Hráči Chelsea na hostování, část II.

Ve druhé části článku pojednávajícím o hráčích Chelsea na hostování se nyní zaměříme na výkony fotbalistů, jež dočasně působí mimo britské trávníky. I nyní u každého z hráčů přinášíme menší souhrn výkonů po uplynulém půlroce, který na hostování strávili. Pojďme se tedy podívat, jak si naděje londýnského klubu vedou ve svých klubech.

V I. díle článku zaměřujícím se na hostování fotbalových nadějí Chelsea bylo pojednáno o hráčích působících na trávnících v Anglii. Nyní oblast Britských ostrovů opouštíme a vydáváme se na návštěvu do ligových soutěží v Nizozemsku, Itálii, Španělsku, Belgii, Turecku a Brazílii. Malou cestu kolem světa zahájíme v Nizozemsku.

Eredivisie

Svou druhou sezónu v nejvyšší nizozemské soutěži prožívá Lewis Baker, jenž hájí barvy Vitesse Arnhem. Získávání prvních zkušeností na hostování bylo pro Lewise Bakera poměrně divoké. V polovině sezóny 2014/2015, ve které mimochodem zaznamenal debut v A týmu Chelsea, byl záložník Chelsea poslán na hostování do Sheffieldu Wendesday, kde ale strávil pouhý měsíc. Následně byl totiž povolán zpět do mateřského klubu, jelikož tehdejší trenér Blues José Mourinho neměl dle svých slov dostatečně široký kádr. Poté co Chelsea koupila Juana Cuadrada byl následně Lewis Baker opět uvolněn, aby sezónu dohrál v barvách MK Dons. Turbulentní období ustalo, a tak anglický fotbalista může rozvíjet talent v Nizozemsku.

V polovině odehrané sezóny 2016/2017 je Lewis Baker stejně jako minulou sezónu členem základní sestavy Vitesse Arnhem. Prozatím zasáhl do 18 soutěžních utkání svého týmu, ve kterých z pozice středního/krajního záložníka dokázal vstřelit celkem 8 branek. Obounohý fotbalista (který přeci jen preferuje kopání levou nohou) své gólové zářezy přidává z různých parket – střely ze střední vzdálenosti, přímých kopů či penaltových exekucí. Uvidíme tedy, jaké záměry má vedení Chelsea s tímto fotbalistou a zda bude ponechán v nizozemské soutěži i v příští sezóně.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 7,10 (1 min, 10 max.)

Výčet hráčů Chelsea ve Vitesse Arnhem tímto nekončí. Dalším členem klubu z Arnhemu je rodák z amerického New Jersey Matt Miazga, který do Chelsea přišel v lednu 2016. Po příchodu z Ameriky strávil zbytek sezóny 2015/2016 v klubu ze Stamford Bridge, přičemž za A tým odehrál celkem 135 minut. Po sezóně se vedení Chelsea rozhodlo poslat 21letého obránce na hostování. V aktuálně probíhající sezóně odehrál urostlý zadák za Vitesse pouhých 8 utkání (5 z toho v základní sestavě) a dokázal vstřelit jednu branku.

Optimální herní vytížení se tedy zatím nekoná, což se snad v jarní části změní. Hlavním konkurentem Matta Miazgy je nizozemský obránce Maikel van der Werff, který na podzim prodělal zranění, jež jej vyřadilo ze hry. Tím se otevřela cesta pro Matta Miazgu, s jehož výkony ale trenér Henk Fraser nebyl příliš spokojen. Poté co se Maikel van der Werff vrátil z marodky, zbyla na obránce z Chelsea pouze lavička. Doufejme, že tento herní výpadek bude pouze dočasný.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,69 (1 min, 10 max.)

Do třetice všeho dobrého tu máme Vitesse Arnhem a nyní se naše zraky upírají na záložníka/útočníka Nathana, jenž prožívá svůj druhý rok v nejvyšší nizozemské soutěži. Hráč, který do Chelsea zamířil v roce 2015 z brazilského klubu Atlético Paranaense, a který byl následně vyslán sbírat zkušenosti na hostování do Arnhemu, v aktuálně probíhající sezóně získává o něco větší prostor na hřišti, než tomu bylo před rokem.

Sezóna 2015/2016 byla pro Nathana komplikovaná nejen aklimatizací na evropský fotbal po svém příchodu z Jížní Ameriky, svou daň si vybralo i zranění kolene, které hráče limitovalo při snaze o začlenění se do základní sestavy Vitesse. Po odehraném půlroce sezóny 2016/2017 můžeme konstatovat, že trenér klubu Henk Fraser mladého fotbalistu nejčastěji staví na pozici levého křídla, odkud Nathan prozatím zasáhl do 14 utkání a dokázal vstřelit 3 branky. Vitesse Arnhem s našimi hráči zaujímá 8. místo v ligové tabulce se ztrátou 1 bodu na pohárové příčky.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,71 (1 min, 10 max.)

Novým klubem Bertranda Traorého se pro sezónu 2016/2017 stal tradiční klub Eredivisie, kterým je Ajax Amsterdam. U reprezentanta Burkiny Faso vysel na konci sezóny 2015/2016 otazník. Ponechá si Antonio Conte mladíka, jenž v uplynulém ročníku zasáhl do celkem 16 utkání A týmu Chelsea, přičemž dokázal vsítit 4 branky? Italský manažer po letní přípravě zvolil variantu neponechání, a tak křídelník odešel nabírat zkušenosti do nizozemského fotbalu. V polovině roku má Bertrand Traoré na kontě celkem 19 zápasů, přičemž síť soupeře dokázal rozvlnit v 5 případech. Ajax Amsterdam se nachází na druhém místě ligové tabulky.

Trenér Ajaxu Amsterdam nebyl s formou svého svěřence příliš spokojen, zejména po podzimní reprezentační pauze se dle slov trenéra hráč nedokázal vrátit na úroveň před plněním reprezentačních povinností. V posledních 3 utkáních Bertrand Traoré neodehrál za klub ani minutu, důvodem je útočníkovo zranění nohy. To vedlo k dočasnému návratu do Cobhamu, což ale není nic neobvyklého, Chelsea má ve smlouvách hráčů zahrnuté ujednání, podle něhož se zraněný mladík musí vrátit z hostování a podrobit se lékařské prohlídce přímo v Chelsea. Doufejme tedy, že jak smolně rok 2016 pro Bertranda Traorého skončil, tak šťastně započne rok 2017.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 7,62 (1 min, 10 max.)

Posledním hráčem reprezentující Chelsea v Eredivisie je mladík Danilo Pantić, který hájí barvy klubu Excelsior FC. Nutno podotknout, že srbský záložník v klubu herně spíše paběrkuje a o pravidelném hraní zde tedy nemůže být řeč. Hráč prozatím zasáhl do 7 utkání, přičemž 3 poslední střetnutí zcela vynechal. Excelsior se krčí na 15. místě ligové tabulky, pouhé 2 body nad sestupovou pozicí.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,22 (1 min, 10 max.)

Serie A

První půlrok v Itálii má za sebou Mario Pašalić. Rokák z Německa, který ale reprezentuje Chorvatsko, strávil sezónu 2015/2016 na hostování v Monaku. Nyní již záložník Chelsea brázdí vody Serie A v dresu AC Milán. Začátek to v italské metropoli rozhodně jednoduchý nebyl, 21letý záložník zahajoval a končil utkání na lavičce náhradníků. Po rozkoukání se v novém působišti to ale nyní vypadá na mnohem světlejší zítřky.

V podsedních 7 zápasech zahájil Mario Pašalić utkání v základní sestavě hned v 5 případech, hráč má na kontě prozatím jednu vstřelenou branku. Mario Pašalić na sebe výrazněji upozornil před pár dny, konkrétně 23. 12. 2016, když v průběhu penaltového rozstřelu utkání italského superpoháru proti Juventusu Turín rozhodl utkání svým úspěšně zahraným pokutovým kopem. V ligové tabulce se AC Milán nachází na 5. pozici se ztrátou 9 bodů na vedoucí Juventus Turín.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,55 (1 min, 10 max.)

Druhý rok v Juventusu Turín prožívá Juan Cuadrado. Chelsea uzavřela v srpnu tohoto roku dohodu s Juventusem Turín ohledně hostování kolumbijského záložníka, nově uzavřená smlouva počítá s tříletým hostováním v turínské metropoli. Reprezentant Kolumbie zahájil sezónu 2016/2017 v ne příliš dobrém stylu, jelikož trenér turínského týmu Massimiliano Allegri služby Juana Cuadrada nevyužíval, záložník tedy buď odseděl zápas na lavičce náhradníků, nebo se na lavičku pro změnu ani nedostal. Od přelomu září a října se již herní vytížení zlepšilo a opět začaly naskakovat starty v základní sestavě.

Juan Cuadrado dosud zasáhl do 17 utkání Juventusu Turín a dokázal vstřelit 1 branku. S budoucností hráče na Stamford Bridge to příliš růžově nevypadá a výraznější stopu v Chelsea pravděpodobně nezanechá. Juventus Turín má ve smlouvě o hostování přednostní právo na vykoupení Juana Cuadrada, pokud by turínský klub zatoužil získat služby hráče natrvalo. Zda se tak stane, se dozvíme v následujících sezónách.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 7,08 (1 min, 10 max.)

Bundesliga

I tuto sezónu je stálicí v základní sestavě Mönchengladbachu obránce Andreas Christensen, který pomalu ale jistě spěje ke konci svého německého hostování. V roce 2014 byla mezi Chelsea a Mönchengladbachem uzavřena dohoda o dvouletém hostování dánského mladíka, v létě 2017 se tedy nachýlí čas pro návrat do Chelsea. Jaké kroky pak klub ze Stamford Bridge učiní s navrátivším hráčem je ve hvězdách. Jedno je ale jisté, vedení Mönchengladbachu se delší dobu netají touhou proměnit hostování mladíka Chelsea v permanentní přestup. Tento názor sdílel i trenér André Schubert, který ale byl pro neuspokojivé výsledky Mönchengladbachu před pár dny odvolán (14. místo ligové tabulky s náskokem pouhých 3 bodů na sestupové pozice).

Jak již bylo naznačeno, Mönchengladbach nezažívá povedenou sezónu, většina hráčů hraje pod své možnosti, což se částečně nevyhnulo ani dánskému mladíkovi. Paradoxně možná větší problém než v defenzivě tkví v ofenzivní složce hry, pouhých 15 vstřelených branek za 16 ligových kol je toho důkazem. Andreas Christensen prozatím zasáhl do 17 zápasů svého týmu (vždy v základní sestavě) a vstřelil 1 branku. Klub nyní čeká, s jakým plánem přijde nový trenér Dieter Hecking a všichni jsou zvědaví, zda si Andreas Christensen udrží svou pozici v základní sestavě i pod novým vládcem lavičky.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,83 (1 min, 10 max.)

Dalším hráčem Chelsea v Bundeslize je Baba Rahman. Antonio Conte poslal mladého obránce na hostování do Shalke 04, kde vládne Markus Weinzierl, tedy trenér, jenž dříve vedl Rahmana Babu v Augsburgu. Že by 22letý fotbalista zažíval výsledkově lepší období, než jaké protrpěl v roce 2015 a 2016 v Chelsea, se říci rozhodně nedá. Ano určitý posun tu je, minutky strávené na hřišti jsou oproti působení v londýnském klubu vyšší (dosud zasáhl do 20 utkání), ovšem ani v Schalke se výsledkově nedaří, klub se nyní nachází na 11. pozici.

Baba Rahman zároveň drží jeden statisticky nelichotivý unikát. Pokud ghanský reprezentant nastoupil v ligovém utkání jako člen základní sestavy, vždy to znamenalo ztrátu bodů pro klub z Gelsenkirchenu. To v Evropské lize je to jiná písnička, Schalke 04 postoupilo s přehledem z 1. místa skupinové fáze a Abdul Rahman zde svými výkony výrazně přispěl k suverénnímu postupu, například hned první zápas ve skupině proti Nice svým gólem rozhodl o výhře německého týmu.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,80 (1 min, 10 max.)

Michael Hector po zkušenostech z anglické Championship, kde nastupoval v dresu Readingu, poznává, jaké to je hrát Bundeslize. Novým klubem pro sezónu 2016/2017 se totiž stal Eintracht Franfurt, který prozatím drží velmi sympatické 4. místo v ligové tabulce zaručující kvalifikaci o postup do Ligy mistrů. Jaká to změna oproti loňské sezóně, na jejímž konci musel tým z Frankfurtu bojovat v baráži o udržení setrvání v Bundeslize. Michael Hector má prozatím na kontě 10 zápasů (5× z toho v základní sestavě) a na ligové scéně dokázal vsítit 1 branku. Nutno podotknout, že úvod Michaela Hectora v dresu Eintrachtu Frankfurt byl opravdu „stylový“.

Ve svém úplně prvním ostrém utkání za německý klub v ligovém poháru DFB Pokal proti Magdeburgu, obdržel dvě žluté karty, které znamenaly předčasný konec v zápase. Pár dnů poté přišla pro obránce Chelsea premiéra v Bundeslize. V prvním kole přivítal Frankfurt na domácím hřišti Schalke 04 a byl to opět Michael Hector, který byl vyloučen, a to 10 minut před koncem utkání. Snaha o začlenění do základní sestavy je navíc ztížená přechodem formace týmu na 3 obránce, jež trenér Niko Kovač v průběhu sezóny započal aplikovat.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,60 (1 min, 10 max.)

La Liga

I na začátku ročníku 2016/2017 zakotvil Charly Musonda v týmu Real Betis, kde působil již v sezóně 2015/2016. Hostování belgického štírka mělo trvat až do června 2017, vše ale vypadá na dřívější konec. V Realu Betis se totiž během několika měsíců událo hned několik novinek. Asi tou nejzásadnější byl listopadový vyhazov trenéra Guse Poyeta (bývalého skvělého hráče Chelsea), který Charlieho Musondu využíval spíše jako střídajícího hráče, nicméně i tak si mladík své minutky na hřišti nakonec odkopal, když naskakoval do zápasů v jejich průběhu a ani starty v základní sestavě nebyly výjimkou.

Nově jmenovaným trenérem klubu se stal Victor Sanchez del Amo, který má zkušenosti z týmů Deportivo la Coruňa či Olympikakos Pireus. Tento kouč po příchodu do Španělska přešel na systém s 5 obránci, což pro Charlieho Musondu znamenalo ještě o něco těžší startovací pozici. Pod novým trenérem belgický mladík prakticky nehraje, a aby toho nebylo málo, hráč si přivodil zranění, které nepříznivou situaci ještě podtrhlo. V současné době se Charly Musonda léčí ze zranění v Cobhamu a dle posledních zpráv návrat do Španělska nepreferuje. Novinové plátky spekulují o možném přesunu hráče do AS Řím, které by mělo být jedním ze zájemců o služby mladého fotbalisty.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,50 (1 min, 10 max.)

Zkušenosti ve španělské nejvyšší soutěži sbírá Jeremie Boga, který pro sezónu 2016/2017 vyměnil dres Stade Rennes za uniformu Granady, která se v současné době pohybuje na předposledním místě ligové tabulky. Francouzský záložník prozatím zasáhl do 11 utkání svého týmu, na kontě má jednu vstřelenou branku a jednu asistenci. Po sérii špatných výsledků klubu v měsících srpnu a září ztratil Jeremie Boga místo v zahajovací formaci.

Hluché období hráč ale překonal a opět nastupuje jako člen základní sestavy, ovšem výsledky Granady se ne a ne zlepšit. Pokud španělský klub nepolapí druhý dech, nebude to s nadějí na udržení v La Lize vypadat nadějně. Hostování rodáka z Marseille skončí 30. 6. 2017, poté bude následovat návrat do Chelsea, kde padne rozhodnutí o dalším působení 19letého hráče.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,79 (1 min, 10 max.)

Fotbalová Granada čítá ještě jednoho hráče Chelsea na hostování, kterým je Victorien Angban. Hráč z Pobřeží Slonoviny, jež uplynulou sezónu strávil na hostování v Sint-Truidense, nezažívá z hlediska herního vytížení příliš povedené období. Dosud totiž tento fotbalista odehrál pouze 5 utkání, přičemž na trávníku strávil pouhých 383 minut. V posledním zápase Granady proti Realu Sociedad odehrál mladík Chelsea 45 minut, doufejme tedy, že se bude jednat o signál rostoucích herních příležitostí.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,55 (1 min, 10 max.)

Superliga

Druhý rok v nejvyšší turecké fotbalové soutěži prožívá Kenneth Omeruo. Nigérijský fotbalista odkroutil uplynulý ročník na hostování v Kasimpase a i pro sezónu 2016/2017 byl vyslán na hostování do tureckého týmu, tentokrát se jedná o klub Alanyaspor. Urostlý hráč dokázal získat místo v základní sestavě i v novém působišti, dosud má na kontě 11 odehraných zápasů. Profesí původně obránce doznává v aktuálně probíhající sezóně jednu velkou změnu, v předchozích klubech jako stoper využívaný hráč nyní supluje roli středního záložníka.

Výkony Kennetha Omerua v nové roli byly natolik povedené, že jej trenér Hüseyin Kalpar na této pozici prozatím ponechal. Hráč tedy prokázal značnou univerzálnost. Poslední týdny se ovšem reprezentant Nigérie neobjevoval ani na lavičce náhradníků. Důvodem je zranění, které jej vyřadilo ze hry. V současné době se Kenneth Omeruo léčí pod dohledem lékařů Chelsea.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,82 (1 min, 10 max.)

Jupiler League

Vody belgické Jupiler League brázdí Cristian Cuevas, který dočasně pobývá v týmu Sint-Truidense. Pro rodáka z Chile není tento klub žádnou neznámou, jelikož zde působil i v sezóně 2015/2016 a po povedených výkonech v tomto mužstvu zůstal i pro aktuální ročník. 21letý obránce prozatím zasáhl do 13 zápasů (ve většině případů jako člen základní sestavy). Sint-Truidense se prozatím příliš nedaří a v současné chvíli se krčí na 13. místě ligové tabulky.

Chorvatský brankář Matej Delač vyměnil dres bosenského Sarajeva a pro sezónu 2016/2017 hájí branku Royal Excel Mouscron, který (bohužel) zaujímá poslední místo Jupiler League. Mladý hráč, který v rámci hostování prošel již řadou evropských týmů (pro zajímavost působil krátký čas i v české lize, konkrétně v Českých Budějovicích), si dokázal vybojovat post jedničky v brance Mouscronu, kde prozatím stihl odchytat 14 soutěžních utkání.

V minulých letech výkony velmi vysoko hodnocený mladík Islam Feruz po odchodu z mládežnických kategorií Chelsea herně paběrkuje. Fotbalovou pohodu prozatím nenašel ani v Belgii, kde hájí barvy Royal Excel Mouscron. Islam Feruz v mládežnických kategoriích londýnské Chelsea doslova řádil, však zde taky dokázal vyhrát Under-21 Premier League či FA Youth Cup a svými brankami táhl výběry Blues k výšinám. Své první krůčky na hostování podnikl v roce 2014 v ruském FC Krylia Sovetov, tato štace ale skončila dříve, než začala, jelikož si mladý rodák ze Skotska stěžoval na smutek po domovině. Chelsea poté hráči vyhlédla hostování v prosluněné řecké lize ale ani tam hráči pšenka nekvetla.

Následnou zastávkou byl anglický Blackpool, kde ale Islam Feruz opět neoslnil a navíc si pustil pusu na špacír. Větev pod kopačkami si podsekl výrokem na sociální síti Twitter, kde uvedl, že Blackpool má v zápasech více rozehrávek na půlící čáře, než kolik má rohových kopů. Útočník tedy „taktně“ poukázal na tehdy sestupovou pozici týmu a vysoký počet branek, jež klub dostával. Po krátké epizodě v domovině, kde nastupoval za klub Hibernian se Islam Feruz ocitl v belgické nejvyšší soutěži. Zde se nyní pokouší pomoci spoluhráčům odvrátit sestupovou pozici. Prozatím touto pomocí přispívá jako střídající hráč.

Série A (Brazílie)

Angažmá v zemi, kde je fotbal doslova náboženstvím, prožil brazilský fotbalista Wallace, jehož působištěm byl klub Gremio. Obránce zde odehrál celkem 9 utkání a po nepřesvědčivých výkonech bylo jeho hostování předběžně ukončeno, což před pár dny potvrdil prezident klubu Romildo Bolzan Junior. Budoucnost Brazilce přitom vypadal slibně. Hráč v roce 2013 během letní přípravy pod José Mourinhem potěšil svými výkony mnoho fanoušků Chelsea, kteří si rychlého obránce představovali jako budoucí hvězdu A týmu. Tento fotbalista ale bohužel prozatím potenciál nenaplnil. Vedení Chelsea tak bude v následujících dnech rozhodovat o další budoucnosti zadáka, jehož kontrakt v londýnském klubu vyprší v roce 2019.

Průměrná známka dle portálu whoscored v sezóně 2016/2017: 6,48 (1 min, 10 max.)

257 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 257 komentářů