TAKTICKÁ ANALÝZY-Manchester United vs. Chelsea FC

V semifinále FA Cupu jsme se střetli s Manchesterem United. Na Rudé ďábly naši oblíbenci narazili již počtvrté v této sezóně, svěřencům Franka Lamparda se je však podařilo až na poslední pokus. Chelsea toto vítězství nasměrovalo do finále, kde se střetne s Arsenalu. Níže si ukážeme jak se se oba celky chovaly s míčem i bez míče.

Pressing Chelsea
Blues pressing začali obvykle spouštět v momentě, kdy se míč dostal ke krajnímu stoperovi soupeře. Níže můžeme vidět, jak vypadal pressing Chelsea na papíře. Křídlo které se nachází blíž k míči, napadá stopera s míčem. Bližší záložník napadá pivota, který má k míči blíž. Vzdálenějšího pivota napadá vzdálenější křídlo. Druhý záložník vyplňuje prostor mezi liniemi a obsazuje hráče, který se zde nachází.

Teď si ukážeme příklady ze zápasu.
Zde můžeme vidět, že Willian napadá stopera s míčem a zároveň zakrývá možnost přihrát na wing- backa Williamse. Záložník blíže k míči(Jorginho) napadá bližšího pivota, o toho druhého se stará křídelník Mount.

Níže vidíme Kovačiče, který mezi liniemi obsazuje Bruna Fernandese.

Na tomto snímku napadá bližšího pivota Kovačič, vzdálenějšího má na starosti Willian a o prostor mezi liniemi se stará Jorginho.

Když United změnili systém na 4–2–3–1, pro Chelsea to při pressingu nic neznamenalo. Bližšího pivota stále napadal bližší záložník a vzdálenějšího křídlo.

Rozehrávka Chelsea
Rozehrávka Chelsea většinou vedle přes levou stranu. Stoper přihrál wing-backovi, který míč buď předal záložníkovi nebo hledal Girouda. Na příkladech níže si ukážeme všechny možné scénáře.
Zde Marcos Alonso posílá míč ihned dopředu na Oliviera Girouda.

Francouzský útočník se následně snaží míč sklepnout Mountovi do prostoru, který byl uvolněn Baillym. Toho Mason Mount vytáhl v momentě, kdy měl míč Marcos Alonso.

Na tomto příkladu přihrává španělský wing-back Kovačičovi. Jorginho se přesouvá výš, čímž odtahuje Bruna Fernandese.

Chorvatský reprezentant tak může přihrát Azpimu, který před sebou má hodně volného protoru.

Na dalším snímku má míč opět Alonso. Nabízí se mu opět Mateo Kovačič, čímž vytahuje Freda a vytváří prostor pro Masona Mounta.

Alonsova přihrávka na Mounta sice není přesná, ale se štěstím projde přes Matiče k Giroudovi, který hru přenáší na druhou stranu.

Manchester United s míčem
V této části článku si ukážeme jak se Manchester choval s míčem na kopačkách.
Zde si wing-back seskočil ke stoperovi, čímž se snažil vytáhnou wing-backa soupeře. Stoper by poté přihrávku směřoval na své křídlo, které by si míč mohlo obhodit kolem stopera Chelsea nebo si narazit s někým ze spoluhráčů. Zaměr United však Marcos Alonso přečetl a místo napadání wing-backa, se snažil zabránit přihrávce na křídelníka United.

Dalším příkladem rozehrávky Rudých ďáblů je rychlá cirkulace míče mezi stopery. Kovačič zde jako bližší napadá Matiče, míč je ale přenesen na druhou stranu a Mateo se tak musí rychle přesunout na Freda.

Hráči United si mezi sebou míč vyměnili rychle a chorvatský záložník se tak nestačil přesunout a Fred mohl míč bez problému dost na krajního obránce.

Solskjaerovi svěřenci využívali náběhů za obranu Cheksea. Zde můžeme vidět jak si Bruno Fernandes a Daniel James vyměnují pozice.

James se následně snaží najít přihrávkou Rashforda.

Jakmile dostal Bruno Fernandes míč mezi liniemi, snažil se najít své spoluhráče přihrávkou za obranu.

Zde United použili podobnou rozehrávku jako Chelsea. Míč se dostává k wing-backovi, Matič odtahuje Kovačiče a vytváří prostor pro Freda.

Fred poté přihrává do křídla na Rashforda.

Závěr
Díky skvělému pressingu i volbě dobrého systému 3–4–3 se můžeme radovat z postupu do finále FA Cupu.

298 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 298 komentářů