Chelsea 2:0 Manchester City

Maurizio Sarri našel jako první manažer v sezoně recept na Manchester City! Chelsea po vydařeném výkonu v druhém poločase dokázala porazit Guardiolův tým a bere 3 body. Posledním týmem bez porážky tak zůstává Liverpool, který se díky prohře City vyhoupl na první místo tabulky. Chelsea se posunula na 3. místo, to si ale večerním zápasem nárokoval zpět Tottenham a odsunul Chelsea na momentální 4. místo.

Základní sestavy

Oba manažeři udělali v základních sestavách několik změn. Maurizio Sarri oproti středečnímu zápasu nechal sedět Christensena, Fabregase, Loftuse-Cheeka a Moratu. Na rozestavení se nic nezměnilo a Chelsea hrála systémem 4–3–3. Místo Christensena se do sestavy vrátil David Luiz, středovou trojici tvořili Kovačič, Jorginho a Kanté. Eden Hazard pak vystřídal Moratu na hrotu, podporován dvojicí Pedro, Willian.

Pep Guardiola udělal 2 změny. Kompanyho nahradil Laporte a Jesuse Sterling. Svalové zranění ještě stále nedoléčil Agüero a koleno Kevin De Bruyne. Manchester nastoupil taktéž v rozestavení 4–3–3 se Sterlingem na hrotu a Saném s Mahrezem na křídlech. Nicméně všichni 3 ofenzivní hráči si často měnili své pozice.

1. poločas

Oba týmy začaly opatrně a bylo vidět, že nikdo nechce zbytečně chybovat. Nicméně na míči byli častěji hosté, kteří často činili svým vysunutým presinkem hráčům Chelsea potíže. Londýnský klub bránil v hlubokém bloku na vlastní polovině a volil nakopávané míče, které se většinou snažil adresovat David Luiz.

První šanci si vypracovali hráči Manchesteru City v 9. minutě, kdy Sterling vedl od poloviny míč, před vápnem si jej vyměnil s Davidem Silvou, který mu jej následně naservíroval do penaltového prostoru. Odtud Sterling trefil slabou střelou pouze připraveného Kepu.

Tlak našeho soupeře neustával a v 15. minutě byl před brankou Chelsea opět závar. Sané vybojoval z našeho autového vhazování míč, zakombinoval s Mahrezem, ale na hranici malého vápna se k zakončení těsně nedostal. V 23. minutě pak zahrával nebezpečný přímý kop kapitán hostí, David Silva. Míč se ale nikomu nepodařilo tečovat a skončil v zámezí.

Útočná trojice Manchesteru byla velice aktivní, ale Chelsea svého oponenta konsolidovanou obranou do žádných velkých akcí nepustila. Velice aktivní byl Mateo Kovačič, naopak Eden Hazard byl od zbytku týmu odříznutý a do hry se příliš nedostal.

Mezi 30. a 40. minutou měl hostující tým několik zajímavých příležitostí, ze kterých se ale kýžený gól nepodařilo vytěžit. A tak zaúřadovala Chelsea. Ve 44. minutě našel David Luiz krásným dlouhým pasem Pedra. Ten přihrál na druhou stranu Willianovi, kterému míč při zpracování odskočil. Stihl jej ale vrátit do vápna, odkud hlavičkoval Fernandinho pouze na velké vápno k Marcosi Alonsovi. Španěl posunul Hazardovi do vápna, ten vyslal kolmici do nebezpečného penaltového prostoru, kde se zničehonic zjevil N’Golo Kanté a střelou pod břevno poslal Chelsea do vedení. Po zbytek poločasu už domácí tým držel míč na kopačkách a hosty k ničemu nepustil. Do šaten tak Blues odcházeli s jednogólovým náskokem.

2. poločas

Do druhé půle nastoupily oba týmy ve stejném složení. Očekávalo se, že Guardiolův tým bude chtít na doácí vlétnout a Chelsea se pokusí ubránit výsledek. Nicméně byl to právě Sarriho výběr, který od začátku druhé půle diktoval hru. Výsledkem zlepšení byl Willianův velice dobře zahraný přímý kop, který Ederson vytěsnil neméně kvalitním zákrokem. Brazilský křídelník se dostal ke slovu i o pár minut později, kdy mu na hranici vápna nahrával Kanté. Willian ale zakončil slabou střelou do prostoru Edersona.

Hráči Manchesteru City byli očividně zaskočení aktivitou Chelsea a najednou si nevěděli rady. Pep Guardiola proto reagoval střídáním Jesuse za Saného. V 57. minutě zahrával ze zajímavé pozice přímý kop Kyle Walker. Jeho pokus ale Kepa vytěsnil mimo tyče. Chvíli po hodině hry musel být ze hry stažen zraněný Mateo Kovačič. Toho nahradil Ross Barkley. V 68. minutě způsobil svému manažerovi vrásky na čele kapitán David Silva, který musel vinou zranění střídat za Gündogana.

Obecně poskytovaly oba celky ve druhém poločase mnohem atraktivnější podívanou než v tom prvním. Naší zadní řadě dominoval David Luiz, který ještě jako nadstavbu přidával přesnou dlouhou rozehrávku. Svůj výkon pak vyšperkoval v 78. minutě, kdy si naběhl na Hazardův roh a hlavou zakončil do zadní části Edersenovy brány. Pep Guardiola se ještě snažil reklamovat u čtvrtého rozhodčího, že se roh neměl kopat. Nicméně opakované záběry ukázaly pravdu na straně sudích. Jednalo se mimochodem o 1. a zároveň jediný roh Chelsea v celém zápase.

Na výsledku už nic nezměnil ani Ross Barkley, který se svým pokusem hlavou mířil mimo bránu, ani Jesus na straně Manchesteru. Ten nevyužil špatnou rozehrávku Kepy a španělský brankář svou chybu napravil tím, že Jesuse v poslední šanci zápasu vychytal. Manchesteru City se tedy zhroutil sen o Invincibles a zároveň přišel o první místo v tabulce. Naopak pro londýnský celek má výhra cenu zlata. Po mdlých výkonech v posledních kolech se jedná také o důležité navýšení sebevědomí Sarriho party.