Jak to postavíš, Franku?

Letošní sezóna je v mnoha směrech výjimečná. Je něčím, co jsme většina z nás vlastně ani nezažili pokud jde o Chelsea. Už však běží poslední čtvrtina letošního ročníku a nás brzy opět bude čekat turbulence spekulací ohledně přestupů z/do klubu. Proto bych se chtěl nyní zamyslet nad tím, jak vlastně může naše soupiska příští sezónu vůbec vypadat.

To, že nemáme dostačující kádr na to, abychom bojovali o trofeje, bylo letos již několikrát názorně demonstrováno. Není třeba diskutovat nad tím, že nejsme schopni držet krok se špičkou evropského fotbalu a že do našeho kádru bude třeba udělat hluboký řez. Jeho podoba se však bude odvíjet přede vším od osoby, která bude sedět na pozici hlavního trenéra, přičemž nepochybuji ani v nejmenším o tom, že touto osobou bude Frank Lampard, proto se také objevilo jeho jméno v titulku.

Slyšíme vlastně neustále, že si Frank Lampard vzhledem k okolnostem vede nad míru dobře. Myslím si, že ani není třeba připomínat, jaké byly předsezónní předpoklady a o kolik jsou prozatím překonávány. Přes to všechno je ovšem klíčovým cílem a rozhodujícím faktorem v posuzování úspěšnosti této sezóny ukončení ligy na pozici čtvrté a vyšší, tedy s jistotou účasti v Champions League v příštím ročníku.

Pro klub jako je Chelsea je účast v této soutěži povinností nebo spíš živoucí nutností. Vzhledem k faktu, že se náš klub nyní nachází v přerodu a právě tyto sezóny rozhodují o tom, zda se budeme schopni vrátit mezi elitu v příštích třech letech, je tato skutečnost ještě znásobena. Bez Champions League se nám tento cíl neskutečně zkomplikuje a bude naopak mnohem déle trvat, než jej dosáhneme. S nejlepší klubovou soutěží světa nesouvisí pouze obrovské sumy, které tečou klubům jako odměny za výsledky a televizní práva, v dnešním přestupovém trhu se také jedná o jeden z klíčových faktorů při rozhodování hráčů, zda do vašeho klubu přestoupí. Vzhledem k finančním možnostem největších klubů v top evropských ligách není již příliš možné nemít konkurenci ve snaze získat některý z mladých klenotů. O to víc toto platí pro Premier League. Dá se očekávat, že Liverpool, Manchester United, Manchester City ale i Arsenal nebo Tottenham budou opět strašně těžkými soupeři v boji o nejlepší evropské hráče.

A právě takové souboje Chelsea potřebuje v létě zvládnout. Jde o to, abychom zvládli zlákat některého skvělého hráče, o kterého bude zároveň stát trenér a porazit tak některého z našich rivalů. Poslední dvě přestupová okna byl klub nečinný, o to větší nápor by nás měl čekat letos v létě. Chelsea již počátkem této sezóny dala jasně najevo, jakým směrem se chce vydat. Není to obvyklé, aby vedení Chelsea takhle drasticky změnilo směr svého uvažování a prakticky postavilo na hlavu veškerá prozatímní rozhodnutí, která do té doby udělalo. Jasně, jednalo se zčásti o nucený krok, ale je evidentní, že okolnosti byly využity ke změně.

Potvrzení toho přišlo vlastně v zimě a také s předčasným nákupem Hakima Ziyecha. Je skvělé vidět (po tolika letech), že hlavní trenér má opět naprosto klíčové slovo v oblasti nákupu nových hráčů. Během lednových tiskovek Lampard dal několikrát najevo, že klub chce získat jen takové hráče, kteří jej dokáží dále posunout, proto také nepřišel nikdo, jelikož nikdo takový nebyl k dispozici. Jak již bylo řečeno i nákup Ziyecha jde ruku v ruce s touto strategií a je jisté, že právě Lampard byl tím hlavním, kdo ho chtěl. Chelsea se ho navíc povedlo získat za parádní cenu, což dává větší prostor dalším příchodům.

Dá se jen spekulovat nad tím, jaký rozpočet bude Chelsea v létě mít, je však jisté, že o peníze se příliš strachovat nemusí. Za poslední rok si jich vydělala spoustu a nyní je čas je správně investovat. Vzhledem k faktu, že od příští sezóny vejde v účinnost omezení FIFA, které se týká počtu hráčů na hostování, můžeme očekávat také velký výprodej naší loan army, což upřímně nebude vůbec na škodu.

Pojďme se však již podívat na jednotlivé posty, nad kterými bude jistě vedení velmi uvažovat.

Brankář

Tady je to velká neznámá…Kepa Arrizabalaga v letošní sezóně schytal neuvěřitelnou kritiku. Nutno říct, že byla naprosto oprávněná a já osobně byl jedním z největších kritiků. Bohužel brankář na této úrovni si nemůže dovolit jen tak nechat lítat balón do šestnáctky. K čemu je týmu to, že je brankář přikovaný na brankové čáře a čeká, jak se hlavičkové souboje před ním vyvinou? Už od žáčků se brankáři učí, že pokutové území, zvlášť to malé, je jejich královstvím. V tomto prostoru musí být nekompromisní, jistý a jít, jak se říká, přes mrtvoly. Proto také Chelsea celý ročník inkasovala neuvěřitelný počet gólů ze standartek a centrů. Kepa nebyl v pohodě a ukazoval to i při hře nohama, která ho měla zdobit. Na nejdražšího golmana historie trochu bída, že?

Na šest zápasů ho proto vystřídal Willy Caballero, borec, který si už měl jen užívat opalování na střídačce. Ne že by byl nějakým velkým přínosem oproti Kepovi, pro samotného Španěla to však byl přínos opravdu velký. Od návratu mezi tyče stihl už zápas s Liverpoolem a Evertonem a musím říct, že je to skoro jiný člověk. Hned proti Reds si neuvěřitelně zdvihl sebevědomí a musíme doufat, že mu to jen vydrží. Najednou se snaží chodit pro vysoké míče, najednou se dostane i za malé vápno. Přesto právě v zápase s Liverpoolem bylo stále poznat, jak velká je to jeho slabina. Měl tam asi tři centry, do kterých šel opravdu velmi bojácně a rozhodl se je radši boxovat. Není si tímto vůbec jistý a je to na něm poznat.

Pokud se mu však podaří pokračovat v nastoleném trendu a zapracovat ještě na chybách, nejspíš bych právě tento post v létě neřešil. Přeci jen tíží nás stále větší problémy, které by měly být prioritou.

Stoper

Situace je momentálně taková…Chelsea má 4 stopery, ani jeden nepřevyšuje ostatní, ani jeden nevykazuje to, že by měl být lídrem obrany v příštích letech. Vedle brankáře je právě tato pozice hlavním důvodem problému s centrovanými míči. V naší šestnáctce po většinu sezóny panuje velký chaos spojený s kupícími se individuálními chybami. Bohužel ani Antonio Rudiger nezvládá být tím lídrem, v kterého jsme doufali. Obrana potřebuje dirigenta, který ji bude držet tak, aby tam byl řád a fungovala jako stroj. Hrozně mě mrzí, jak málo hraje na hostování Ethan Ampadu. Tento mladý kluk v sobě má neuvěřitelný potenciál a vzhledem k tomu, jaký dokáže být dirigent, mohl by v budoucnu být on tím lídrem obrany. Jasně, patří mezi vzrůstově menší obránce a spousta lidí si ho představuje spíše na DM, podle mě by ale na pozici stopera pasoval velmi dobře. V zápase Ligy Mistrů proti Tottenhamu ukázal své schopnosti naplno a zahrál na této pozici parádně.

Je však velmi těžké říct, zda by byl připraven na tuto pozici již příští sezónu. Troufám si tvrdit, že pokud by letos dostával v Lipsku pravidelný příděl minut, byl by k tomu daleko blíže. Takto bude nejspíš vedení řešit pozici CB jiným způsobem. Rozhodně se nejspíš dočkáme odchodu některého z dvojice Christensen – Zouma a přesto, že bych tomu dříve vůbec nevěřil, přiklonil bych se nyní spíše odchodu Kurta.

Levý obránce

Achillova šlacha naší sestavy, naprostá díra v soupisce. Ne nalevo opravdu nemáme hráče top kvality, který tam dokáže být oporou. Přestože dokázal Emerson zahrát prvních pár zápasů sezóny, nyní je již jisté, že s ním Lampard vůbec nepočítá a není se čemu divit. Italský Brazilec zůstal velmi daleko za očekáváním, nebyl vůbec žádným přínosem pro tým. Proto i jej nejspíš čeká letní odchod.

To Marcos Alonso v poslední době vstal z mrtvých a zdá se, že právě on si vybojoval jedno ze dvou míst na levém beku pro příští sezónu. Hráč, který je naprosto skvělý při podpoře útoku (tedy většinou útočníci podporují jeho útočné snahy), se skvělou kopací technikou, dokáže být ve spoustě utkání přínosem. Jeho slabinou je obranná hra a také pohyb s míčem. Dokáže pomoci v hlavičkových soubojích, ovšem jako pozice jedna nalevo už nebude moct být. I přes to, že nyní hraje ve formě, je stále slabším článkem sestavy a pokud chce být Chelsea úspěšná, potřebuje na tuto pozici top kvalitu.

Mezi nejžhavější kandidáty na letní příchod se podle médií nejspíš zařadí Ben Chilwell a Alex Telles. Druhý jmenovaný je v našem hledáčku již několik let a nyní se zdá být ideální chvíle na to jej získat. Hráč odmítá v Portu podepsat novou smlouvu, a tak bude nejspíš k mání za částku okolo 20 milionů liber, což je opět velmi dobrá cena. V 27 letech je momentálně v nejlepším věku a zdá se, že on bude hlavním cílem.

Střed zálohy

Tuto oblast pojmu poněkud šířeji a proto se budu bavit o celkovém složení DM, CM i AM. Klíčový prostor, hnací motor týmu, to je střed zálohy. Začnu ofenzivními záložníky. Pro tuto pozici máme letos vlastně jediného hráče, Masona Mounta. Ten se dokázal skvěle etablovat a po několika měsících, kdy to od něj bylo slabší, se zase, zdá se, rozjel. V létě mu přibude konkurence v podobě Hakima Ziyecha, která mu může jenom prospět. Uvidíme, jak to bude se stavem Rubena Loftus-Cheeka, o jehož pozici v základní sestavě bychom ještě vloni nepochybovali. Jeho výhodou je však, že dokáže zahrát i CM, což může být příští sezónu jeho hlavní pozice, pokud se dokáže dostat definitivně ze zdravotních trablí.

Ross Barkley letos hrává spíše na CM, kde dokázal předvádět mnohem lepší výkony než na AM. Přestože to určitě není hráč, který by měl naskakovat v základní sestavě proti nejsilnějším týmům, ukázal letos, že i on dokáže být přínosem, když si věří, a proto bych se jej rozhodně nezbavoval. Fakt, že se jedná o Angličana je také plusem. V posledních dvou zápasech navíc předvedl jeden z nejlepších výkonů vůbec a ukázal, co v něm je.

Mateo Kovacic je letos náš asi nejlepší hráč. Naprosto jiná osoba v porovnání s minulou sezónou, kdy se zdál býti velmi tragický. V této sezóně však hraje parádně. Dodává dynamiku a zároveň klid naší záloze, celý tým se na něj může spolehnout. Neztrácí míče, naopak dokáže je vyvést jako málokdo a hraje s velkým přehledem. Do defenzivy to však ještě není úplně ono a občas pokulhává jeho poziční hra, což příliš nepomáhá středu obrany. Proto je potřeba, aby k sobě měl někoho, kdo jej dokáže dirigovat.

Měl to být Jorginho, ovšem nyní je to hráč, u kterého nejvíc váhám, v čem je vlastně dobrý a co nám vlastně dokáže přinést jeho přítomnost na hřišti. Když si to shrneme, ten chlap je pomalý, nedělá správná rozhodnutí ohledně kolmých přihrávek a jeho poziční hra také není úplně na nejlepší úrovni, což je zrovna v jeho případě docela problém. Ovšem nejhorší je, jak často ztrácí míče a nezvládá osobní souboje. Když si do protiváhy vezmeme Billyho Gilmoura, 18-letého mladíčka, který nastoupil v posledních dvou zápasech na jeho pozici, dokázal všechny tyto záporné vlastnosti vymazat. S míčem se pohybuje velmi rychle, neustále má oči nahoře. Jeho přihrávky jsou naprosto přesné ale hlavně správné. Dokáže zrychlit hru, když je to zrovna potřeba, dokáže ji zpomalit, když vidí, že je to nejlepší řešení. Přestože má jen 170 cm a vypadá, že ho odfoukne vítr, dokázal vyhrát hlavičkový souboj s Calvert-Lewinem i Richarlisonem!

Ano Everton nehrál vůbec dobře, byl pasivní a podobně, ale Gilmour to dokázal i proti Liverpoolu. Stále ještě nevíme, jestli dokáže takto hráč pořád, ovšem už nyní ukázal Lampardovi, že na něj vsadit může. Já osobně jsem byl unešen z toho, s jakým přehledem a klidem tento prcek hrál. V porovnání s vyjukaným Anjorinem to byl velký rozdíl.

Zbývá nám N´Golo Kanté a já poprvé za celou dobu, co je u nás naprosto nepostradatelný a patří k nejlepším na světě, nevím, zda bude příští rok hrát v základní sestavě. Bohužel v přítomnosti Jorginha nebo Gilmoura na pozici defenzivního záložníka to není úplně to, co by mu sedělo. Hrát ofenzivnější roli už si vyzkoušel, ovšem na tuto pozici bych před ním určitě upřednostnil jiné hráče. Zůstává tak otázka, zda se vrátí zpět na DM, protože to jediné jej dokáže opět vrátit do nejlepší formy. Letos navíc laboruje neustále s nějakým zranění, což jej hrozně sráží. Nezbývá než říct, uvidíme.

Křídla

Předposlední pozicí jsou křídla. Momentálně máme čtyři hráče. Dva již týdny zraněné, další dva již u nás pomalu dosluhují. Ano Pedro s Willianem také dokázali v posledních dvou zápasech zahrát výjimečně, především Pedro předvedl neuvěřitelný fyzický výkon, kdy byl celých 90 minut ve sprintu. Nedá se však očekávat, že tu některý z těchto dvou zůstane i pro příští sezónu. Tedy minimálně jeden určitě odejde. Willian měl letos být tahounem ovšem až na pár záblesků i letos ukázal, že na něj není příliš spoleh. Kolik bodů jsme už mohli získat, kdyby tento hráč dokázal umisťovat střely přesně k tyči s pravidelností vlastní velkým hráčům. Dokáže se dostat do šance, ovšem to, co by měl proměňovat, často skončí zklamáním. V případě Pedra můžeme vlastně mluvit o tomtéž, snad jen s tím přídavkem, že již od něj nikdo nic moc nečeká.

Jak moc se ale budeme moci spoléhat příští sezónu na Calluma Hudsona-Odoie a Christiana Pulisice? Podle mého názoru ne příliš. Oba letos trpí na zranění, především u Odoie se to zdá být velkým problémem, který výrazně brzdí jeho kariéru. Konečně byla situace taková, že se mohl dostat na vysoký level a přidat se k Jadonovi Sanchovi, mezi největší talenty současnosti. Právě Sancho je jedním z nejžhavějších zboží, o jehož služby bude mít v létě jistě zájem i Chelsea. Jeho zisk je však nyní spíše nepravděpodobným. Jeden skvělý křídelník však bude muset přijít, pokud budeme chtít být konkurenceschopní pro nejlepší týmy.

Útočník

Góly, to od hrotového hráče potřebujeme. Aby je střílel pravidelně. Tammy Abraham ukázal, že toho možná bude schopný. Má skvělý čich na góly a během sezóny ukazoval, že má nejspíš všechno, co hrotový útočník potřebuje. Ovšem ani jemu se nevyhnul zimní pokles formy spojený s několika zraněními. A přesně z tohoto důvodu bude muset Chelsea zapracovat i na příchodu druhého útočníka, který mu bude jednak konkurencí a jednak bude oporou pro tým.

Olivier Giroud udělal našemu klubu skvělou službu a i nyní, když je Abraham zraněný předvádí skvělé výkony. Tým se dokáže dobře adaptovat na jeho styl hry a těžit se jeho práce. Ovšem už to není hráč, na kterého bychom se mohli s jistotou spolehnout na delší období proti silným soupeřům. V létě jej pravděpodobně čeká odchod a my mu budeme moci jen poděkovat. O Michy Batshuayim radši ani nebudu mluvit, pokud neodejde v létě, tak může v pohodě dělat náhradníka Brojovi v juniorce.

Už v zimě dal Lampard najevo, že toto je pozice, kterou bude chtít posílit, proto bude zajímavé sledovat, koho vlastně Chelsea nakonec přivede.

Závěr

Suma sumárum, současný kádr potřebuje minimálně 4 hráče té nejvyšší kvality pro to, aby se dokázal tým dostat z průměru a byl schopný bojovat o titul. Stoper, levý obránce, křídlo a hrotový útočník. Všechny tyto pozice nás současně sráží od lepších výsledků a stabilního bodového přídělu.

Poslední dva zápasy nám ukázaly, že potenciál současného kádru je nezměrný. Mladí hráči jsou skvělými prospekty, ovšem ne vždy se zatím podařilo realizačnímu týmu vytvořit vítěznou morálku. Zápas s Bayernem byl pro spoustu těch kluků skvělou zkušeností, která jim ukázala, že pokud s podobným mužstvem chtějí hrát musí k zápasu přistoupit úplně jinak. Odpovědí byl zápas proti Liverpoolu. Celé mužstvo mělo neuvěřitelnou morální sílu, která nám zápas vlastně vyhrála. Pokud by se Lampardovi podařilo vytvořit podobného bojovného ducha do každého zápasu, znamenalo by to základ pro vítězství.

Pevně věřím, že vedení spolu s Lampardem má podobný názor a již pracují na výběru ideálních posil. Letošní léto každopádně může být velmi zajímavým. Hodně napoví o tom, jak bude Chelsea vypadat v příštích třech letech.

1350 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 1350 komentářů