Zaslouží si Morata skutečně zůstat doma?

Chelsea vyhrála FA Cup a do konce klubové sezóny už zbývá vlastně jen poslední kolo HET Ligy a finále Ligy mistrů. Proto se do pole-position tištěných i online médií začínají dostávat nominace reprezentací na nadcházející světový šampionát. Po Hartovi s Wilsherem, Rabiotovi s Lacazettem nebo třeba teď nově Nainggolanovi padl Damoklův meč trochu překvapivě i na Álvara Moratu. Právem?

Asi nikdo by se nechtěl stavět do role obhájce útočníkových výkonů za poslední měsíce. Fakt, že Olivier Giroud neměl sebemenší problém vytlačit španělského forvarda ze základní jedenáctky, hovoří sám za sebe. Morata prostě dlouhodobě hraje „tužku“ a co se formy týče, skutečně mezi trojicí top španělských bijců není. Což naopak není případ třeba Marcose Alonsa, kterého z nominace vyřadil nýmand Monreal. Ale to je jiná kapitola…

Jasně. I bez Moraty jsou Španělé jedním z favoritů na zisk trofeje. Po boku Brazílie, Německa a Francie patří k hlavním kandidátům na účast v semifinále. Zahraniční sázkové kanceláře řadí Iniestu a spol. na třetí místo za Kanárky a Die Mannschaft. České sázkovky je posouvají ještě na dělenou pozici k Les Blues, rozdíly v kurzech jsou ovšem minimální a potenciální výhra by nebyla zrovna astronomická. Před mistrovství světa nicméně můžete využít třeba Maxitip kód partnera, který zdvojnásobí váš počáteční vklad.

Španělská reprezentace se pod Julenem Lopeteguiem opět vrátila na vrchol světového fotbalu a třeba kvalifikaci zvládla s naprostým přehledem. Přestože měla nejtěžší skupinu, do které chytla i Itálii, postoupila bez porážky a se ztrátou pouhých dvou bodů. Skóre 36:3 taky není úplně od věci.

Jenže Álvaro Morata byl pro La Furia Roja jedním z důležitých mužů v cestě na šampionát. Celkem nasbíral v kvalifikaci pět branek a stanul na čele španělských střelců (spolu s Diegem Costou, Iscem a Davidem Silvou). Gólově pak pokořil i Kostariku v listopadovém přátelském utkání.


Moratovi to v reprezentaci pálí.

Jeho bilance v reprezentaci je obecně úctyhodná – 23 zápasů, 13 gólů. A neskóroval jen proti kdovíjak slabým týmům, jak to často u střelců v nároďáku bývá. Morata má na pažbě zářezy z Eura proti Chorvatsku a dvakrát s Tureckem. Dal gól Itálii, Kolumbii a dvě trefy přidal i proti dalšímu účastníkovi letošního MS Jižní Koreji.

A právě tahle spolehlivost spolu s podílem na postupu staví útočníka Chelsea do pozice, ve které může být na španělského trenéra úplně klidně naštvaný. Místo něj totiž do Ruska jedou hráči, o nichž by se pochybovat dalo.

Jako back-up jasné jedničky Diega Costy je v nominaci Iago Aspas, který sice v Celtě Vigo sází gól za gólem, ale v reprezentaci odehrál všehovšudy osm zápasů, v nichž dal čtyři góly. Třetím hroťákem do party je pak brazilský rodák Rodrigo z Valencie, pro kterého platí totéž. Akorát jeho bilance ve španělském nároďáku je přesně poloviční (4/2).


Rodrigo (vlevo) a Iago Aspas.

Lopetegui zkrátka vsadil na aktuální formu, pročež mu nemůžeme nic zazlívat. Nikdo po něm nemůže chtít, aby Moratu stavět do základu. Jenže v nominaci je míst o něco víc a místo pro někoho se spolehlivou gólovou produkcí v reprezentaci by se v ní asi najít mělo.

On totiž ani Diego Costa, přes svoji nepopíratelnou kvalitu, není v národním mužstvu zrovna pan kanonýr. Všichni si ještě vzpomínáme, jak mizerně zahrál na posledním světovém šampionátu „doma“ v Brazílii. Od té doby sice stihl dát v 18 reprezen­tačních zápasech 7 gólů, ale přáteláky a kvalifikace je trošku něco jiného než velký turnaj.

Morata navíc funguje i jako žolík, který v reprezentaci pokaždé zahraje solidně. A když útočník Atlética Madrid jednou dvakrát selže, psychicky půjde dolů. A v téhle chvíli by možná bylo lepší mít na lavičce Moratu než Rodriga. Nominace je každopádně uzavřená a my můžeme litovat pouze toho, že jen jeden z pěti Španělů v barvách Chelsea nakonec jede na závěrečný turnaj. Jen aby toho za měsíc nelitoval i Lopetegui…

1511 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 1511 komentářů