Andreas Christensen aneb výplod akademie, či náhody?

Dánský mladík Andreas Christensen nastoupil proti Manchesteru United v základní sestavě v srdci obrany Blues a obstál na výbornou. Dokázal vymazat Romela Lukaka a pomoct Chelsea k výhře a čistému kontu. Je však jeho impozantní růst příkladem fungujícího programu Chelsea, která každoročně posílá desítky hráčů na hostování po Evropě, nebo jen jeden zázrak z mnoha?

Michael Emenalo tento týden odstoupil z pozice technického ředitele Chelsea a pro klubovou televizi vysvětlil svůj odchod. Následující slova řekl také ohledně Andrease Christensena…

„Andreas, ačkoli o tom neví, mi dal včera úžasný dárek, protože jeho výkon indikuje, o čem vývoj hráčů je… Ukázal velkou pokoru, když šel na hostování a velmi tvrdě tam pracoval a získal zkušenosti, které jsou potřeba. A načasování je pro něj skvělé, nyní může vstoupit do řeky a ukázat, co se během těchto obdobích vývoje naučil,“ uvedl Emenalo.

Blbost.

Tohle není to, o čem vývoj je. Mladíci potřebují pravidelně hrát už v době, kdy dosahují 20 nebo 21 let. Christensenova situace byla unikát. Zatímco většina mladých talentů z Chelsea je posíláno do průměrných až podprůměrných klubů po Evropě, mladého Dána si na starosti vzala Borussia Monchengladbach.

Německý klub si vzal zadáka Chelsea hostovat nikoli na jednu sezonu, ale hned dvě. Christensen věděl, že se jedná o 24 měsíční angažmá, a dokázal se skvěle usadit. Výsledkem bylo, že se Christensen do svého hostování naplno vžil a začal prokazovat svůj potenciál. Brzy na to začal nastupovat také ve slovutné Lize mistrů.

Právě to byla ta zkušenost, kterou potřeboval, aby se stal hráčem, jakým je dnes. Pokud by byl poslán do Vitesse, byl by v současnosti jen dalším talentovaným hráčem, který nenaplnil svůj příslib. Jen dalším drahocenným mladíkem, který hledá cestu ven.

Hráčem, který výrazně těžil ze svého hostování, byl Thibaut Courtois, ale i on je zvláštní případ. Belgičan byl poslán na hostování ihned po svém příchodu a to do Atletica Madrid. Znovu, i on byl v unikátní situaci zahrát si tři po sobě jdoucí sezony v top evropském klubu.

I přesto všechno, co Emenalo pro Blues udělal (a bylo toho hodně), takovéto vyjádření je velmi odvážné. Řada hráčů byla trpělivá, ale nedostali nic. Skutečnost je taková, že mnoho hráčů těžilo právě z odchodu. Nathaniel Chalobah, Romelu Lukaku a Kevin de Bruyne jsou toho příkladem.

Jednoduše řečeno, Christensen je jediným příkladem, že systém Chelsea ohledně hráčů na hostování funguje. Nicméně, zákon pravděpodobnosti říká, že z nespočetného množství pokusů, jeden se vždy povede. Christensen není produktem systému hostováních, jakožto spíš produktem štěstí.

Fanoušci Chelsea si nenechají líbit tuhle propagandu. Může být vryto do kamene, že systém hostováních je úspěšný, ale fanoušci nejsou tak hloupí. I přes všechnu tu radost, že se z Christensena stal hráč A týmu, stále převažuje zloba nad tím, že je tím jediným.

27 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 27 komentářů