Antonio Conte: Italský krejčí

Chelsea zažívá snové období a po nevydařené sezoně je zpět v čele anglické Premier League. Díky letnímu příchodu Antonia Conteho můžeme být opět hrdí na výkony našeho klubu. Jak se italskému trenérovi podařilo z Blues opět vytvořit nebezpečný tým?

Ze čtvrtého dubnového dne roku 2016 mi v hlavě utkvěla jedna vzpomínka. Když jsem na internetu zjistil, že vedení Chelsea potvrdilo Antonia Conteho jako nového manažera, zachvátil mě pocit absolutního štěstí. Toto oficiální oznámení klubu ukončilo dlouhotrvající spekulace o tom, kdo se v příští sezoně posadí na lavičku Blues. Fanoušci byli nadšení, protože dostali novou naději po hrůzné sezoně, která se v té době blížila ke konci. „Jsem velmi nadšený. Moc se těším na svou práci v Chelsea. Jsem hrdý na to, že jsem nyní trenér národního týmu a poté převezmu klub, jakým je Chelsea,“ prohlásil charismatický Ital krátce po svém jmenování.

Antonio měl začít vést klub po evropském šampionátu a právě během něj si mě získal plně na svou stranu. Nikdy nezapomenu na jeho oslavu gólu, kterým Itálie v osmifinále vyřadila obhájce titulu ze Španělska. Conte se začal objímat se členy realizačního týmu a pak jako smyslů zbavený vyskočil na střídačku, kde zavěšený pokračoval v oslavách s fanoušky. V ten moment jsem si řekl: „Tenhle trenér nás pohltí a dostane Chelsea zpátky tam, kde patří. On je ten pravý.“

Dosavadní trenérská kariéra bývalého kapitána Juventusu byla skvělá, o čemž vypovídá nejen naprostá dominance Staré dámy na Apeninském poloostrově, ale také oddanost Conteho hráčů, kteří byli pro svého trenéra ochotni zemřít. Právě tento aspekt bylo důležité dostat do kabiny Londýňanů po nevydařené sezoně, kdy bylo sebevědomí hráčů na nule. „Když mluví, má pozornost naprosto všech hráčů a v kabině je ticho. Není to kvůli tomu, že by se ho hráči neodvážili přerušit. Je to proto, že vědí, že na tom, co říká, bude vždy něco smysluplného,“ řekl na adresu nového manažera Chelsea brankář Gianluigi Buffon.

Antonio Conte byl oficiálně představen na tiskové konferenci 14. července. Jevil se jako skromný muž, který nemusí do světa vypouštět velkolepá prohlášení, aby získal pozornost médií. Na sympatičnosti mu navíc přidávala jeho lámaná angličtina, za kterou se předem se smíchem omlouval, což jen poukázalo na to, jak pokorný rodák z italského Lecce je. Ihned se začalo spekulovat, jaký herní styl svému týmu Conte naordinuje a jestli naváže na formaci z Juventusu se dvěma halfbeky. „Když jsem byl v Itálii, tak jsem rád říkal, že manažer je jako krejčí. Musíte vytvořit ty nejlepší šaty pro svůj tým. Musíte respektovat charakteristiky hráčů a jejich talent, a poté se rozhodnete,“ odvětil na otázku novopečený lodivod.

Příprava byla velmi důležitá, aby hráči pochopili Conteho „idea of football“, což italský stratég velmi rád opakoval na tiskových konferencích. Na výsledcích nezáleželo, protože se tým s trenérem navzájem poznávali. V zápasech byla zkoušena různá rozestavení a italský kouč dával šanci všem hráčům širšího kádru. K týmu se brzy připojili nově příchozí Kanté s Batshuayiem. Navíc všem Ital během zápasů ukázal, na co se můžou fanoušci anglického fotbalu těšit.

Už od prvního soutěžního zápasu bylo jasné, že se s Antoniem nudit nebudeme. Jeho vášeň pro fotbal z něj čiší při každém utkání, kdy celých devadesát minut neúnavně gestikuluje a udává hráčům taktické pokyny. „Nevím, jestli je to dobrá nebo špatná věc, ale jsem takový. Mám velkou vášeň pro fotbal, pro můj tým, pro mou práci během hry,“ vysvětlil v rozhovoru. Conte prožívá každý okamžik hry s hráči, čehož si brzy všimli i televizní stanice, které se často zaměřují na reakce charismatického Itala. Dle mého názoru jde o velmi důležitou vlastnost trenéra, protože hráči cítí podporu a naopak nemají příležitost polevit v koncentraci. Řekl bych, že je pro nás Antonio onen pověstný dvanáctý hráč, protože v určitých fázích zápasu je slyšet více než domácí fanoušci na Stamford Bridge.

Italský manažer si moc dobře uvědomuje, že k vytvoření neporazitelného týmu je důležité získat si na svou stranu fanoušky, kteří by naše hvězdy hnali dopředu, naopak by svou podporu vyjádřili i během období, kdy se nedaří podle představ. Sám jsem měl to štěstí se s Contem setkat při přípravném utkání s rakouským RZ Pellets a zanechal na mě velice pozitivní dojem. I přes jeho výškový deficit se ke mně natáhl a podepsal se mi, s ostatními z davu se ochotně fotil, nebo dokonce prohodil pár slov. To dokazuje jeho úctu a snahu dosáhnout co možná nejlepšího propojení mezi příznivci Chelsea a týmem. Nejednou se stalo, že Conte fanoušky hecoval a požadoval hlasitější povzbuzování pro hráče, nejznámější je případ ze zápasu proti United. Vztah mezi manažerem a fanoušky se jeví jako velice dobrý, protože si Conte velmi rychle vysloužil svůj pokřik, jenž je slyšet několikrát během zápasu a také při děkovačce po skončení utkání.

Další důležitou skutečností je fakt, že se italský stratég nebojí dát příležitost mladým talentům. To bylo v minulosti celkem nevídané, což bylo v rozporu s tím, že má Chelsea jednu z nejlepších akademií v Evropě. Šance mladým se prostě dávat musí a Conte si je toho vědom. „Když přišel Pogba do Juventusu, bylo mu 18 let a o tři měsíce později se stal členem základní jedenáctky. Nemám problém zařadit mladé hráče do sestavy. Je zde hodně dobrých hráčů s šancí dostat se do prvního týmu a nevím, proč se jich v posledních letech na hřiště dostalo jen pár.“ A tak jsme si už zvykli, že minuty na hřišti v modrém dresu sbírají například Chalobah s Loftusem-Cheekem. Bude zajímavé sledovat, jak po návratu z hostování dopadnou Abraham s Traorém, či velice dobře hrající Christensen, který by mohl nahradit stárnoucího Johna Terryho. Ať už se do prvního týmu nakonec probojují nebo ne, je důležité, aby cítili podporu trenéra.

Největším z cílů Antonia Conteho bylo z týmu vytvořit jednu velkou rodinu. V posledních týdnech vypadá, že se mu to opravdu podařilo, protože hráči ukazují výborného týmového ducha. V kabině vládne dobrá nálada, což je vidět na videích z tréninků, fotkách hráčů na sociálních sítích a hlavně na herním projevu Chelsea. Celý kádr si jde za společným cílem a v každém zápase ze sebe hráči vydávají vše, viditelné je i jejich obrovské nasazení. Potvrzuje se, že pokud se daří celému týmu, vynikají i jednotlivci v čele s Diegem Costou, který je letos jako vyměněný, když s pomocí Antonia usměrnil své emoce a využívá je ve svůj prospěch. Navíc Conte prokázal schopnost reagovat na špatný vývoj událostí, když po prohře s Arsenalem přešel k rozestavení 3–4–3, za což byl odměněn zatím neukončenou vítěznou sérií.

Nyní si vzpomeňte, v jaké situaci se tým nacházel před rokem. Je obdivuhodné, co italský trenér s hráči dokázal a jak se rázem změnil charakter celého týmu. Chelsea se momentálně klaní celá Premier League a já doufám, že tomu tak bude i na konci sezony, ale nepředbíhejme. Buďme vděční za to, že je naším manažerem právě Antonio Conte.

726 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 726 komentářů