Oko fanouška - Říjen

Pět vítězství, jedna porážka. Chelsea zvládla říjen skvěle, a tak se dokázala vyhoupnout na místa zaručující postup do Champions League. Fantastická šňůra sedmi vítězství v řadě se bohužel zastavila až v utkání s Red Devils. Nic to však nemění na tom, že Blues proráží veškeré předpoklady a staví si základy pro příští časy, kdy už i podobné zápasy jako právě s Man United budou pro ně lahůdkou.

„Super Frankie Lampard“. Byli jsme zvyklí tento chant slýchávat v ochozech Stamford Bridge a jeho význam byl opravdu velký. Neutichal ani po dobu, kdy jeho aktér nepobýval v modrém Londýně. Dnes, kdy velký Frank vede svůj tým z lavičky však získává nové rozměry. Je vskutku neuvěřitelné, jaký příběh se nám tvoří před očima a je o to neuvěřitelnější, v jaké auře vzniká. Tribuny na Stamford Bridge nepřestávají skandovat jméno své legendy, která v říjnu pokračovala v překonávání limitů, na které jsme si možná ani netroufali kdy doufat, že dosáhne.

Dá se říct, že momentální situace je přesně taková, jakou si ji ve svých snech představovala velká část fanoušků Chelsea. Nejlepší však na tom je, že k ideálu to nemá ani příliš daleko. Nejen že sestavu tvoří velká část odchovanců, na lavičce je snad největší legenda klubu a fanoušci mají s týmem skvělý vztah, všechno je okořeněno i tím, že tento tým zatím zvládá sbírat i pozitivní výsledky spolu s velmi dobře vypadající hrou. O to větší pocit radost příznivci Blues mohou mít, jelikož na takový stav tu dlouho čekali.

Pomýšlet se tak začíná už i na zisk nějaké trofeje. Pokud mohu mluvit za sebe, cítím, že v letošní sezóně je ještě možná brzy. Kdysi náš jeden trenér prohlásil ve své první sezóně, že jeho tým je jako malý poník, který potřebuje mléko, aby z něj vyrostl silný závodní kůň. Jose Mourinho měl vždycky skvělý cit pro metaforu a i v tomto případě to od něj byla trefa do černého. Stejnou situaci má nyní i Lampard možná s jedním, ovšem zásadním, rozdílem. Mourinho dokázal ve své druhé sezóně sice vyhrát titul, ale kádr, který měl k dispozici byl značně přestárlý a z mého pohledu i špatně vyvážený, proto také další sezóna dopadla tak, jak dopadla. Nynější Chelsea je naprosto jiná. Nejen že kádr je snad nejmladší, co tu v éře Romana Abramoviche byl, tudíž má i velký potenciál pro mnoho let dopředu, ale hlavně je fantasticky vyvážený se správným týmovým duchem. Mladíci, kteří tu letos hrají jsou velmi hladoví a už z tohoto úvodu sezóny můžeme usuzovat i jejich skvělý charakter. Nynější kádr bych skutečně také přirovnal k tomu malému poníkovi s tím, že v příštích letech (a to klidně několika) může hrát na vrcholu. Jsem přesvědčený o tom, že pokud to takhle půjde dál, může se Chelsea příští rok v klidu vrátit do boje o titul.

Mě osobně pohled na tu chemii mezi fanoušky a týmem včetně Lamparda dělá největší radost. Myslím si, že takové soužití si přeje každý fanoušek u svého týmu a těmto lidem se to opravdu daří. Zažili jsme sezóny, kdy bylo zvykem, že trenéři ihned po závěrečném hvizdu zmizí v tunelu, nemusíme přitom příliš pátrat v paměti. Proto když můžeme vidět záběry po skončení utkání na Southamptonu, kam naši fanoušci museli přicestovat (a přicestovali opět v hojném počtu), jak slaví společně s Lampardem, moje srdce nad tím opravdu plesá.

Že se na velké osobnosti, které jsou spjaty s tímto klubem, mezi fanoušky nezapomíná, svědčí i následující obrázek z utkání s Newcastelem. Matthew Harding, který tragicky zahynul 22. října 1996 a po němž je pojmenovaná jedna z tribun na Stamford Bridge si podobnou úctu jistě zaslouží, jelikož byl jedním z těch, komu se podařilo Chelsea zachránit před krachem v devadesátých letech minulého století.

Nechci tentokrát příliš rozebírat jednotlivá utkání přece jen o tom, jak proběhly už nejspíš všichni víme. Proto se zaměřím opět na některé naše hráče a pokusím se zhodnotit jejich přínos v uplynulém měsíci. Minule jsem se zabýval hlavně Emersonem a Azpilicuetou, o triu Abraham-Mount-Tomori je řeč snad neustále, proto dnes přiblížím výkony některých jiných borců.

Psal jsem už o souboji o post levého beka, který nás nejspíš s návratem uzdraveného Emersona čeká. Nyní na konci října můžeme říct, že to bude pro italského beka ohromně těžké vrátit se zpět do základní sestavy. Marcos Alonso byl už dávno zatracován před začátkem této sezóny, vzhledem k jeho výkonům z loňska se dá říct, že i celkem zaslouženě. Málokdo uvažoval nad tím, že po skončení zákazu přestupů u nás bude moct ještě pokračovat. Nyní však musel hrát a myslím si, že se mu povedlo spoustu kritiků umlčet. Těžko říct nakolik se mu daří vést se na pohodové vlně týmu, nelze mu však upřít jeho velký vliv na ofenzivu proti slabším týmům. Ukazuje, že co se týče útočení je pro náš tým nesmírně platný viz zápas s Newcastelem, který se mu povedlo vlastně jediným gólem rozhodnout. Pro nás nesmírně důležité tři body, pro něj další dílek pro posilnění jeho sebevědomí. Znovu se tak v médiích začaly řešit jeho skvělé statistiky na útočné polovině hřiště.

Přesto si troufám tvrdit, že co se týče jeho místa v kádru Blues pro další sezóny, nemá nic jistého. Je dost možné, že bude Lampard chtít i tuto pozici posílit a přidat novou perspektivu. Velmi žhavým zbožím v létě jistě bude Ben Chilwell, který znovu září v Leicesteru, který navíc zatím letos bojuje o TOP 4. Nedá se předpokládat, že se jej Leicester zdá již v zimě, ovšem v letním přestupovém období se už bude nejspíše konat jeho přesun. Otázkou zůstává, kam své další kroky povede. Klasicky se o něj bude rvát určitě i Man United nebo Man City, ovšem stále více se spekuluje, že jeho novým domovem by mohl být Stamford Bridge. Momentálně je to na tuto pozici asi nejlepší volba pokud chceme přivést skutečnou posilu. Jeho cenovka ovšem bude jistě velmi vysoká už jen proto, že se jedná o Angličana.

Začátek sezóny se příliš nevyvedl Kurtu Zoumovi. Po velkých chybách, které udělal v úvodním utkání na Old Trafford následovala série utkání, kdy z něj nevyzařoval zrovna nejjistější dojem. Vzhledem k dlouhodobě zraněnému Rudigerovi a taktéž velice křehkému Christensenovi však musel Zouma odehrát všechna utkání v říjnu a můžeme s klidem říct, že se z této své počáteční nepohody dokázal dostat. Nyní už znovu vypadá jako pevná skála a třeba hráči Newcastelu nebo se o jeho zlepšující se formě výrazně přesvědčili. Můžeme být rádi, že nám Kurt ukazuje, že na to má, protože naše marodka v letošní sezóně je obrovský problém.

Když už jsem zabrousil mezi zraněné hráče napadá mě otázka, jak to bude vypadat s Kantém? Po odchodu Hazarda je určitě naší největší hvězdou, což také v zápasech, do kterých zasáhl předvedl, ovšem nebylo jich bohužel příliš mnoho. Vždy když už to vypadá nadějně a fanoušci se těší, že bude nastupovat do každého zápasu, přijde zdrcující zpráva o jeho dalším zranění z tréninku. Posledně tato zpráva dorazila z reprezentačního srazu Francie, ano opět zpropadená repre pauza. N´Golo je hráčem, který nebyl zvyklý na nějaké dlouhodobé meškaní z důvodu zranění, bohužel od finále Evropské Ligy jeho zdraví není úplně stoprocentní. Nejsem schopný do tohoto problému úplně vidět, ovšem zastávám názor, že oba jeho trenéři si jeho vliv na hru uvědomují natolik, že jakmile se jim naskytne příležitost, kdy je relativně uzdravený, okamžitě jej nasadí. Myslím si ale, že i Lampard si uvědomuje, že s Kantém bude muset už zacházet opatrně. Nezbývá nám zřejmě než doufat, že se jeho problémy konečně definitivně vyřeší. Vzhledem k tomuto si myslím, že bude třeba v dalších přestupových obdobích také zainvestovat do backupu za Kantého. Potřebujeme typologicky podobného hráče už jen z toho důvodu, jaký má na naši hru vliv.

Poslední individualita, které bych chtěl věnovat pár řádků, je Christian Pulisic. Tento mladý Američan měl hodně těžký vstup do sezóny, protože se mu dlouho nedařilo přesvědčit svého manažera o svých schopnostech. Z kraje sezóny tak nastupovali hlavně Pedro s Willianem, také vzhledem ke zranění Hudsona-Odoie. Teď už je však Odoi zpátky a já byl hodně zvědavý, jak to Lampard vymyslí. Přeci jen je férové přiznat, že Pedro už bohužel výkonnostně nestačí na zbylou trojici, a tak je právě na nich, aby se poprali o dvě místa v sestavě. Velké naděje se vkládají právě do Odoie, ale troufám si říct, že Pulisic jej na vlastně během celého října dokonale zastínil. Odoi prakticky nepředvedl téměř nic, co by mě přesvědčilo o tom, že by měl hrát pravidelně v základu. Bohužel na mě někdy působil až příliš namistrovaným dojmem. Může se však jednat pouze o můj subjektivní pohled a stále pevně věřím, že dokáže svou psychiku nastavit tím správným směrem, aby mohl být tahounem mužstva, času má spousta. Pulisic naproti tomu chytil svou šanci doslova za pačesy. Odstartoval to již skvělou asistencí na gól Batshuayie proti Southamptonu. Stejný počin pak předvedl v zápase proti Ajaxu, kdy to znamenalo klíčovou výhru, aby svou fantastickou formu završil poslední říjnové ligové kolo na hřišti Burnley, kde se pro změnu blýskl rovnou hattrickem. Shrnuto podtrženo, za jeden měsíc nasbíral 3 góly a 2 asistence a stal se tak klíčovým mužem měsíce.

Abych ale úplně nevynechal zmínku o některých utkáních, rád bych na závěr napsal pár vět k našemu působení v Lize Mistrů. Do této prestižní soutěže jsme bohužel nevstoupili příliš dobře, když jsme prohráli doma po špatném výkonu s Valencií. Ovšem sílu a charakter, které jsme předvedli v říjnu ve dvou těžkých venkovních utkáních, ve mně vzbudily dost optimismu. Jak proti Lille, tak proti Ajaxu jsme zvládli rozhodnout utkání v poslední čtvrtině hry, což svědčí o skvělé vůli dosáhnout vítězství.

Protože vím, že není dobré stále dokola jen chválit, rád bych vyjádřil přání nad zlepšením naší formy na domácím hřišti. To, jak dokážeme zvládat venkovní utkání je fantastické, ovšem domácí stadion by měla být pevnost, na kterou se soupeři musí bát jezdit. V tomhle zatím vidím největší nedostatek dosavadního průběhu sezóny, ovšem jsem si jistý, že je jen otázkou času, kdy i doma budeme těžko překonatelní.

Na konci každého Oka fanouška také zmiňuji konečné postavení v tabulce Premier League. Líbí se mi ta tendence postupu tabulkou každý měsíc. Tak kam se posuneme v listopadu?

Odehrané zápasy

Lille vs Chelsea 1:2
Southampton vs Chelsea 1:4
Chelsea vs Newcastle 1:0
Ajax vs Chelsea 0:1
Burnley vs Chelsea 2:4
Chelsea vs Man United 1:2

Postavení v tabulce: 4. místo

90 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 90 komentářů