Stoprocentní výsledky, nestoprocentní výkony

Pět zápasů, pět výher. Sdílené první místo v počtu vstřelených gólů. Třetí nejlepší obrana v lize. Tým s největším počtem přihrávek v pěti nejlepších evropských ligách. Navzdory tomu však nelze mluvit o perfektních výkonech. Proč?

Čelo tabulky! Pět zápasů, pět výher. Sdílené první místo v počtu vstřelených gólů. Třetí nejlepší obrana. Většina zřejmě neočekávala, že Chelsea z prvních zápasu vyjde tak neohroženě, od výsledků až po předváděnou hru, ve kterém se začínají postupně objevovat známé vzorce Sarribalu. Sarri však na počátku svého působení varoval, že k adaptaci budou třeba dva až tři měsíce – a má pravdu. Chelsea je stále vzdálená kýženému finálnímu produktu i přes famózní vstup do sezóny.

Blues se v průběhu pěti zápasů adaptovali na nový způsob hry. Místo reakčního fotbalu praktikují pozitivní přístup ke hře; do každého zápasu vstupují s cílem kontrolovat hru. Předváděná hra je balzámem pro duši (oči) diváka i samotných hráčů. To, jak nový systém samotné hráče baví, vystihl Hazard v interview krátce před reprezentační přestávkou:

V tento moment vyhráváme zápasy. Myslím, že hrajeme skvělý fotbal, takže si ho užívám. Přeji si toto momentum udržet. Špatnou zprávou je, že nyní jdeme do národního týmu, přitom chceme hrát další zápasy v klubu a vyhrávat je.

Jedná se zcela jistě o jeden z pozitivnějších výroků Edena Hazarda na adresu Chelsea za poslední rok, který by snad mohl naznačovat jeho spokojenost v Londýně a nezájem o stěhování se na Pyrenejský poloostrov. Matt Law (redaktor Telegraphu) ve svém nedávném článku popisoval strach vedení Chelsea o setrvání Hazarda, který by měl zájem odejít, pokud by se měl Conteho systém praktikovat i další sezónu. Sarriho styl hry je pro něj pádným argumentem pro setrvání.

Statistiky je nutno brát s rezervou, následující statistiky však ukazují jasnou změnu hry Chelsea. Chelsea má aktuálně nejvyšší číslo průměrného držení míče za zápas v Premier League (65,8%); až na Manchester City činí rozdíl více než 10% oproti ostatním týmům tabulku. Ještě působivější statistikou je počet přihrávek. Sarriho Chelsea si přihrála celkem 3761×, v průměru 752,2× za zápas. Toto číslo je nejvyšší ze všech týmů v nejlepších pěti evropských ligách. Real Madrid (741,3) a Barcelona (722,8) jsou jedinými týmy s více než 700 přihrávkami v průměru za zápas. Je působivé, za jakou dobu se začal projevovat kontrastní styl hry se dvěma předchozími trenéry. Je to o to působivější, když připočteme krátkou dobu strávenou s hráči kvůli opožděnému startu předsezonní přípravy.

K fantastickým výkonům a zisku 15 bodů ve třech zápasech je však nutno podotknout, že bodů mohlo být snadno méně. Vítězství 2:1 v Newcastlu přišlo díky penaltě a vlastnímu gólu. Vítězství proti Arsenalu mohlo skončit se třemi body na obou stranách, Emeryho skupina měla dostatek příležitostí, aby nás poslala se třemi góly o poločasu do kabiny. Šlo o zápasy se širokými možnostmi výsledku, Chelsea by se nyní mohla snadno nacházet na šestém místě. Ztráta bodů by byla očekávaná, plný počet bodů naopak nemohl očekávat nikdo, stejně jako to, že Sarri udělá z Chelsea perfektně šlapající tým po pěti zápasech. Je důležité si zachovat tuto perspektivu. Chelsea je stoprocentní ve výsledcích, ve výkonech však rozhodně ne.

Jak tvrdí sám Sarri – Liverpool (2.) a Manchester City (3.) jsou jasnými favority na zisk titulu. Až Chelsea bude čelit Liverpoolu 29. září, půjde o nejtěžší zátěžový test pro naši defenzivu. Velice snadno může dojít k prohře při zohlednění aktuální formy Liverpoolské trojčlenné ofenzivní smečky. Se zohledněním na stav Sarriho projektu, by takový výsledek neměl fanoušky zaskočit navzdory tomu, jak devastující je vstřebat prohru s Liverpoolem (jakoukoliv prohru).

Výhodou nabytých 15 bodů z 15 je polštář rezervy, který Sarri pro budování projektu získal. Až Chelsea poprvé ztratí (pokud ne proti Liverpoolu, stane se to jindy), bude lepší spadnout z prvního, než ze šestého místa v tabulce. Díky vítězstvím si však projekt vybudoval solidní základ, získal legitimitu a poskytl záchranné lano pro fanoušky a vedení klubu.

Hazarda, který je opět v excelentní formě, musí doplnit další hráči. Přijdou zápasy, ve kterých bude soupeřova defenzíva jistější a solidnější a Hazarda si pohlídá. V ten okamžik musí přijít góly a útoky z jiného zdroje. Olivier Giroud sehrál skvělou roli proti Cardiffu, kdy vytvořil dva ze tří Edenových gólů. Přesto bude třeba, aby on, nebo Morata (nebo oba), přispívali pravidelnými zásahy a pomohli tím Chelsea dosáhnout úspěchů. To samé lze říci o záloze. Navzdory téměř bezchybné kontroly hry bude třeba přidat k předváděné hře i góly. Mateo Kovačič, který v každém zápase předvádí, jak slibným talentem je, spolu s Jorginhem a Kantém mají na gólovém účtu celých 8 gólů z „open play“ od roku 2015 (zároveň za tu dobu celkově odehráli 360 zápasů). Jeden z nich bude muset převzít zodpovědnost i před bránou.

Evidentně největší momentální slabinou v základní sestavě Chelsea je David Luiz. Udělal alespoň jednu velkou chybu v každém zápase: vyrovnávací gól Joselua proti Newcastlu šel na jeho vrub, stal se také parťákem Wilsona v zápase proti Bournemouthu, kdy si díky jeho asistencím měl Callum výrazně polepšit v tabulce střelců. Možná, že se v průběhu sezóny zlepší, je mu však 31 a je proto na místě se zeptat, zda je taková možnost reálná. Andreas Christensen chyby dělal také, je však téměř o dekádu mladší a má potenciál světového hráče. Klub by rozhodně profitoval z odebrání Luziovy permanentky v základní sestavě.

Díky euforii ze začátku sezóny, upadla do zapomnění hvězda pre-season – Callum Hudson-odoi. Nejlepší hráč naši přípravy by společně s Ampaduem a Rubenem Loftusem-Cheekem měl dostat své šance v kontextu narůstajícího čísla zápasů v dalších měsících. Každé další bezdůvodné neposkytnutí herní praxe by bylo tmavou skvrnou na Sarriho čistém štítu.
Z povzdáli se sezona jeví perfektně, je však na místě realisticky uznat, že Chelsea letos do boje o titul pravděpodobně nezasáhne. Vypadá to ale, že se můžeme těšit na napínavý projekt, který nastartoval mnohem rychleji, než jsme očekávali.

267 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 267 komentářů