Oko fanouška - Srpen

S novou sezónou jsem se rozhodl, že by nebylo špatné dát vzniknout nové (nebo spíše staronové) rubrice. Název mnohým jistě připomene skvělé články Víťu Srpa, ze kterých se vždy tajil dech. Podobnou genialitu ode mě však nečekejte. Rozhodně není mým cílem snažit se dosáhnout této úrovně článků a ani to nebude možné, jelikož jsem si zvolil o něco odlišnější formát a vlastně i obsah. Letošní oko fanouška se bude ohlížet vždy za uplynulým měsícem, povede ke zhodnocení výkonů a rozboru některých zajímavých faktů, a nakonec i lehce k předestření možného vývoje příštího měsíce. Doufám, že tyto články vám přinesou alespoň malé zpestření fotbalového dění okolo Chelsea.

Léto pomalu končí, z čehož můžou být mnozí velmi smutní, ne však fotbaloví fanoušci. Těm právě konec léta přináší radost ze startu nové sezóny, na kterou čekali ukrutně dlouhé dva měsíce. Na zelených pažitech ve staré dobré Anglii se rozbíhá nejlepší fotbalová liga na světě, která bude jistě i letos nabízet neuvěřitelnou úroveň atraktivity jednotlivých kol. Obrovská síla všech klubů znamená, že každý může porazit každého a neexistuje, že by některý z favoritů šel do souboje s papírovým outsiderem lehkovážně. Pro mě stačí si vybavit úchvatnou loňskou bitvu mezi Wolves a Leicesterem, ze které jsem byl doslova unešený, abych se na novou sezónu dokázal naladit se správnou energií. I tuto sezónu se můžeme těšit na velké souboje napříč tabulkou. Souboj o první místo bude nejspíš v režii dvou momentálně asi nejlepších týmů světa. O TOP 4, která je u mnohých známkou úspěchu, se znovu utká velká šestka, a i další pozice jsou velmi lákavé. Rozhodně máme na celý rok o zábavu postaráno!

Teď už však zpátky k tomu, o čem by měly tyto články být – tedy k Chelsea. Ještě, než se budeme zabývat zápasy, které jsme odehráli, vrátíme se na chvíli do předsezónního období. O přestupovém banu, který Modří vyfasovali na konci minulé sezóny a který potrvá ještě zimní přestupové okno, ví už kde kdo. Je možná trochu zvláštní rozdíl v trestech za vlastně stejný prohřešek, jakého se dopustili Chelsea a Man City, kdy našim kolegům z Manchesteru rozhodně žádný zákaz přestupů nehrozí, sympatické však je, že Chelsea ani nemá příliš důvod ke stížnostem. Již před začátkem sezóny bylo evidentní, že se vedení Blues rozhodlo tuto nevýhodu přetavit ve svou výhodu a využít nastalé situace k drastické přeměně struktury, směřování a vlastně i celkové tváře klubu z posledních let. Posledních několik sezón bylo ve znamení zoufalého dostižení Man City a Liverpoolu, bohužel však často nesmyslnými nebo spíše velmi nevyvedenými a drahými nákupy. Příchody Moraty, Bakayoka, Drinkwatera nebo Zappacosty ukázaly, jak riskantní mohou být drahé nákupy, pokud daného hráče nemáte dokonale nasledovaného a nejste si jeho přínosem pro tým stoprocentně jisti.

Dnes je však vidět, že poučení z této čerstvé historie si vrchní činovníci klubu rozhodli vzít, a to si myslím, že je opravdu důležité. Udělat chybu je poměrně lehké, mnohem těžší je si tuto chybu připustit a snažit se o její nápravu. Myslím si, že minimálně za toto můžeme naše vedení pochválit, protože z kroků, které před touto sezónou udělalo, je vidět, že si jsou svých chyb vědomi. Pachuť, která byla v našem klubu cítit snad celou loňskou sezónou se rozhodli vyřešit nezakročením do Sarriho odchodu. Vlastně to vypadalo, že ho do Juventusu pouští ještě s grácií. Následné angažování klubové legendy Frankieho Lamparda je už kapitola sama o sobě. Klub nemohl dát lepší signál, že se chce vydat úplně novou cestou. Ovšem je třeba říct, že tento krok není ani zároveň žádnou naivní vidinou, že Super Frank vlastně všechno zázračně zachrání. Ne, dle mého názoru vedení i zde opravdu silně zvážilo Lampardovy kvality jakožto hlavního kouče a dospělo k tomu, že je pro tuto pozici schopnou volbou.

Hned od začátku bylo vidět, že je klubu velmi záleží na komunikaci právě s naším novým hlavním koučem, co se budování nového kádru týče, což je další velké pozitivum. S přestupovým banem na triku se došlo k rozhodnutí, že teď konečně přišel ten čas ukázat, co skutečně znamená akademie Blues. To, že akademie Chelsea vládla fotbalovému světu v několika dlouhých letech, je jedna věc. To, že se do kádru Blues zatím nedostal pořádně žádný odchovanec, je věc druhá. Prvními úspěchy byly zařazení Loftus-Cheeka a Christensena do kádru v minulých sezónách, stále to však nebyly žádné základní kameny, na kterých by tým stavěl. Nyní už to mělo být všechno jinak. Tammy Abraham znovu nadchnul fantastickým střeleckým účtem v Championship, ve stejné soutěži dali o sobě výrazně vědět i Mason Mount, který hrál právě pod Lampardem v Derby, a také Reece James, který dokonce ve Wiganu (ve své první dospělé sezóně) dohrával jako kapitán.

Když pak přišel start nové sezóny dal Frank Lampard se svým realizačním týmem jasně najevo, že tito hráči letos budou opravdu hrát. Abraham a Mount v prvním kole hned na Old Trafford proti Man Utd v základu? Něco, co tu bylo nemyslitelného opravdu hodně dlouho. Výsledek 0:4 byl pro naše hochy opravdu zdrcující, o to víc, když sami věděli, že nebyl docela tak zasloužený. Obrovská převaha Blues v první půli, kdy o sobě dali velmi výrazně vědět právě i mladíci a několikrát nastřelená branková konstrukce však nic moc neznamenala. Chelsea srážely fatální individuální chyby v obranné části, ze které bylo patrné, že není ještě tak dobře sehraná.

Chelsea se od začátku přípravy také prezentuje zcela odlišným způsobem hry, který dal rychle zapomenout na časté utrpení a bolest očí při sledování Sarriballu během loňské sezóny. Nádherná, dynamická a atraktivní hra často zvedá fanoušky ze sedaček a slova chvály se na ní hrou i ze strany fanoušků soupeřů. Důležitou součástí nového systému je velmi dynamický a agresivní pressing po ztrátě míče. V těchto situacích často působí jako neúnavné stroje právě Mount a Pedro. Největší slabinou se zatím zdá špatná zdravotní situace našeho asi nejlepšího hráče, N´Golo Kantého. Už v zápase proti Man Utd bylo vidět, že jsou pro nás fatální ztráty v prostoru před naši obranou čtveřicí. První gól tak padl po ztrátě míče od Pedra, po které následoval útok Devils a penaltový zákrok Zoumu. Právě tyto situace umí geniálně řešit Kanté, který po ztrátě míče je v okamžiku dvou vteřin u protihráče, který získal míč a okamžitě jej atakuje. Soupeř tak nemá velkou možnost rozvinout svůj útok. První zápas schytala také těžkou kritiku stoperská dvojice Christensen – Zouma. Zvlášť druhý jmenovaný působil často nemotorně a velmi nervózně. Další zápasy se však výkony hlavně Zoumu o něco zvedly. Christensen na mě zatím působí rozhodným a jistým dojmem, Zouma potřebuje nabrat sebevědomí a i on může být důležitým článkem týmu. V zatím posledním utkání Lampard překvapil nasazením mladého Tomoriho, který zasáhl i do Superpoháru, ještě větším překvapením však byl jeho komplexní a dobrý výkon. Bohužel v tomto utkání to byl opět Kurt Zouma, kdo byl ze stoperské dvojice tím slabším. Po zranění se však brzy vrátí Tony Rudiger, a tak je možné, že obranná dvojice dozná nějaké změny.

Velký počet inkasovaných branek je jistě zatím problém. Největším problémem obranné čtveřice však podle mého názoru je absence jakéhokoliv prvku vůdcovství a organizátorství. Ani jeden ze stoperů zatím neukázal, že by dokázal dirigovat obranu po vzoru Terryho či Cahilla. Kapitán Azpilicueta má navíc letos víc problémů sám se sebou než s celou obranou. Uvidíme, zda navrátilec Rudiger dokáže tuto roli zastat, avšak jedno je jisté, bez vůdce obrana nebude fungovat stoprocentně nikdy.

Rád bych se chvíli pozastavil u pro mě zatím největšího překvapení, levého beka Emersona. Jeho výkony jsou prozatím famózní a poskytují velkou jistotou. Dokonce momentálně podle mnohých zdrojů vládne statistikám levých beků napříč Evropou. Pokud dokáže na tyto výkony dále navazovat a přidávat další bonusy, může z něj být stabilní jednička na tomto postu i pro další sezóny. Bylo by to určitě fajn nemít potřebu vyházet další peníze za levého beka. Ve věku 25 let je v naprosto ideální pozici vybudovat si hodně pevnou pozici v nově budovaném týmu. Je na něm vidět, že se dokázal již aklimatizovat na anglický fotbal a pro Marcose Alonsa zřejmě bude znamenat jistou nepřekonatelnou překážku.

To výkony Azpiho na pravém beku byly často velmi kritizovány a vlastně až v předposledním zápase dal připomenout, proč je to náš kapitán a proč je to nejvytěžovanější hráč za poslední roky. Návrat Reece Jamese tak může pro něj znamenat velkou hrozbu, jelikož jsou na něj všichni fanoušci velmi natěšení a i náš boss v něj evidentně velmi věří.

Dvojici Jorginho – Kovačič nemohla velká spousta fanoušků během loňské sezóny přijít na jméno. Letos je to však všechno jinak. Přestup Chorvata si dokonce velmi přál sám Lampard a nyní ukazuje, proč tomu tak bylo. Viděl v něm kvality, které zřejmě systém hry, který praktikoval Sarri, velmi utlumoval. Nyní by se dalo říct, že Kovačič září ve svých nejlepších schopnostech a je jedním z nejlepších hráčů. Schopnost, jakou dokáže vydriblovat s balónem ze své poloviny na útočnou a rychle tak rozvinout útok je úžasná a v Lampardově systému velmi důležitá. Jorginho má plnit roli rozehrávače a takového lídra uprostřed hřiště, ale je dost možné, že právě on bude nahrazen Kantém, až se uzdraví. Dvojice Kanté-Kovačič by možná novému stylu vyhovovala ještě více, je však otázkou, jak to Frankie postaví.

Ostrý start sezóny okořenil parádní souboj o UEFA SuperCup, který Blues odehráli v úžasném tempu proti vítězi Ligy Mistrů, Liverpoolu. Porážka po penaltách byla možná pro naše hochy velmi těžká, ovšem troufám si říct, že i tento zápas jasně ukázal sílu našeho mladého mužstva, které rozhodně bude plné vítězů. Ti kluci ukázali, že jsou ochotni dát vše do toho, aby vyhráli trofej a takhle chceme všichni Chelsea vidět. Zápas mnozí dohrávali v obrovských křečích, přesto se však nebáli jít kopnout pokutový kop. Tammy možná neunesl tíhu toho velkého okamžiku a trofej jsme tak nezískali, myslím si však, že právě on je tím typem charakteru, který taková situace učiní ještě hladovějším. V příštích utkáních jsme u něj mohli vidět, že rozhodně nenastal žádný drastický pokles sebevědomí, naopak se snažil být ještě lepší. To, jak se vykrystalizuje právě psychika a charakter našeho nového týmu, je pro budoucnost to klíčové. Fanoušci dlouho volali po skupině hráčů, která bude právě takto hladová.

Mnoho lidí odepisovalo Tammyho již před touto sezónou. 25 gólu vstřelených v drese Aston Villy bylo pro mnohé málo a nebyli si jisti tím, že to může být právě ten útočník, jaký tu od odchodu Diega Costy nebyl. Ten, který dokáže svými góly rozhodovat zápasy a sbírat důležité body pro svůj tým. A přece jen v zápase proti Norwichi to byly právě jeho góly, které navíc vstřelil zčista jasna, které znamenaly první vítězství pro Blues v sezóně. Ve svých 21 letech si myslím, že zatím jen ukázal potenciál a s přibývajícími zkušenostmi může znamenat obrovskou hrozbu pro soupeře. Vždyť snad v každém zápase, ve kterém nastoupil, zvládl pohrozit soupeři závažným způsobem. Dokáže se dostávat do obrovských šancí, a to je pro útočníka to klíčové. Abraham však nevyniká pouze jen v zakončování útočných akcí. Jeho síla je v celkové komplexnosti naší 9. Nejde si nevšimnout jeho dobré hry zády k brance, kdy dokáže perfektně svým spoluhráčům narážet a zapojovat se tak do kombinace. V zápase proti Norwichi také předvedl několik bleskových sklepnutí obloučkem za obranu na křídelního hráče, přičemž takovýto způsob nahrávky je pro obranu prakticky nebránitelný.

Dlouho se diskutovalo o tom, zda bude Frank Lampard praktikovat rozložení hráčů ve formaci 4–2–3–1 nebo 4–3–3. V prvních utkáních sezóny to byla častěji první varianta, jelikož v ní našel ideální uplatnění pro letošní kometu Masona Mounta. Tento mladý klenot dokáže na pozici desítky fantasticky atakovat protihráče při pressingu, což je klíčový aspekt naší hry. Navíc svou dynamikou zvládne parádně rozhýbat náš útok a skvěle si rozumí se všemi hráči, kteří jsou rozmístění kolem něj.

Podle některých je lehkým zklamáním zatím Christian Pulisic. Nemyslím si však, že by měl být zatracován po pár zápasech z kraje sezóny, zvlášť když za to sám tak úplně nemůže. Ano není tolik vidět jako Mount s Abrahamem, ale je to systém hry, který může za to, že křídelní hráči v této sezóně nebudou úplně těmi, kdo bude produkovat góly a asistence. Jejich hlavní role bude silný nátlak na kraje obrany soupeře a schopnost kombinace se středovými hráči, zvláště pak právě s podhrotem. Pulisic jako pravé křídlo, měl zatím letos nevýhodu v tom, že na rozdíl od levé strany, kde jako motorová myš podporuje útoky Emerson, na pravé straně je podpora útoku od Azpilicuety tradičně o dost nižší. Krásně to ukázal znovu zápas proti Norwichi, kde byl Azpi naopak neobvykle aktivní dopředu a díky tomu se také Pulisic dostával ke klíčovým okamžikům. Při první brance si konec konců připsal pomyslnou druhou asistenci při spolupráci právě s Azpim.

Výkony bohužel zatím vypadají docela nevyrovnaně. Nízký věk kádru si vybírá svou daň na klidu a zkušenostech během zápasů a tak se stane, že i jasně vyhraný domácí zápas proti nováčkovi je po devadesáti minutách remízou. Srpen tak Chelsea nezakončila úplně nejlépe jak mohla, rozhodně během reprezentační přestávky bude na čem pracovat. Obranná fáze potřebuje obrovsky zamakat na detailech i celkové spolupráci a komunikaci. Tento tým úkazal zatím jen střípky toho, co dokáže zahrát. Frank Lampard je stále na začátku své práce, má za sebou sotva pár zápasů. Spousta fanoušků před sezónou tvrdila, že od tohoto ročníku nic nečeká a že počítají s bojem o 6. místo. Oni a nejen oni však od začátku sezóny sledují, že potenciál našich hráčů by mohl být o něco vyšší. Pokud se nám v příštím měsíci podaří vytěsnit některé nedostatky, můžeme s bojem o TOP4 určitě počítat.

Doufejme tedy, že příští měsíc zase o něco stoupne kvalita našeho týmu. Mohou přijít zápasy, které se nepovedou, věřím však, že na ně náš tým zvládne zareagovat pozitivně.

Odehrané zápasy:

Man United – Chelsea 4:0
Liverpool – Chelsea SC 3:2pk
Chelsea – Leicester 1:1
Norwich – Chelsea 2:3
Chelsea – Sheffield Utd 2:2

Místo v tabulce: 11.

284 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 284 komentářů