Očima fanouška: Matič vs. Fábregas

V sezoně 2014/15 společně bok po boku dovedli Blues k titulu. V systému 4–2–3–1 hráli společně a tvořili vynikající středovou dvojici. S příchodem Antonia Conteho ale došlo ke změně a na hřiště se může dostat pouze jeden…

Vzhledem k nenáročnému programu nedochází v základní sestavě Chelsea k častým změnám, ale před každým zápasem jsou zraky mnoha fanoušků upřeny na obsazení postů dvou středních záložníků. Pozice N‘Gola Kantého je v současnosti neotřesitelná, a tak jsou všichni zvědaví, kdo jej doplní.

Přestože má Antonio Conte k dispozici i mladé talentované hráče, do základní sestavy pro ta nejtěžší utkání se předpokládá zařazení jednoho z následujících jmen. Španělský špílmachr Cesc Fábregas a srbský tank Nemanja Matič. Jde o typologicky naprosto rozdílné hráče a každý na hřišti plní odlišnou roli. Zatímco devětadvacetiletý Španěl dokáže diktovat tempo hry a svými geniálními přihrávkami je schopen kdykoli zaskočit obranu soupeře, jeho o rok mladší konkurent rozbíjí protiútoky a svou fyzickou hrou čistí střed hřiště od dotíravých protivníků. Jak už lze po tomto krátkém shrnutí zjistit, zařazením jednoho či druhého do sestavy pro tým italského stratéga vznikají odlišné možnosti.

Není mi známo proč, ale Antonio dává přednost Matičovi, jenž s míčem na noze může působit trochu nemotorně, avšak vedle běhavého Kantého plní roli jakéhosi otloukánka s úkolem vyhrávat hlavičkové souboje a přerušovat útočná snažení soupeře – to ostatně dokazují i čísla vyhraných vzdušných soubojů a zachycených přihrávek. Pak zde ale vzniká menší problém. Ani jeden z dvojice Kanté – Matič není svými vlastnostmi onou typickou desítkou jako například Mesut Özil a tak se nemá kdo starat o překvapivou rozehrávku směrem dopředu. Z tohoto důvodu můžeme v zápasech, ve kterých v základu nastoupí Srb sledovat, že se role kormidelníka v poslední třetině hřiště chopí Eden Hazard. Tím se ale automaticky stahuje více do středu a tým tak ztrácí levého záložníka, když na lajně operuje pouze wing-back.

Já osobně jsem v tomto miniduelu příznivcem Fábregase a proto před každým utkáním věřím, že se Conte rozhodne právě pro hráče s číslem 4. Fantastický přehled, geniální přihrávky a vytříbená technika. To vše je k vidění, pokud se Cesc ocitne na hřišti. Ne nadarmo během zápasu můžeme slyšet chorál “Fábregas is magic”. Stačí se podívat na statistiky vyobrazené na obrázku, které demonstrují jeho přínos do ofenzivy. Dovolím si tvrdit, že právě bývalý hráč Arsenalu či Barcelony byl klíčovým aspektem vedoucím k získání posledního titulu Chelsea pro mistra Anglie. Španělovou slabinou je však rychlost, kterou ale kompenzuje svým předvídáním hry a občasné výpadky během hry, kdy po hřišti pouze chodí. To ale v této sezoně není moc často k vidění, protože vzhledem k jeho pozici v týmové hierarchii na trávníku nechává opravdu všechno.

Oba tito plejeři vlastní schopnosti, které tomu druhému chybí, a tak je pouze na Contem, pro koho se pro konkrétní duel rozhodne. V tomto ročníku se stalo pouze jednou, že Matič s Fábregasem společně nastoupili v základní sestavě a hned z toho byl obrat v pohárovém utkání proti Leicesteru, které řídil právě Cesc dvěma góly. Za zmínku stojí fakt, že i přes téměř poloviční počet minut na hřišti má Španěl 8 asistencí, zatímco srbský reprezentant nasbíral o dvě méně. Na góly vede „mladičký Španěl Fábregas“ 5:0. To jen potvrzuje odlišné úkoly obou hráčů.

Objevují se zprávy o chystaném odchodu Cesca do Itálie, ale také o tom, že Matič by měl být co nejdříve nahrazen někým mladším. Jedno je ale jisté. Tuto sezonu budou oba dva válčit v modrém dresu o pohár pro vítěze Premier League.

209 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 209 komentářů