Sezóna 2019/20 - Zhodnocení - 1. část

Ročník 2019 – 2020 je, alespoň v rámci Premier League, u konce. Byla to vzrušující sezóna, na kterou se jen tak nezapomene a není to jen tím, že byla na zhruba tři měsíce přerušena kvůli pandemii koronaviru. Chelsea vkročila do této sezóny s vidinou velké revoluce a změny v koncepci. Blues naprosto změnili tvář a stali se obrovským hitem, plným sympatie a potenciálu. Nová éra pod vedením legendy Franka Lamparda začala pokořením všech předsezónních předpokladů.

Bylo tomu 4. července 2019, když jsme se po dlouhých týdnech plných očekávání a napětí dozvěděli, kdo nahradí odchozího Maurizia Sarriho na postu manažera The Blues. Sny fanoušků byly jednoznačné ovšem nikdo by si ještě pár měsíců dozadu opravdu neodvážil myslet, že se stane něco tak neskutečného. Vedení Chelsea se toho totiž opravdu nebálo a rozhodlo se popostrčit klub naprosto novým směrem. Proto v tento den oficiálně oznámilo příchod možná největší klubové legendy a nejlepšího střelce historie Blues, Franka Lamparda.

Noblesní, inteligentní chlapík, který je modlou fanoušků, skočil nebojácně do horké vody a rozhodl se, že chce být součástí nové éry svého milovaného klubu. To vše po absolvování své první sezóny v roli trenéra profesionálního klubu! Přestože tato skutečnost vyrazila fanouškům dech a ti z ní byli u vytržení, jen těžko by se hledal nějaký fotbalový expert, který by se odvážil tvrdit, že Blues vůbec zvládnou skončit v první šestce.

A důvodem nebyl jen mladý a nezkušený manažer, ale hlavně i odchod nejlepšího hráče celé dekády, Edena Hazarda, a také zákaz přestupů na dvě přestupová období. Vyhlídky pro bývalého anglického středopolaře nebyly zrovna nejrůžovější, ale on se jich nezalekl. Spolu s vedením klubu se rozhodl vytvořit silnou spolupráci mezi realizačním týmem a právě vedením, jehož řady před touto sezónou rozšířila další klubová legenda a dlouholetý Lampardův parťák, Petr Čech.

Dva nezkušení borci a jejich úkolem bylo provést klub obrodou a novým začátkem. Petr Čech, ač byla jeho funkce od začátku předmětem dohadů a spekulací, později ukázal, že i jeho jmenování bylo dalším důležitým článkem této nové skládačky. Spojení Lamparda, Čecha a ředitelky Mariny Granovskaia se ukázalo být skvěle funkční a již nyní před začátkem příští sezóny můžeme být plně natěšení vzhledem k procesu posilování kádru ještě vůbec před začátkem přestupového období.

Po celou sezónu Lampard dával najevo, že rozhodně nebude spokojen s pozicí Chelsea jako klubu bojujícího jen o první čtyřku. Lampard rozhodně nic neztratil ze své vítězné mentality a chce dovést svůj klub mezi elitu nejen v Anglii ale i v celé Evropě. Proto již v průběhu druhé poloviny sezóny začal s posílením kádru v podobě Hakima Ziyecha a Tima Wernera, dvou obrovských hvězd posledních let. Nemusím ani zmiňovat, že jsou již v jednání příchody dalších hráčů, nejžhavějším kandidátem je třeba supertalent Kai Havertz.

Jak je vidět, všichni zapojení pochopili, že základem úspěšného klubu je silné a hlavně skvěle spolupracující vedení, kde k sobě jednotliví aktéři chovají vzájemný respekt a vzájemnou touhu dovést svůj klub k úspěchu.

O Lampardovi a vedení bych toho mohl sepsat opravdu hodně, jelikož jejich práce je v letošní sezóně velmi opěvovaná. Rád bych se však nyní přesunul rovnou k hodnocení výsledků proběhlé sezóny.

Výsledek

4. místo

Jak už jsem zmiňoval výše, Chelsea tímto výsledkem překonala veškerá předsezónní očekávání. Mladý a talentovaný kádr zvládl velký tlak ze začátku sezóny a postupně dokázal vytvořit i jistou vyrovnanost výsledků, která mu v konečném účtování vynesla účast v příštím ročníku Champions League, což se v budoucnu může jevit jako veledůležitý aspekt vzhledem k prestiži a finančnímu zisku plynoucí z účasti v této soutěži.

Hvězdy týmu

Celý tým mohl těžit z velmi dobrých individuálních ofenzivních výkonů. Hráči dokázali své formy rozložit tak, že v rámci každé fáze sezóny byl někdo, kdo celý tým dokázal táhnout. V první polovině sezóny zářili především Tammy Abraham, který dokázal ve své první sezóně za mateřský klub nastřílet úctyhodných 15 branek, čímž se stal prvním Angličanem v týmu od ročníku 2012/13, kterému se to povedlo. Hned 13 branek stihl dát právě v první části sezóny, než jej zabrzdilo zranění. Ke konci ročníku byl již spíše náhradníkem, ovšem na první ročník to nebylo vůbec špatné a ukázal, že i s ním můžeme do budoucna počítat.

Vůbec nejlepším hráčem první části sezóny byl ovšem podle mého názoru Mateo Kovačić. Po loňské sezóně málokdo věřil v takovou obrodu tohoto záložníka, ovšem Frank Lampard zřejmě dobře věděl, proč jej chce podepsat z Realu Madrid natrvalo. Kovačić dokázal skvěle vyvážet míč z vlastní poloviny na tu útočnou, v driblingu se mu málokdo vyrovnal a byl tak u základu velké části našich útočných akcí. Velká opora a jistota střední části naší hry.

Naopak v druhé části sezóny to byl především Christian Pulisić, který dal naprosto zapomenout, že vůbec kdy nějaký Eden Hazard opustil Chelsea. Tento mladý Američan přicházel jako náhrada právě za Hazarda a ke konci ligy byl jedním z hlavních postav, které dovedly Chelsea do Ligy Mistrů. Jeho fantastická přímočarost a schopnost obejít protihráče byly velkou hrozbou pro soupeře.

Velký dík za skvělou sezónu ovšem musíme dát i Olivieru Giroudovi. Tento Francouzský matador předvedl po restartu soutěže něco neuvěřitelného. Jistě si ještě pamatujete, jak blízko byl v lednu odchodu do Interu Milán, poté co na podzim vůbec nenastupoval. Nyní však byl jasnou jedničkou na hrotu a svými góly nám doslova vystřílel 4. místo. Od zápasu s Tottenhamem v únoru zvládl ve 12 ukáních nastřílet 8 branek. V Premier League mu stačilo pouze 125 minut na vstřelení gólu, v čemž se stal nejlepším oproti ostatním jedničkám na hrotu útoků.

Je velmi těžké vybrat některého hráče, který by měl získat ocenění pro hráče sezóny, ovšem do užšího výběru by bez pochyby měl patřit i Mason Mount. Další borec, pro nějž to byla první sezóna v A týmu Chelsea, kluk, který pro tento klub opravdu žije a už nyní je považován za evropský supertalent, ukazoval po celou sezónu, čeho je již ve 20 letech schopen! Můžeme se jen těšit, až uvidíme, co předvede v sezóně příští.

Nejlepší zápasy

Výsledek z letošního ročníku mohl být daleko lepší, pokud by se Chelsea dařilo vyhrávat zápasy, ve kterých měla být favoritem. Bohužel nedostatek zkušeností se projevil hned několikrát, což nás jistě stálo velké nervy. Naopak však dokázala Chelsea mnohdy až šokovat svým skvělým výkonem proti silným týmům. Upřímně si ani nepamatuji zápas proti týmu z velké šestky, kdy jsme vyloženě hráli druhé housle.

Blues dokázali dvakrát porazit Tottenham, dokázali vyhrát na Emirates Stadium a doma dokázali pokořit po pauze i Manchester City. Nepovedly se výsledkově bohužel zápasy s Man United a Liverpoolem, ale i v těch jsme měli ze hry opravdu hodně.

Ten vůbec nejhezčí zápas se však sehrál nejspíš na Molineux Stadium, kde jsme dokázali porazit Wolverhampton 5:2 a o góly se postaral trojlístek odchovanců – 3× Abraham, Mount a Tomori.

V další části se podíváme na aspekty, které se naopak příliš nepovedly a pokusím se také zhodnotit možnosti pro příští sezónu, co se odchodů a příchodů nových hráčů týče.

Ohodnoťte první Lampardovu sezónu známkou

Pro možnost hlasovat musíte být přihlášen.
Váš hlas byl úspěšně přijat, děkujeme.
Hlasování bylo ukončeno.

1 / 56 hlasů

40%

2 / 70 hlasů

50%

3 / 8 hlasů

6%

4 / 0 hlasů

0%

5 / 6 hlasů

4%
Hlasovalo 140 uživatelů

1545 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 1545 komentářů