Tottenham vs. Chelsea - pohled z obou táborů

Nejen o městském derby ve 13. kole jsme se pobavili s redaktory fanklubů. Co řekli o svém soupeři a jaký tipují výsledek? Mimo to jsme se poptali i na oblíbené hráče soupeře či to, v čem se jejich klubu aktuálně nedaří.

Za Tottenham Hotspur nám odpovědi připravil Jakub Urbánek z fanklubu Spurs.cz. Ten už nějaký ten pátek fanouškům Kohoutů nabízí pravidelné zpravodajství ke všem zápasům či dění kolem klubu.

Mimo to nabízí přístup ke vstupenkám na domácí zápasy Spurs a pomoc s organizací výjezdu. Fanoušci se pak v menších skupinách potkávají při sledování živých přenosů. Ze členství v oficiálním fanklubu plynou pro čtenáře řady výhod, o nichž si můžete přečíst zde.

Městského rivala ze Stamford Bridge zastoupil Jakob Kindl, který působí na největším CZ fanklubu Chelsea – chelsea-fc.cz.

„Náš web nabízí pravidelné zápasové zpravodajství, od preview po reporty. Máme řadu šikovných redaktorů, členskou základnou, která pravidelně, rozsáhle a často kontroverzně diskutuje pod téměř každým článkem."

V čem tvůj tým letos vyčnívá?

Jakub Urbánek: Nevím, jestli se dá říct, že bychom letos v něčem vyčnívali. Vlastně mám pocit, že se nám moc nedaří. Přesto jsme ale schopni vyhrávat, což je strašně důležité. Do defenzivy jsme letos podle mě celkem silní a jestli se do naší hry vrátí maličko ztracená lehkost v ofenzivě, pak budeme znovu bojovat na vrcholu tabulky.

Jakob Kindl: Chelsea díky výměně trenéra vyčnívá hlavně velice atraktivním, ofenzivním způsobem hry. Navzdory tomu, že Sarri na začátku prohlásil, že bude potřebovat k implementování jeho myšlenky hry minimálně dva měsíce, výsledky se dostavily a dostavují od prvního zápasu. Proto bych zmínil konstantně výborné výsledky jako něco, v čem letošní Chelsea vyčnívá. Navzdory tomu, že v některých zápasech hrála pod své možnosti, výsledky stále přetrvávají.

V čem se tvému klubu letos naopak nedaří?

Jakub: Podle mě to je právě ta lehkost v ofenzivě – nedá se to dobře popsat. Zdá se, že naši klíčový hráči nemají top formu a na góly se nadřeme víc než bychom chtěli. Doposud jsme se vždy zachránili třeba šťastným gólem nebo nám pomohla dobrá forma Erika Lamely. Bude ale třeba, aby zejména Dele a Eriksen začali předvádět víc.

Jakob: Navzdory tomu, že Chelsea v zápasech tradičně dominuje na míči (v počtech přihrávek za zápas a podílu držení míče se jí mezi Evropskými mužstvy vyrovná málokterý tým), se jí často nedaří nacházet finální přihrávku a bránu soupeře. To záleží jednak na tom, že Chelsea momentálně schází skórující a psychicky odolný útočník, k čemuž se ještě dostanu níže.

V druhé řadě to závisí na neproduktivní záloze. Ačkoliv opěvované trio Jorginho – Kanté – Kovačič patří co do držení míče a přesnosti přihrávek k nejlepší záloze v lize, směrem dopředu zdaleka nepředvádí oslnivé výkony. Pro demonstraci mého tvrzení uvedu dvě čísla – zmíněné trio od roku 2015 odehrálo 389 zápasů, ve kterých skórovalo pouhých 9 gólů z „open play".

Další slabostí, která na první pohled není zřejmá, a na kterou bychom mohli brzy doplatit, je Sarriho neochota rotovat sestavou a jeho spoléhání se na „své koně". Není to zas takovým překvapením – v Neapoli byl známý nasazováním tradiční jedenáctky, do které se málokdy podíval někdo z náhradníku (nebo mladíků). Troufám si tvrdit, že to byl jeden z faktorů, proč Neapol v minulé sezóně nestačila na Juventus.

Co si myslíš o přestupové politice Tottenhamu?

Jakub: Přestupová politika je hodně kontroverzní téma i mezi fanoušky Spurs. Většina fanušků by asi raději utrácela větší částky s jasným cílem zabojovat o titul. Mně osobně se naše politika poměrně líbí – jsem rád, že pracujeme s hráči, kteří si cení šance hrát za Spurs a nepřestupují jen kvůli penězům. Líbí se mi, že dáváme šanci mladým a úspěšně je zapojujeme do A týmu.

Jsem rád, že za Spurs hrajou hráči, kterým je radost fandit a zřejmě i díky menší přestupový aktivitě můžeme mluvit o opravdovém týmu, který drží pospolu a bojuje za klub. Tím neříkám, že bych občas neutratil peníze za vhodného hráče – myslím ale, že když se takový hráč objeví, klub klidně utrácet bude.

//

Myslíš, že Chelsea potřebuje dalšího útočníka, jak se v médiích aktuálně spekuluje?

Jakob: Myslím si, že informovaný fotbalový divák z jakéhokoliv tábora vidí, kde Chelsea nejviditelněji tlačí bota – 6 gólů Moraty a jeden gól Girouda není zdaleka tolik, kolik by si fanoušci představovali. Myslím si, že nejrozumnějším řešením v zimním přestupovém období by bylo, pracovat s již dostupnými hráči, kteří jsou nyní na hostování. Batshuayi a Abraham by si rozhodně za současné ne-formy aktuálních útočníků šanci zasloužili a jen těžko by si vedli hůře.
Pokud by problém i tak přetrvával i po zbytek sezóny, jsem si jistý, že se vedení porozhlédne po jiných alternativách na trhu.

Jaké jsou klíčové rozdíly mezi tvým a soupeřovým klubem?

Jakub: Přiznám se, že Chelsea příliš nesleduji, takže je pro mě těžký mluvit o rozdílech. Ale kromě toho zřejmého jako jsou rozdílné používané formace to je v mojich očích rozdílný přístup ke tvorbě hry – řekl bych, že Spurs hrají víc týmově a využívají střed zálohy, zatím co Chelsea se v ofenzivním přechodu velice často spoléhá na křídla a zejména na Hazarda. Bez něj si jejich hru neumím představit.

Jakob: Tottenham dokáže pravidelně zpracovávat hráče z akademie do A-týmu a vytváří z nich prvotřídní hráče světové kvality. V tom Chelsea značně zaostává. Tottenham bude dříve nebo později disponovat novým stadionem, Chelsea na povolení stavby nového stadionu marně čeká.

Rozhodujícím a klíčovým rozdílem však jsou úspěchy. Od okamžiku, kdy jsem se narodil, Chelsea vyhrála 5 ligových titulů, 6 titulů FA Cup, 4 ligové poháry, 1× Evropskou ligu a především Ligu mistrů. Tottenham od stejného okamžiku vyhrál 2 ligové poháry.

Kdybys mohl mít jednoho hráče ze soupeřova týmu, kdo by to byl?

Jakub: Hazard je asi očekávaná odpověď, je to jejich jendnoznačně nejelpší hráč. Ve Spurs bych ale takovýho hráče nechtěl – nikdy bych takovýho hráče nevybral na úkor Sonnyho nebo třeba Erika. Takže kdybych mohl mít jednoho hráče, byl by to asi Barkley v jeho současný formě – věřím, že by do Spurs celkem zapadl a trochu mě mrzelo, že z Evertonu nešel k nám. Navíc je to celkem mladej Angličan a asi jedinej sympatickej hráč Chelsea.

Jakob: Harry Kane.
Jaké budou klíčové postavy utkání?

Jakub:
Hazard na straně Chelsea – jediná možná volba. U nás zřejmě znovu nastoupí mladý Foyth – po pár slušných zápasech půjde o další zkoušku a bude třeba, aby se vyvaroval zbytečných chyb. Zároveň by bylo dobré, aby Harry rozšířil své střelecké bilance z derby zápasů.

Jakob: Očekávám převahu držení míče a přihrávek – jako se dá očekávat v každém zápase. Rozhodující proto bude, v jakém rozpoložení se vzbudí Morata, zda se mu povede pustit z hlavy neuvěřitelnou minelu ze zápasu nároďaku, nebo ne.

Dalším rozhodujícím faktorem budou obrany obou mužstev – o osudu Spurs bude do značné míry záležet na tom, jak moc se obraně podaří zkrotit Hazarda. Tottenham by se mohl inspirovat příkladem Evertonu z posledního zápasu. Ten zaútočil na základní pilíř hry Chelsea, spočívající na přihrávkách – na Jorginha. Ten byl neustále hlídán Sigurdssonem či jiným záložníkem, což vedlo k eliminaci mozku hry v záloze a distribuci přihrávek, díky čemuž si Everton odvezl ze Stamford Bridge po bezbrankové remíze bod.

Jaký tipuješ průběh zápasu a co rozhodne?

Jakub: Asi se dá čekat celkem vyrovnaný zápas – věřím, že začneme silní na míči a budeme dominovat a povede se nám dát do poločasu gol. Pak bude záležet na naší obraně a schopnosti se prosadit z brejků. Věřím, že se nám to povede a vyhrajeme 2:0.

Jakob: Tottenham v lize od září pouze jednou vyhrál o více než jednu branku. K tomu je potřeba notná dávka štěstí, kterou ovšem o víkendu mít nebude. Očekávám tvrdý zápas se spoustou karet. Věřím ale, že Chelsea svou sérii neporazitelnosti neztratí a poodskočí Tottenhamu v tabulce.

Tvůj tip na výsledek a střelci gólů?

Jakub: 2:0 (Kane, Son)
Jakob: 0:2 (Marcos Alonso, Hazard)

Rozhovor zajistil portál premierleague.cz.

Jaký bude výsledek utkání

Pro možnost hlasovat musíte být přihlášen.
Váš hlas byl úspěšně přijat, děkujeme.
Hlasování bylo ukončeno.

Výhra Chelsea / 45 hlasů

79%

Remíza / 8 hlasů

14%

Výhra Tottenhamu / 4 hlasy

7%
Hlasovalo 57 uživatelů

121 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 121 komentářů