Chelsea FC 2:0 AFC Bournemouth

Bournemouth dlouho vzdoroval nátlaku Chelsea, nakonec však musel kapitulovat po zásazích Pedra a Hazarda. Chelsea tím po čtyřech odehraných utkáních nadále zůstává stoprocentní. Sarri se stává 6. trenérem, kterému se v Premier League podařilo v úvodních čtyřech utkáních zvítězit.

Sestavy

Základní sestava Chelsea zaznamenala oproti poslednímu zápasu proti Newcastlu jednu změnu – Pedra na křídle vystřídal Willian, čímž se v letošní sezoně poprvé představili v základní sestavě Eden Hazard právě s Willianem. Kovačič opět dostal přednost před Rubenem Loftusem-Cheekem, který se však vlezl na lavičku. Bournemouth oproti svému poslednímu zápasu proti Evertonu pozměnil formaci – základní sestava prozrazovala přechod k tříčlenné obraně s bývalým hráčem Blues Nathanem Akém uprostřed. Nebyl však jediný ex-blues, v bráně Cherries nastoupil Asmir Begovič. První šanci v základu na straně Bournemouthu dostali po úspěšném zápase Carabao Cupu proti MK Dons (3:0) Rico Diego a nejdražší posila Jefferson Lerma.

Rozhodčím utkání byl Lee Mason, který minulou sezonu nepískal ani jeden zápas Bournemouthu v rámci Premier League. Jediným zápasem, ve kterém zápas Cherries byl ten proti Chelsea v poháru, ve kterých udělil 8 žlutých karet.

Chelsea by výhrou vyhrála první čtyři zápasy v řadě. To se podařilo doposud 5×. Po tomto začátku Chelsea ve čtyřech případech ligu celkově opanovala.

1. Poločas
První závar v pokutovém území Bournemouthu obstaral po krátkém rohu Willian, který nejprve poslal před bránu střílený centr, který se k němu vrátil. Dorážející střelou pouze trefil již bezmocně ležícího Begoviče, který si tímto zapsal první zákrok zápasu. Po čtvrt hodině hry se poprvé ohlásil i Bournemouth. Po Luizově chybě v rozehrávce a založení útoku protistrany, uhasil šanci pohotovým sprintem z půlící čáry Kanté. Po následující specialitě v podobě dlouhého Cookova autu se k zakončení z hranice vápna dostal Gosling, který nás gólem poctil i ve zmíněném pohárovém utkání na Stamford Bridge. Pálil však nad Kepovu svatyni.

Po dvaceti minutách si Chelsea sice užívala 85% držení míče, k šancím se však nedostávala. Po průnikové Moratově přihrávce šel na bránu sám Kovačič, chyběla mu však rychlost a obrana díky tomu stihla hrozbu odvrátit. Změnu oproti kombinaci středem hřiště chtěl poskytnout Luiz, který několikrát centrem za obranu hledal Williana. Úspěchu však dosáhl až dlouhý balon na Alonsa, jehož odražený centr Willian sklepl pro Jorginha, který však pálil vedle.

Po půl hodině hry jsme se opět dočkali exemplárního Luizova nebránění, když po centru před bránou mohl Wilson zakončit naprosto nerušeně, mířil však nad. Po jedinečně Kovačičově kličce se několik minut sám Kovačič dostal do zakončení, obrana však míč zblokovala mimo bránu. Největší příležitosti jsme se dočkali na samém konci poločasu – po sólu Kanteho, Moratově centru a Hazardově předloze zakončoval již tradiční kanonýr Marcos Alonso; slabou nohou však trefil pouze tyč.

2. Poločas
Chelsea vlétla do druhého poločasu svižně, Hazard pronikl do šestnáctky a předložil míč tradičně nabíhajícímu Alonsovi, který si vynutil zákrok Begoviče. Do obrovské šance se naopak dostal Bournemouth po rohu, který propadl až k noze Akého; náš ex-hráč však trestuhodně ze 3 metrů přestřelil.

Půl hodiny před koncem do hry přišel Giroud za Moratu. Ten už za minutu stihl vytvořit nebezpečnější šanci, než jakou Morata vytvořil za 60 minut. Giroudovo sklepnutí hlavou pro Hazarda však k zakončení nevedlo. Gól nepřinesla ani Giroudova rána nártem, která se od spoluhráče odrazila do zámezí. Naprostá převaha přihrávek (507:150) a s tím spojené držení míče do té doby nepřineslo kýžený výsledek, bezradnost připomínala házenkářské obléhání brány, při kterém si ofenzivní hráči neustále vylamovali zuby o kompaktní 5ti člennou defenzívu jihoanglických Třešní.

To se změnilo dalším střídáním, Williana vystřídal Pedro. V 72. minutě ukázal, do jaké míry se již (na rozdíl od Williana) adaptoval na Sarriball: po narážečce s Jorginhem na vlastní polovině, následovalo ťuknutí s Alonsem, další narážečka s Giroudem, naznačení a střela, která s lehkou tečí Cooka zapadla k pravé tyči – 1:0.

Obrana Chelsea si však mohla zadělat na pořádné problémy navzdory vedení. Giroud nejprve na hranici pravidel zblokoval Frasera. Ještě více však fanouškům mohlo zatrnout při nesmyslném bodyčeku Rüdigera na Frasera. Ten se protihráči postavil do cesty na hranici pokutového území, mimo hru, naprosto bez úmyslu hraní míče. Pokutový kop by byl na hraně, divit by se mu však mohl málokdo. Lee Mason ale oba zákroky ponechal bez trestu.

Zápas rozhodl v 85. minutě Eden Hazard svým druhým gólem v sezoně. Po narážečce s Alonsem na levé straně hřiště prostřelil Begoviče nezvykle levačkou ke vzdálenější tyči (to, do jaké míry Chelsea útočila po levé straně nejlépe ilustroval holub, který téměř celý druhý poločas vydržel sedět/ležet poblíž pravého rohu). Chelsea si poté vítězství v klidu pohlídala a Sarri se tímto vítězstvím stává šestým trenérem, kterému se v historii Premier League podařilo vyhrát první 4 zápasy v řadě (kromě něj 3 trenéři Chelsea: Mourinho, Hiddink, Ancelotti). Chelsea nadále zůstává stoprocentní.

Souhrn

Jak proti Newcastlu, tak proti Bournemouthu se ukázalo, že 3 defenzivně ladění hráči v záloze jsou proti zatáhlému a urputně bránícímu soupeři spíše nevýhodou. Navzdory svým technickým dovednostem Kovačič doposud neoslnil svými ofenzivními schopnostmi. To dává možnost Barkleymu a Loftusi-Cheekovi, kteří by v trojčlenné záloze mohli plnit roli ofenzivního článku proti defenzivním týmům.

Sarri také bude muset vyřešit, koho upřednostní v dalších zápasech na hrotu. Giroud předvedl za 30 minut daleko více než Morata, byl schopný sklepávat balóny a hrát na dva doteky se spoluhráči. Morata naopak zklamal, první poločas byl neviditelný – v poločas měl Kepa více doteků s míčem než on.

Bournemouth předvedl po většinu zápasu skvělý a soustředěný defenzivní výkon. Obě posily, Lerma i Rico, se perfektně adaptovali na Howeho styl hry. Při troše štěstí ze strany rozhodčího mohl být výsledek pro Cherries mnohem příznivější.

Sestavy:
Chelsea (4–3–3): Kepa; Azpilicueta ©, Rudiger, David Luiz, Alonso; Kante, Jorginho, Kovacic (Loftus-Cheek 78); Willian (Pedro 64), Morata (Giroud 60), Hazard.
Góly: Pedro 71, Hazard 84
ŽK: Alonso 32, Kante 54

Bournemouth (3–4–3): Begovic; Francis, Ake, Cook ©; Smith (Ibe 79), Gosling, Lerma (Lewis Cook 87), Rico; Fraser, Wilson, King (Mousset 79).
ŽK: Gosling 19, Lerma 69

Rozhodca: Lee Mason
Návštevnosť: 40,178