Analýza: Chelsea vs. Hull

Na Stamford Bridge v neděli odpoledne dorazil Hull City, který před zápasem okupoval 19. příčku tabulky Premier League. Na první pohled měla být výhra Blues povinností, ale je známým faktem, že se outsideři proti špičkovým týmům vždy chtějí předvést a zápas může skončit jakkoliv. Všichni navíc byli zvědaví, jak Chelsea zareaguje na bodové ztráty svých soupeřů v boji o titul.

Antonio Conte nepřipravil žádné překvapení, když do zápasu poslal vcelku předpokládanou sestavu. Proti slabším týmům, které vyznávají silový styl hry a takticky se snaží zahustit střed hracího pole, je pravidelnou volbou srbský reprezentant Nemanja Matič. Rodák z Balkánu je stavbou těla předurčený k vysokému množství soubojů, naopak ve hře směrem dopředu v porovnání s Fábregasem ztrácí. Jakoby tato tvrzení chtěly nedělní statistiky vyvrátit. Nemanjovi se zápas z defenzivního hlediska vůbec nepovedl, když nedokázal vyhrát ani jeden souboj a ve vzduchu zvítězil pouze jednou. Poziční hra Matiče byla místy velice špatná, ale problémy měl i směrem dopředu, když nestíhal při rychlých protiútocích doplňovat své spoluhráče. Právě na slabé podpoře středních záložníku ztroskotalo mnoho ofenzivních snažení útočné trojice. V rozehrávce však Srb příliš často nechyboval, v zápase rozdal 92% přesných přihrávek.

Zatímco uprostřed zálohy po častější rotaci pouze voláme, v ofenzivním triu jsme se jí dočkali, nastoupil uzdravený Diego Costa. Minulý týden se na hrotu střídali Hazard s Willianem a prezentovali se spíše rychlými narážečkami. Loňského mistra pak mátli častým přebíháním mezi jednotlivými posty. Nyní jsme měli možnost sledovat typickou hru silového útočníka, která se vyznačuje množstvím podstoupených soubojů a hrou převážně zády k bráně soupeře. Na hřišti to ale vypadalo, že se jimi nenechal vykolejit a podal svůj standardní výkon. V určitých fázích vypadal, jako by se ho zápas vůbec netýkal, ale pokud se dostal na dostřel bráně Jakupoviče, snažil se vymyslet něco nebezpečného. V zápase vyslal 6 střel, přičemž jedna z nich byla gólová.

Hull se pod novým trenérem těšil ze dvou výher a to proti Swansea v poháru a Bournemouthu v minulém ligovém kole. Ambiciózní Portugalec Marco Silva vyrukoval na Chelsea s formací 3–5–1–1, čímž chtěl svému soupeři co nejvíce ztížit pronikání po křídlech a takticky zahustit svou obrannou třetinu hřiště. Na hráčích Tigers šel ale poznat jistý nezvyk na požadavky trenéra, když se hráči nestíhali vracet do obranné fáze, čímž vytvářeli nadějné pozice pro naše wing-backy. Vyzdvihl bych hlavně výkon Marcose Alonsa v prvním poločase, kdy do vápna vysílá jeden centr za druhým, dobře si však plnil i své defenzivní povinnosti. Průniky londýnského týmu po stranách byly nejnebezpečnější zbraní, která nakonec našla svůj cíl. Byl to právě halfbek Moses, který svým prudkým centrem ze strany našel Diega Costu, jehož střela rozvlnila síť. Zdá se, že se trenérům soupeřů stále nedaří najít účinnou taktiku, která by naše rychlé křídelní obránce umlčela.

Co se ale Silvovi musí nechat, je jeho výborná reakce na vývoj zápasu. V šedesáté minutě Hull přeskupil řady a změnil formaci na 4–2–3–1. Od té doby Tigers na hřišti vládli a v druhém poločase dokonce Chelsea porazili v držení míče (40% – 60%). Střed hřiště držel výborně hrající Huddlestone, kterému v jeho snažení pomáhali Meyler s Evandrem. Antonio Conte skvěle zareagoval střídáním, když na hřiště poslal nažhaveného Fábregase, který defenzivním záložníkům částečně vypomáhal ve vyplňování středového prostoru.

.

Hráčem utkání byl vyhlášen Diego Costa, ale většina fotbalových webů a odborníků se shodla, že by toto ocenění příslušelo spíše irskému obránci Harry Maguireovi. Tento třiadvacetiletý hráč předvedl naprosto famózní výkon, jenž držel obranu Hullu a skvěle eliminoval snažení Costy. Diegovi totiž nesedí obránce, který je na něj přilepený po celou dobu zápasu a dokáže ho předčit svým důrazem v osobních soubojích. Pokud šlo o záměr trenéra hostů, nezbývá, než mu zatleskat. Maguire navíc dokázal ovládnout vzdušný prostor, v němž vyhrál 9 soubojů. Navrch přidal i velice výborné ofenzivní výpady, když na konci prvního poločasu vystrašil Courtoise tvrdou střelou z dálky. Celkem si během zápasu připsal 4 střely, což je na středního obránce vynikající číslo.

Tento vysoký hráč předvedl obdivuhodný výkon, ovšem ani to nestačilo k bodovému zisku Hullu a Chelsea tak navýšila svůj náskok na Liverpool, který nyní ztrácí 8 bodů. A právě na Reds Conteho družina narazí příští ligové kolo, které je na programu poslední lednový den. Na tento zápas se velice těším a jeho výsledek určí, jakým směrem se liga bude vyvíjet.

592 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 592 komentářů