem pro vedení.

Na konec jsem si nechal hráče, který byl z této pětice určitě považován za největší talent a byla mu předpovídaná zářná budoucnost. Tím je samozřejmě Callum Hudson-Odoi. Dvacetiletý hráč zatím nezakusil možnost ukázat své schopnosti na hostování a od přechodu mezi muže je stále v týmu Chelsea. Bohužel když jsem mluvil o stagnaci u Ampadua, u Hudsona-Odoie to platí dvojnásob.

Možná by to právě bylo nějaké to vhodné hostování, kde by dokázal hrávat pravidelně, zvýšil by si sebevědomí (které mu na hřišti podle mě často chybí) a dokázal by sám sobě, že dokáže hrát na nejvyšší úrovni. Je hráčem, který je obdařen skvělou technikou, bohužel je na něm často vidět, že má strach jít do souboje 1na1 a zkusit přejít přes obránce. Často tak volí alibistická rozhodnutí, což samozřejmě nevede k tomu, aby naplno ukázal, co v něm je.

Hodně se diskutuje, zda vůbec má budoucnost v Chelsea a zda se nepřistoupí k jeho prodeji. Na svůj věk a výkony pobírá opravdu vysoký plat, který mu vedení dalo při podpisu nové smlouvy. Já osobně bych jej ale chtěl vidět na hostování v menším klubu, kde bude hrát každý zápas, nemyslím si, že ještě nastal čas nad ním lámat hůl, obzvlášť proto, že je mu stále teprve 20. Jeho prodeje bychom mohli následně vysoce litovat, jak se nám již několikrát stalo.

Kdo má podle vás největší šanci stát se v příštích letech členem základní sestavy Chelsea?

Pro možnost hlasovat musíte být přihlášen.
Váš hlas byl úspěšně přijat, děkujeme.
Hlasování bylo ukončeno.

Billy Gilmour / 72 hlasů

69%

Conor Gallagher / 12 hlasů

11%

Ethan Ampadu / 1 hlas

1%

Armando Broja / 1 hlas

1%

Callum Hudson-Odoi / 19 hlasů

18%
Hlasovalo 105 uživatelů

2021 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 2021 komentářů