Frank Lampard: Věřím, že mohu být úspěšný

Frank Lampard usedá na lavičku Chelsea. Novinka, s kterou přišlo před pár dny vedení Chelsea, potěšila celý fanouškovský tábor Blues. Bývalý reprezentant Anglie, který zanechal na Stamford Bridge nezapomenutelné vzpomínky jako hráč, se nyní zaměřuje na to, aby stejnou vlnu úspěchů přinesl i jako trenér. Na pocity Franka Lamparda z jmenování do nové funkce se nyní podíváme v článku.

Příchod Franka Lamparda do Chelsea ve funkci trenéra A týmu vzbudila v řadách příznivců Chelsea velké nadšení. Ony pocity radosti fanoušků nejsou způsobené ani tak bláhovou představou, že příchod legendárního záložníka do Chelsea bude znamenat automaticky jistotu titulů a pohárů. Tím hlavním důvodem je, že na lavičce londýnského klubu usedne člověk, který je s klubem spojen jako málokdo. Celkem 648 utkání v modrém dresu a v nich vstřelených 211 branek, nespočet týmových i individuálních úspěchů během působení v řadách Blues jako hráč, to vše nesmazatelně Franka Lamparda spojuje s Chelsea.

Náklonnost ke klubu Frank Lampard neskrýval ani poté, co jeho hráčská kariéra v modré uniformě skončila. Když to povinnosti umožnily, byl Frank spatřen na tribunách Stamford Bridge, kde jako divák a fanoušek sledoval utkání svých bývalých spoluhráčů. Relativně čerstvé jmenování tohoto muže jako šéfa lavičky Chelsea tedy přirozeně zažehlo v srdcích fanoušků onen pomyslný oheň a zápal, který v poslední době jen slabě plápolal. Obrovské nadšení z příchodu „Super Franka“ je ovšem doprovázeno i obavami z doby, v kterou přichází.

Zákaz podepisování nových hráčů po dobu dvou přestupových období, který byl klubu uložen ze strany FIFA, odchod Edena Hazarda do Realu Madrid a pouze roční zkušenosti v trenérské roli. To jsou faktory, které se můžou vzhledem k vysokým očekáváním vedení klubu zdáti velmi zrádné, zejména pak když konkurenti v Premier League i Lize mistrů, budou během léta horentně posilovat své řady. Nový šéf týmu si všechny tyto faktory uvědomuje, nicméně laso hozené od milovaného klubu se prostě odmítnout nedalo, příště by totiž již přilétnout nemuselo.

Hrál jsem v Chelsea mnoho roků a vím, že zde jsou očekávání, určité normy k dosažení a takto je rok co rok, je požadováno, aby tým byl konkurenceschopný. Víme, že je zde zákaz přestupů, Liverpool či Manchester city, kteří nás minulou sezonu předčili. Musíme být realističtí, ale je potřeba nepřestat se posouvat vpřed. Vedení mi při pohovorech neříkalo, že se musíme umístit v TOP 4, to mi totiž říkat nemusí, jelikož tam Chelsea patří. Vím, co je ode mě očekáváno, a já se pokusím to splnit.“

O čas potřebný k práci jsem klub nežádal. To poslední co bych dělal je žádat vedení o laskavosti při příchodu do funkce. Toto je pro mě velká příležitost. Vždy jsem miloval výzvy a přijít sem byla obrovská výzva, stejně jako před 19 lety když jsem jako hráč přestupoval do Chelsea. Pamatuji si, jak jsem tehdy po přestupu jel domu, měl puštěné rádio a lidé zde diskutovali, zda jsem pro Chelsea dostatečně dobrý a zda bych tu měl být za 11 milionů liber. To co nyní můžu udělat je tvrdě pracovat.“

Řeč přišla i na spojení Franka s fanoušky Blues, kteří bývalého hráče s číslem 8 milují, což potvrdili, když uplynulou sezonu dorazil na Stamford Bridge coby trenér Derby County. „Přízeň fanoušků byla neskutečná. Nyní jsem zpět a nechci pracovat jen na základě emocí, ovšem je fakt, že každý hráč i manažer cítí emoce, když slyší fanoušky zpívat jeho jméno.“ Spojení a vzájemná podpora mezi manažerem a fanoušky bylo to, co klub uplynulou sezonu velmi postrádal, nyní je tento problém jisto jistě vyřešen.

Jak již bylo zmíněno, Frank Lampard má na profesionální úrovni odtrénovaný pouhý jeden rok, což je fakt, na který je často poukazováno. „Je to věc, nad kterou jsem při přijetí nabídky Chelsea přemýšlel hodně. Je mi jasné, že to bude často řešeno, tato otázka se nabízí. Mít za sebou odtrénovaný pouhý jeden rok a hned dostat šanci v Chelsea….to se nestává často. Ovšem fotbal je plný příběhů, kdy nezkušení manažeři po získání šance odvedli velmi dobrou práci, někteří až fantastickou jiní zase zklamali. Stejně tak je zde ale mnoho případů, kdy velmi zkušení manažeři neuspěli."

Nerad bych nyní říkal, že se obávám toho a toho. Ve své kariéře jsem hrál pod mnoha skvělými manažery, hodně jsem se naučil, chci být sám sebou. V Derby jsem se za jeden rok hodně posunul. Věřím sám v sebe, znám tento klub. To, co mě bude charakterizovat, bude má pracovní morálka a to, co do ní vložím, abych se pokusil přivést úspěchy.“

Otázka padla také na Edena Hazarda, který opustil klub a odešel do Realu Madrid. „Chelsea ztratila skvělého hráče v podobě Edena Hazarda, přeji mu do budoucí kariéry jen to nejlepší, všichni zde mu přejí to nejlepší. Klub a Eden se rozešli ve velmi pozitivním duchu, v klubu odvedl skvělou práci.“ Zacelit díru vzniklou odchodem Edena Hazarda, to je jeden z úkolů Franka Lamparda, který se navíc vzhledem k zákazu přestupů musí obracet na vlastní hráčské zdroje klubu.

Zdá se, že nový kouč Chelsea může být skutečně tím, který se nebude zdráhat dát šanci mladým hráčům, pokud prokáží dostatečné kvality a zápal pro hru. Sám Frank Lampard byl totiž v tomto postavení, v postavení mladého hráče, u kterého fanoušci zpochybňovali kvality pro to, aby mohl hrát Premier League. Bylo tomu tak v době, kdy začínal prorážet do A týmu West Hamu United a na sezení s fanoušky se jeden z příznivců opřel do tehdejšího trenéra Harryho Redknappa (strýce Franka Lamparda), že hráč hraje jen díky protekci. Tehdejší reakce trenéra byla dokonalou věštbou.

Před Frankem se mi to nechce říkat, ale povím to, on bude za pár let TOP hráčem, skutečně velmi TOP hráčem. Frank má všechno pro to, aby se stál záložníkem světových kvalit, je silný, má přehled, má schopnost střílet branky,“ pronesl tehdy na adresu svého synovce Harry Redknapp. Pozdější úspěchy anglického středopolaře zejména v dresu Chelsea pak ukazují, jak skvělý úsudek tehdy Harry Redknapp měl.

K otázce rozvoje mladých hráčů Frank Lampard dodal: „My se nyní musíme soustředit na to, co máme v týmu, jak se posuneme dopředu a my máme dobré mladé hráče v dobrém věku, kteří jsou talentovaní. Mým úkolem je tyto talentované hráče rozvíjet, to je velmi důležité. Současně chci pracovat i se zkušenými hráči, kteří v klubu již nějakou tu dobu hrají. Nezáleží mi na tom, zda je hráči 18 nebo 32, chci zde mít hráče, kteří budou cítit, že Chelsea je jejich klub. Ve své kariéře jsem hrál s takovými hráči, kteří to cítili, nemyslím tím jen Johna Terryho, který byl Mr. Chelsea ale například i Petra Čecha, Didiera Drogbu, kteří přišli a s klubem postupem času žili.“

Každý hráč, který s námi začne předsezónní přípravu, přichází s čistým štítem a je jedno, zda je to mladý hráč nebo hráč zkušený či hráč přicházející z hostování. Každý během přípravy může prokázat, že je hodný být členem A týmu. Je to závazek pro následující měsíce ukázat jak já, my všichni můžeme týmově spolupracovat.“

Frank Lampard má v plánu vytvořit realizační tým, který ví to, co je být členem rodiny Chelsea. Zapracovávání bývalých úspěšných hráčů do struktur klubu již započalo. Posledním přírůstkem byl příchod Petra Čecha na pozici sportovního direktora. Frank Lampard chce v tomto trendu pokračovat. Do realizačního týmu přichází spolu s bývalým záložníkem také i Jody Morris, bývalý hráč Chelsea a trenér akademie Chelsea. Dalším příchozím do realizačního týmu jsou Chris Jones, který má též modrou minulost, stejně tak Eddie Newton.

Cílem není přivádět bývalé hráče jen proto, že hráli za Chelsea. Cílem je přivést osobnosti, které klubu nějákým způsobem přispěli, hráče, kteří měli skvělý přístup k práci. To je příklad Petra Čecha, který zde odvedl skvělou práci během hráčské kariéry. Hrál jsem s ním, znám ho, vím, že byl vždycky pozitivní k Chelsea. To je směr, kterým se chceme vydat, jak budovat klub.“

Jmenování Franka Lamparda do nové role pochopitelně vyvolalo řadu ohlasů u bývalých spoluhráčů. Níže přinášíme reakce některých z nich.

Claude Makelele

  • Jsem si jistý, že chce vše dát do Chelsea. Jsem velmi nadšený z této idey klubu přivádět zpět své legendy. Je připravený, ví, co musí udělat, aby přinesl klubu úspěchy. Frank je velmi profesionální, zaměřuje se na detaily a na to dávat své srdce Chelsea. Jsem přesvědčený, že bude skvělý manažerem klubu a že fanouškům přinese mnoho radosti."

Ricardo Carvalho

  • Frank má respekt všech hráčů v kabině. Je to ten typ člověka, kterému nasloucháte, když promlouvá. Svou trenérskou kariéru sice začal teprve před rokem ale úspěšně, to je pro něj důležité. Věřím, že práci v Chelsea odvede dobře, měl rok na to se dále učit v Championship. Ovšem, Premier League je velmi obtížná soutěž a on je nyní ve velkém klubu ale struktura klubu je velmi dobrá a já věřím, že všichni budou dobře spolupracovat, což mu napomůže být úspěšný.“

John Terry

  • Pro klub a Franka je to skvělé načasování. Frank byl v Chelsea pod obrovským tlakem již v době, kdy sem přestoupil z West Hamu United. Nakonec se stal nejlepším hráčem, který kdy v klubu působil. Je legendou a nyní je ten správný čas aby se vrátil domu. Byl vždycky velmi dobrý v komunikaci. V kabině jsme měli osobnosti jako Dider Drogba, Petr Čech nebo Michael Ballack, ti měli velké slovo, ale Frankovým slovům by naslouchali. Má klidný a rozvážný způsob komunikace, který člověka posílí, a jsem si jistý, že stejně pozitivní efekt přenese i na hráče Chelsea, a je jedno, zda se jedná o hráče mladého nebo zkušeného.“

Carlo Cudicini

  • Znám Franka, hrál jsem s ním. Myslím si, že to bude pro klub fantastické. Sice teprve započal svou trenérskou kariéru, ale ve fotbale nemůžete příliš plánovat. Někdy prostě šance přijde a vy jí musíte využít. Bez debat pro klub byl Frank Lampard velmi důležitý hráč a jako trenér může být stejně důležitý. Má dost schopností na to stát se skvělým trenérem ale je teprve na začátku. Každý potřebuje čas, je potřeba čas na to, aby vštípil týmu svou filozofii. "

A na závěr prohlášení Harryho Redknappa, prohlášení toho muže, který na tiskové konferenci v roce 1996 bránil mladého Franka útokům fanoušků West Hamu United konstatováním, že v budoucnu uvidí hráče, který všem dokáže, že si šanci v Premier League beze sporu zaslouží.

  • Frank je něčím výjimečný. Je to velmi vzdělaný kluk, je to ten největší dříč, jakého jsem za dobu svého působení ve fotbale zažil. Nikdy jsem neviděl nikoho pracovat tak tvrdě. Můžete se zeptat Josého Mourinha, Claudia Ranieriho, zeptejte se kohokoliv, kdo s ním měl možnost pracovat. A od svých hráčů v Chelsea bude očekávat a požadovat stejné úsilí, jaké vynakládal on během své hráčské kariéry. Pokud se toho Frank dočká, pak Chelsea čekají skvělé časy, mnoho úspěchů."

Hodně štěstí Franku!!

653 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 653 komentářů