Oko fanouška - Prosinec

Rok 2019 je definitivně za námi a jelikož jsme všichni až na pár výjimek (tímto zdravím Moufana) přežili oslavy toho nového, můžeme se nyní podívat na to, jak vypadal poslední měsíc v modrém táboře. S novým rokem se sezóna také přehoupla do své druhé poloviny, ve které bude vzrušující sledovat, jak dopadne boj o TOP 4, když už je tedy „souboj“ o titul taková nuda.

Hned na začátku je si třeba říci, že se jednalo o zatím nejhorší pasáž celé sezóny. Některé chvíle byly až příliš velkým utrpením, přesto jako by si Lampardovi svěřenci vždy věděli rady s tím, v jakém okamžiku si své fanoušky znovu udobřit. Proto nám také mohl zůstat úsměv na tváři při pomyšlení na naše severolondýnské sousedy. Modří ukázali, že se můžou topit v nedostatku formy, přesto si svůj den na souboj s rivaly umí opravdu dobře připravit.

Začnu ale tím horším, co nás potkalo, ať už to mám z krku. Jedna jediná výhra v lize na domácím stánku to je vskutku příšerná bilance, a to ještě ke všemu nad Aston Villou, která je zatím jedním z nejhorších týmů ročníku. Prohrát doma s Bournemouthem, Southamptonem a můžu zde klidně přidat i poslední listopadovou porážku s West Hamem je něco, co se opravdu nesmí vstávat. Ano jistě, jednou nebo dvakrát za sezónu se stane, že s podobným soupeřem doma prohrajete, ale není možné, aby se tak stalo prakticky třikrát po sobě v jednom měsíci. Koneckonců všichni víme, že právě podobné ztráty na konci vždy rozhodují o umístění, a pokud by nás toto mělo stát umístění v TOP 4 byl by to obrovský neúspěch přes všechny negativní očekávání před začátkem sezóny. Tyto týmy zkrátka musíme umět porážet.

Co nás však může těšit je fakt, že letošní souboj o TOP 4 je opět stejně jako loni ústy některých diskutujících „soubojem kriplů“. Zdá se, že jak Tottenham, Man United, tak ani Arsenal do Champions League příliš nechtějí.
Arsenal už konečně taky pochopil, že to bez trenéra zřejmě nepůjde a trvalo jim to jen půl sezóny. Mikel Arteta může být správnou volbou, ke svému úspěchu však potřebuje ještě něco navíc. Tím je nepochybně posílení kádru, jelikož současný tým Gunners skutečně nemá na to pravidelně vyhrávat zápasy. V příští sezóně však může být tento rival skutečně silným soupeřem v bojích o nejlepší umístění. Otázkou je, jak zvládnou nejbližší přestupová období.

Naše výhry nad Tottenhamem i Arsenalem znamenaly neskutečně moc, a kdo ví možná budou ještě víc znamenat na konci. Díky nim jsme si udrželi čtvrtou příčku a o něco svým soupeřům zase poodskočili. Navíc když my jsme ztráceli, zvládali ztrácet spolehlivě i tyto dva týmy společně i s Man United. Obě vítězství však nebyla vůbec jednoduchá. Na Tottenham Hotspur Stadium naše vítězství sice vypadalo velmi spolehlivě a jednoznačně, pořád mi však běhá hlavou, jak by zápas vypadal, kdyby Harry Kane byl ve formě a svou jedinou šanci, kterou dostal v první půli tak trestuhodně nezahodil. Na „kdyby“ se ale naštěstí nehraje. Zbytek zápasů jsme ukázali dominanci a přes nízký věkový průměr týmu i skvělou taktickou vyspělost.

To tři body proti Gunners nám byly prakticky darovány. Nedošlo by však k tomu, kdybychom opět nepředvedli naprosto famózní výkon ve druhé půli. Chtěl bych se zde pozastavit u Franka Lamparda. Ten totiž ukázal v tomto zápase jednu věc, a sice že nemá sebemenší problém s tím přiznat v živém přenosu svou chybu a okamžitě ji zkusit napravit. Nasazení Emersona v tomto zápase bylo velkou chybou, ale kouč ji napravil ještě dříve, než stihla napáchat více škod. Od 35. minuty, kdy jej nahradil Jorginho a změnila se formace, se zápas totálně změnil a Chelsea najednou diktovala hru. Ba co víc, Lampard ukázal i ve druhé půli svůj charakter a do hry poslal místo ne příliš ofenzivního Tomoriho naprosto neznámého mladíčka, čímž šokoval všechny přihlížející. I tento tah mu vyšel parádně. Lampard tímto podle mého názoru ukázal dvě důležité věci. Stále má spoustu manažerských nedostatků, což je ostatně pochopitelné, ale hlavně má neskutečný potenciál, na který rozhodně může dosáhnout. Byla by proto podle mě velká chyba, pokud by měl být nahrazen, jestliže by sezóna skončila neúspěchem.

Rád bych se také opět vyjádřil k některým individuálním výkonům našich hráčů. Prosinec opět ukázal rozměr schopností některých jedinců a u některých obzvlášť se jednalo o velká zklamání. Emerson Palmieri byl na začátku ve velmi dobré formě a pohodě. Podával kvalitní výkony a patřil k nejlepšímu ze čtveřice obránců. Od zranění, které utrpěl v reprezentačním zápase však totálně upadl a nyní by si mohl podat ruce s takovými esy jako je například Bakayoko. Inu jeho představení proti Arsenalu sice trvalo jen něco přes půl hodiny, i tak se zařadilo v mých očích hned za mistrův výkon proti Watfordu při prohře 1:4 v žebříčků nejhorších individuálních výkonů vůbec. Těm, co mají to štěstí a už zapomněli, přikládám video, aby viděli, že takhle špatně už snad nikdy nebude. To, že je Emerson vážně špatný, ještě posiluje fakt, že momentálně bychom na levém beku raději viděli i Alonsa a také že momentálně nejlepší volbou na tento post je pravý bek, který neumí levou nohou.

Na Masonovi Mountovi je extrémně vidět, že by potřeboval parťáka, s kterým by se na své pozici točil. Jedná se o hráče, který toho za zápas neskutečně naběhá, ale v této fázi sezóny si to již začíná vybírat svou daň. Mount je momentálně stínem hráče, kterým byl na začátku sezóny, ale rozhodně není na místě ho zatracovat. Ve svých 20 letech je neskutečným talentem, který by však potřeboval chvíli oddych a hlavně někoho, o koho se může opřít v případě, kdy se dostane lehce z formy.

Podobně bych mohl mluvit i o Hudsonovi-Odoiovi. Tento chlapík nám toho v budoucnu jistě předvede ještě opravdu hodně, ale nesmíme na něj spěchat. Tahle sezóna mu sice ještě patřit úplně nebude, ale pokud se zvládne do léta nezranit, kdo ví, jak bude vypadat po absolvování kompletní předsezónní přípravy. Já osobně věřím, že příští rok bude zase o něco výš, je však potřeba s ním dobře pracovat a on musí sám zapracovat na svém sebevědomí, což u křídel hraje naprosto klíčovou roli.

Nyní bych se přesunul od prosincových výsledků k jedné další klíčové věci. Začátkem roku se rozběhlo přestupové období, do kterého díky kladnému rozhodnutí arbitráže může zasáhnout opět i Chelsea. A právě příchod nových hráčů může být něco, co nám dodá to potřebné, abychom letošní sezónu dotáhli do úspěšného konce a v té příští navázali ještě lepším způsobem.

Kde nás vlastně nejvíc tlačí bota? Dlouho se mluvilo o tom, že naší slabinou jsou stopeři. Vypadá to, že Andreas Christensen už příliš mnoho příležitostí nedostane, a tak je otázkou, kdo by jej měl nahradit. Máme nyní poslední šanci získat odchovance a kapitána juniorských výběrů Nathana Akého a myslím si, že klub by do tohoto obchodu měl jít. Aké je stále velmi mladý a během svého působení v Bournemouthu se dokázal vypracovat v opory týmu. Kromě toho, že zvládá osobní souboje, jeho velkou výhodou je především levé noha, protože levonohých hráčů máme v týmu nedostatek. Je velmi rychlý a dokáže zahrát i na levém beku nebo ve středu zálohy. Já v něm vidím však ještě jeden potenciál a to, že by se mohl stát lídrem obrany, který by ji dokázal řídit. Má už zkušenosti s tím, být kapitánem, vyzkoušel si to i v Bournemouthu a mohl by tak být dobrým dirigentem. Pokud nezískáme Akého my, je jisté, že jej získá někdo jiný, a právě přestup do velkoklubu je dle mě přesně to, co jej může dostat na novou úroveň.

Pozice stopera však podle mého názoru není to nejžhavější, co bychom nutně potřebovali nahradit. Z mého pohledu ne nejkritičtější pozice levého beka a také útočníka. O nutnosti druhého kvalitního útočníka si je vědom i sám Lampard a proto se už také velmi snaží o jeho příchod. Největší zájem má o Moussu Dembeleho z Lyonu, který by z možností, které máme, byl nejspíš nejlepší možností.

Otázkou ale je, koho na levého beka. Ben Chilwell v zimním období s největší pravděpodobností nepřestoupí a v létě o něj bude neskutečná přetahovaná, která může skončit podobnou pálkou, jakou utržily Lišky za Harryho Maguirea. Tento hráč by jistě byl parádní posilou, ovšem nejsem si úplně jistý, zda je Chelsea schopna jej přivést. Dalšími jmény, které se v médiích objevily jsou David Alaba, Grimaldo nebo Alex Telles. Jelikož příliš nevěřím příchodu Alaby, zaměřil bych se především na Grimalda, který by byl především neskutečnou posilou pro naši útočnou fázi. Je obrovsky rychlý a dokáže skvěle podporovat útok. Jeho příchodem bychom, si myslím, určitě neprohloupili.

Prosinec rozhodně nebyl měsícem nadšení a bezbřehé radosti. Ta se spíš střídala s naprosto ledovými sprchami, které přicházely netradičně před vlastními fanoušky. Dobrou zprávou však je, že víme, jaké tým má mezery, na čem by měl zapracovat, a ví to také Frank Lampard, což je vůbec nejdůležitější. Druhá polovina soutěže bude možná ještě těžší než ta první. My jsme si konečně vyzkoušeli, že můžeme porazit i týmy z velké šestky a můžeme na tom stavět. Je potřeba lépe zvládat některá utkání proti slabším týmům, která by nám neměla dělat tolik potíží. Pokud bych si měl tipnout, jak bude vypadat druhá půle, řekl bych, že bude velmi podobná té první s tím rozdílem, že boj o čtvrtou příčkou bude velmi vyrovnaný a možná se týmy na této pozici začnou točit. Klíčový pro nás bude zřejmě měsíc únor, ve kterém se kromě velkého zápasu s Bayernem, utkáme hned po sobě s Arsenalem, Leicesterem, Man United a Tottenhamem. Tento měsíc tak bude znamenat buď potvrzení pozice a nebo rychlý pád. Doufejme, že dojde k tomu prvnímu.

Odehrané zápasy

Chelsea vs Aston Villa 2:1
Everton vs Chelsea 3:1
Chelsea vs Lille 2:1
Chelsea vs Bournemouth 0:1
Tottenham vs Chelsea 0:2
Chelsea vs Southampton 0:2
Arsenal vs Chelsea 1:2

Umístění v tabulce: 4.

821 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 821 komentářů