Komu zvoní hrana?

Přestože je momentálně svět fotbalu stižen nebývalou změnou v podobě zastavení veškerých soutěží, není snad nikdo, kdo již nyní s netrpělivostí neočekává otevření letního přestupového okna. Koronavirová krize podle většiny odborníků výrazně zasáhne i přestupový trh a projeví se především na poklesu cen, které budou vydávány na nové hráče. V případě Chelsea se přesto můžeme těšit na lehce šílené období.

LOAN ARMY

Od ročníku 2020/21 nás totiž čeká vstup v účinnost nového pravidla FIFA, které stanoví, že kluby budou moci na hostování poslat nanejvýš 8 hráčů starších 22 let. Jelikož patří Chelsea každoročně ke klubům s největším počtem hostujících hráčů, je očekáván velký výprodej většiny těchto hráčů.

V letošní sezóně se Blues dostali na číslo 28 v počtu hostujících hráčů, přičemž hned 14 těchto hráčů je starší 22 let. Jmenovitě se jedná o Jamala Blackmana, Baba Rahmana, Matta Miazgu, Davide Zappacostu, Victora Mosese, Dannyho Drinkwatera, Timoue Bakayoka, Maria Pašaliče, Danila Pantiče, Izzy Browna, Charlieho Musondu, Kennedyho, Lucase Piazona a Nathana.

Kennedymu a Nathanovi končí v létě smlouva a s největší pravděpodobností nedojde k jejímu prodloužení. Možná jen v případě Kennedyho ještě není nic jistého, protože se jedná o hráče, který má alespoň trochu zajímavou hodnotu, což se o Nathanovi příliš říct nedá, jelikož nedokázal prorazit do velkého fotbalu.

V případě Maria Pašaliče už není příliš co řešit, Atalanta se totiž rozhodla využít výkupní klauzule ve výši 12.5 milionu liber, která byla ve smlouvě stanovena. Vzhledem k tomu, jakým způsobem dokázal Pašalič do Serie A prorazit se to však zdá lehce málo.

Další dva hráči s nejvyšší hodnotou jsou Bakayoko a Zappacosta. Hlavně v případě prvního jmenovaného všichni fanoušci Blues pevně doufají, že se jej podaří prodat a získat z něj nějaké peníze zpět. Bohužel z posledních zpráv vyplývá, že Monaco se rozhodlo nepřivést jej natrvalo, a tak bude Chelsea muset poohlídnout se po jiných zájemcích. V případě Zappacosty je dost možné, že si své hostování prodlouží, každopádně i pro něj není místo v sestavě Blues.

Hodně diskutovaný je také Danny Drinkwater, který přestože se stal totálním propadákem bere neuvěřitelných 100 000 liber týdně. Je šíleností platit takovou mzdu hráči, který si nejvíce užívá v barech a na tribuně je spokojený.

A – TÝM

Mezi hráči A – týmu je hned pětice borců, kterým v létě končí smlouva. Kromě věčně zraněného Marca van Ginkela a stárnoucí dvojky Willyho Caballera se jedná také o Pedra, Girouda a miláčka fanoušků, Williana. Jediný z těchto hráčů, u něhož je větší pravděpodobnost, že ještě prodlouží svou smlouvu je Olivier Giroud. Pracovitý Francouz především v závěrečných zápasech předvedl Lampardovi, jak dokáže být pro tým platný při zranění Abrahama a myslím si, že prodloužení jeho smlouvy by bylo určitě správným krokem. Naopak se již téměř nepočítá s podepsáním Pedra a Williana. Chelsea tak bude muset téměř jistě přivést nové křídlo.

Kromě končících smluv jsou v týmu i další hráči, jejichž osud zde je téměř jistě zpečetěn. Tím je určitě Lewis Baker, který podle mého názoru již na další hostování nepůjde a Chelsea jej bude chtít prodat, než mu vyprší smlouva. S největší pravděpodobností také končí pobyt v modrém týmu i Michy Batshuayimu, který absolutně selhal v letošním boji o post útočníka číslo 1 a dokonce i o post dvojky. Prodat ho i za pakatel bude jistě velmi těžké, avšak důležité. Jistotou by měl být i odchod jednoho z levých beků, pro mě osobně je jasnou volbou Emerson. Oproti němu dokázal Marcos Alonso přinést naší hře aspoň nějakou přidanou hodnotu a v zápasech, kdy je potřeba dominovat umí být rozdílovým hráčem.

Mimo to je i dost možné, že dojde k prodeji některých dalších hráčů. Pokud jde o můj osobní názor, rozhodně by mi nevadilo nahradit některého ze stoperů (kromě Tomoriho) daleko kvalitnějším hráče. Antonio Rudiger v mých očích totálně selhal v úloze lídra obrany a je na něm vidět, že pro tuto pozici nemá vlohy. Nebránil bych se ani prodeji Jorginha, který zatím příliš nezapadá do systému, který tu byl nastolen ať už pod Sarrim nebo nyní pod Lampardem. V jeho případě se navíc jedná o hráče s velmi vysokou hodnotou, o kterého by jistě byl zájem.

Frank Lampard plánuje velkou přestavbu kádru, která bude trvat jistě nejedno přestupové období. Z výše uvedeného však vyplývá, že je Chelsea ve velmi dobré situaci, pokud jde o možnosti nakupovat nové hráče. Kromě velké častky, kterou dokázala za poslední sezónu našetřit, je zde i velký potenciál a přidaná hodnota hráčů, kteří jsou nebo můžou být na prodej. Klíčové bude, jak se vedení povede nahradit tyto hráče někým lepším.

75 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 75 komentářů