Očima fanouška: Zbytečné drama

Chelsea zvládla nepříjemný duel na půdě Leicesteru a po výsledku 2:1 si odváží cenné tři body. Hosté po většinu utkání hru kontrolovali a až na výjimky domácí nepouštěli do žádných větších příležitostí, darovaná penalta však závěrečných 30 minut pořádně zkomplikovala.

Antonio Conte v sestavě učinil jednu změnu – Williana nahradil Bakayoko, což znamenalo menší přesuny v základní jedenáctce. Zůstalo se u tradiční formace 3–4–3, takže se Cesc Fabregas postavil na levý kraj ofenzivního tria, zatímco jeho post ve středu pole zaujal Bakayoko.

Utkání se sice nehrálo v nikterak velkém tempu, navzdory tomu tenhle fakt vyhovoval spíše našim hráčům a nebyl bych vůbec překvapený, pokud by Conte chtěl, aby utkání mělo přesně takový průběh. Přece jenom Leicester podává nejlepší výkony ve chvíli, kdy se hra přelévá z jedné strany na druhou, vznikají tak jednoduše volné prostory a existuje mnoho příležitostí k rychlým brejkům.

Ostatně i to byl podle mě důvod, proč Fabregas nefiguroval ve středu záložní řady – Conte tam potřeboval disciplinované hráče, kteří se nebudou vydávat na ofenzivní výpady, budou trpělivě držet svou pozici a kontrolovat odražené míče. Španělský reprezentant je sice jednoznačně tím nejkreativnějším hráčem, na druhou stranu se občas nechá hrou strhnout, vydá se až do vápna soupeře, což v případě ztráty míče může mít nepříjemné následky. Však sám Fabregas svou hru jednou popsal, že je to tak trochu taktická anarchie.

Ofenzivnímu snažení Chelsea se dalo vytknout především to, že nemělo údernější finální fázi. Blues si vytvořili převahu a souvislý tlak, dokonce se i díky Mosesovi několikrát dostali do solidní pozice za záda krajních obránců Leicesteru, ovšem poslední přihrávka na útočníka ne a ne vyjít – buď byla nepřesná, nebo ji bránící hráč dokázal zblokovat na rohový kop.

Osobně bych ale vyzdvihl hru Alvara Moraty, především pak jeho pohyb bez míče. Hlavně v prvním utkání sezóny s Burnley jsem byl poměrně frustrovaný z výkonu Michyho – hned v prvním poločase bych našel totiž tři až čtyři situace, kdy se Fabregas dostal osamocený k míči, zvedl hlavu, ovšem náš útočník chtěl balón zásadně jen do nohy, nepodnikl náběh za obranu, tudíž španělskému záložníkovi nedal možnost, aby jej vysunul jím oblíbeným padáčkem za obranu. To Morata tyto situace vyhodnocuje bleskurychle a správně – v zakončení sice po Cescově přihrávce nejprve selhal, nicméně tím alespoň jasně ukázal, že hru čte velmi správně.

.

Španělský útočník pak sice ještě má rezervy při hře zády k brance, kdy zejména vysoké míče prozatím nedokáže pravidelně udržet, navzdory tomu naznačuje, že se taktickým pokynům Conteho dokáže přizpůsobit velmi dobře. Ačkoliv je s týmem jen necelé dva měsíce, zvládá vyhodnotit situace a vědět, kdy má míč z jedničky sklepnout na seběhnuvšího si podhrotového hráče, stejně tak byly i v sobotním zápase dvě situace, kdy Alvaro dobře přečetl situaci a hru se pokusil okamžitě otočit. Problém pak byl v samotném provedení tohoto rozhodnutí, které bohužel nebylo kvalitní a přihrávku tak zachytil obránce soupeře.

Zklamáním pro mě byl náš výkon po vstřelení druhého gólu. Připadalo mi, že se hráči trochu uspokojili a očekávali, že se zápas už pohodlně dovede k vítěznému konci. Vidět to bylo především na hře Mosese a obou ofenzivnějších záložníků. Pravý obránce Chelsea je náchylnější k pasivnějšímu bránění především v závěrech duelů, kdy už je vyčerpaný a svou práci si tak ulehčuje – již nevystupuje dynamicky k hráčům, nicméně zůstává ve své pozici poblíž stopera a soupeři tak dává prostor k přesnému centru, případně také k individuálnímu průniku. To je dost možná i důvod, proč jej Conte tak často ke konci duelů střídá. S Leicesterem přešel na tento pasivnější režim po brance na 2:0, zatímco se ofenzivnější záložníci přestali tak poctivě vracet, tudíž mezi nimi a středními záložníky vznikal větší rozestup a Leicester tak měl prostor pro své kombinace převážně v prostorech vedle středové dvojice Kanté – Bakayoko.

Pravdou je, že branka přišla čistě po individuální chybě v podání dvojice Azpilicueta – Courtois, navzdory tomu onu kontrolu nad zápasem se již týmu do konce utkání získat nepodařilo. Posledních 10 minut bychom pak mohli označit za snad nejhůře dohranou koncovku pod vedením Antonia Conteho. Hráči Chelsea se dopouštěli laciných technických chyb, nedokázali dostatečně roztáhnout hřiště a pečlivou kombinací rozbít snahu o hektický presink soupeře, v nastavení se nám pak nedařilo ani dotáhnout rychlý kontr do zdárného konce, ani jej zastavit a minutu, dvě kontrolovat balón, čímž soupeře vyčerpáte.

Leicester si sice krom závaru v nastavení již žádnou vyloženou příležitost nevypracoval, navzdory tomu je potřeba koncovky duelů zvládat lépe, poněvadž v opačném případě by někdy v budoucnu mohlo dojít k opravdu velmi laciné ztrátě bodů.

72 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 72 komentářů