Bakayoko na cestě do Chelsea

Chelsea se podle dnešních zpráv řady médií dohodla s Monakem na příchodu defenzivního záložníka Tiemoue Bakayoka za 35 milionů liber. Bude však 22letý Francouz upgradem oproti Nemanju Matičovi?

Už ráno se objevily zvěsti o tom, že se Tiemoue Bakayoko během následujících pár hodin stane novou posilou Chelsea. A to když odlétal z letiště z Nice (nejbližšího letiště od Monaka) do Londýna. Nakonec se však ukázalo, že to byla jen přestupní stanice v jeho dovolené ve Spojených státech. Takže pokud se nezasekl na celní prohlídce, tak zdravotní prohlídku zatím nepodstoupil, stejně jako zatím nepodepsal žádnou oficiální smlouvu s Chelsea.

Nicméně si pravděpodobně můžeme být jisti, že se to děje. A možná se to vše dokončí už příští týden. Konkrétně tento transfer má už nějakou dobu zpoždění, tak co je dalších pár dní?

Důvěryhodný zdroj ohledně dění v Chelsea je určitě Matt Law z deníku The Telegraph, který uvedl, že zpoždění přišlo kvůli vyjednávání ohledně poplatku za přestup (ten se snížil z 43 milionů liber na 35 milionů liber) a platem hráče. Stejné story se drží také Goal, Daily Mail, Mirror, Eurosport a Express, a řada dalších médií.

Antonio Conte je fandou 22letého středopolaře, který by pasoval do jeho záložní řady po bok vždy spolehlivého N'Gola Kantého. Hráčem, který při tomto scénáři propadne v týmové hierarchii, bude pravděpodobně Nemanja Matič.

Matič nemá za sebou nejlepší sezonu, ve které ho zcela zastínil neúnavný Kanté, bude však Bakayoko o tolik lepší?

Srovnání jejich statistik z právě skončené sezony je bezesporu zajímavé…

Matič je zcela jasně plynulejším nahrávačem z výše zmíněného dua. Bakayoko odehrál v letošní sezoně o téměř 500 minut méně než Matič, a vyprodukoval o 496 méně přihrávek. Jejich úspěšnost je u obou hráčů podobná nad hranicí 87%, přičemž Matič jemně vede.

Co se týče úspěšných přihrávek za minutu, tak Matič je na čísle 0.60, zatímco záložník Monaka na cifře 0.53. V kolonce asistencí je rozdíl dost výrazný – Matič měl na kontě šest asistencí v porovnání s jednou Bakayokovou.

Nicméně zde pozitivní zprávy pro Srba ve službách Chelsea končí.

Bakayoko má v porovnání se svým potenciálním konkurentem o místo v sestavě zcela jasnou nadvládu co se defenzivní stránky týče. Bakayoko je lepším Matiče v obranných zákrocích, zachycení míče, odklizení a úspěšnosti osobních soubojů.

Pravděpodobně nejpřekvapivějším číslem je rozdíl v osobních soubojích, které Bakayoko vyhrál. I přestože toho odehrál výrazně méně, podstoupil 22letý hráč o 99 více úspěšných osobních soubojů než Matič.

Abychom to dali do kontextu, tak Bakayoko činí 9.81 obranných zákroků za 90 minut, zatímco Matič jich registruje 4.77.

Tohle všechno ukazuje, že oba hráči mají odlišné přednosti, a pokud bude Bakayoko v příští sezoně oblékat modrý dres, bude mít Conte ve svém arzenálu odlišnou zbraň.

Matič je kreativnější z hloubi pole a dělá méně defenzivní práce. To je však také způsobeno tím, že má vedle sebe Kantého, který odvádí černou práci a hodně toho oběhá.

Jak to tak vypadá, tak Bakayoko je podobnější spíše svému kolegovi z francouzské reprezentace. Je spolehlivým nahrávačem, ale jeho síla leží v zisku balonu v záloze.

Poku Conte svou vytipovanou posilu dostane, dodá sílu středu hřiště, ale pokud bude zápas vyžadovat více lstivosti, tak by Matič měl držet v rukou výhodu.

Příchod Bakayoka umožní hráčům jako Eden Hazard větší volnost v útočné třetině hřiště – což bude italský manažer, jenž hodlá v příští sezoně obhájit titul pro vítěze Premier League, jistě kvitovat.

481 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 481 komentářů