Okénko do minulosti: Ricardo Carvalho

V této rubrice se v krátkosti ohlédneme za dnes již bývalými hráči Chelsea, kteří během svého působení v londýnském klubu zanechali významnou stopu. Dnes zavzpomínáme za modrou kariérou portugalského obránce Ricarda Carvalha, dnes již hráče hájícího barvy francouzského Monaca.

Již více než 6 let uplynulo od posledních minut, které Ricardo Carvalho odehrál v modrém dresu Chelsea. Přesto je to pro řadu fanoušků londýnského klubu jako včera, kdy mohli sledovat skvělé výkony, dnes již 38-letého portugalského obránce po boku Johna Terryho, se kterým vytvořil jednu z nejlepších stoperských dvojic novodobé Premier League.

Ještě před tím, než se upekl přestup tohoto hráče do anglického království, zažil Ricardo Carvalho neopakovatelnou fotbalovou pohádku v barvách portugalského FC Porto, který hájil v sezónách 1997–2004. Nutné podotknout, že začátky v tomto klubu rozhodně nebyly jednoduché. Po příchodu na Estádio de Dragao byl brán spíše až jako třetí alternativa za Jorgem Costou a Pedrem Emanuelem. Sezóna 2003/2004 vše změnila, a jak se ukázalo, byla to sezóna zlomová nejen pro samotného obránce, ale i pro celý klub vedeným José Mourinhem.

Jako základní stavební kámen v sezóně 2003/2004 pomohl klubu k výhře titulu v portugalské lize a v neposlední řadě také k památnému zisku trofeje pro vítěze Ligy mistrů, kdy spolu se svými spoluhráči dokázal protančit až do finále této nejprestižnější klubové soutěže, ve kterém se střetli shodou okolností se současným zaměstnavatelem Ricarda Carvalha – klubem AS Monaco.

Podceňované Porto zvládlo i finálové utkání a z řady hráčů, se kterými se moc nepočítalo, se rázem stalo velmi žádané zboží na přestupovém trhu. Výjimkou nebyl ani Ricardo Carvalho, po kterém zatoužila řada evropských klubů, Portugalec se rozhodl přijmout laso, které přilétlo z ruky Romana Abramoviče, a tak následoval přestup do Anglie. Rozhodování hráče bylo o to jednodušší, neboť majitel Chelsea zatoužil i po tehdejším trenérovi Porta José Mourinhovi, který taktéž přijal výzvu trénovat „novou“ Chelsea.

Chelsea v roce 2004 zaplatila za tohoto obránce částku 19 milionů liber, což rozhodně na tehdejší poměry nebyla zanedbatelná suma, ovšem vzhledem k výkonnosti v Portugalsku a úspěchům, kterých dokázal dosáhnout, to byla suma zhruba očekávaná. Před startem v anglické kopané ještě Ricardo Carvalho stihl prokázat své kvality na Mistrovství Evropy, které se v roce 2004 odehrálo v Portugalsku, kde domácí výběr dokráčel až do finále, kde ale ztroskotal v souboji s Řeckem. Po turnaji již následovala kapitola v modrém dresu se lvem na hrudi.

Své první minutky v Premier League odehrál 15. 8. 2004 jako střídající hráč v domácím utkání proti Manchesteru United, které Blues vyhráli 1 :0 po brance Eidura Gudjohnsena, a nastartovali tak neohroženou cestu za celkovým ligovým prvenstvím. Hned následující venkovní utkání proti Birminghamu City již Ricardo Carvalho odehrál v základní sestavě, kde se jak se později ukázalo, zabydlel po převážnou dobu svého angažmá v Chelsea. V ročníku 2004/2005 si připsal celkově 35 startů, vstřelil 1 branku, a to ve venkovním ligovém utkání na hřišti týmu Norwich City.

Ve své první sezóně utvořil skvělé partnerské duo s Johnem Terrym, obrana vedená těmito muži obdržela za celou sezónu Premier League pouhých 15 branek, čímž se vytvořil dosud nepřekonaný rekord ligy. Výsledkem bylo s naprostým přehledem 1. místo v ligové tabulce. Kromě titulu v Premier League dokázala modrá parta v sezóně 2004/2005, s Ricardem Carvalhem v základní sestavě, vyhrát i ligový pohár, když v divokém finálovém střetnutí plném tvrdých soubojů proti Liverpoolu vyhrála 3:2.

V téže sezóně zažili fotbalisté Chelsea výkonnostně jednu z nejlepších sezón v Lize mistrů. Cestou do semifinále dokázal Ricardo Carvalho a jeho spoluhráči vyřadit týmy jako FC Barcelona či Bayern Mnichov. Putování skončilo až v semifinále, kde se do cesty postavil tým FC Liverpool, ovšem způsob jakým Chelsea vypadla, zanechává fanouškům Blues podivnou pachuť dodnes. Celé semifinále rozhodla (ne)branka Luise Garcii, jehož pokus na brankové čáře vykopával William Gallas ve spolupráci s Ricardem Carvalhem, ačkoliv hráči signalizovali, že míč nepřešel brankovou čáru celým objemem, rozhodčí branku uznal. Jak sám portugalský obránce přiznává, tato situace ho děsí dodnes.

Snový konec první sezóny v Anglii vystřídala na začátku ročníku 2005/2006 menší slovní potyčka mezi samotným hráčem a trenérem José Mourinhem, který v prvním utkání nového ročníku Premier League postavil do základní sestavy vedle Johna Terryho francouze Williama Gallase namísto Ricarda Carvalha, což obránce nesl nelibě, následné nešťastné vyjádření do novin ohledně nepochopitelných rozhodnutí Josého Mourinha vyústilo v pokutu od klubu a upadnutí v nelibost trenéra. Vše ale trvalo krátce, všichni aktéři si vše vyříkali a Ricardo Carvalho se opět stal základním stavebním kamenem týmu.

V následujících měsících dirigoval portugalský hráč vedle Johna Terryho svůj tým za dalším titulem v Premier League, který tým ze Stamford Bridge opět získal s velkým náskokem a opět to byla zejména skvělá defenzivní činnost, díky které dokázal tým sezónou projít až na úplný vrchol. Kromě titulu v lize byla přidána ještě trofej V FA Community Shield. Na evropské scéně se již tolik nedařilo, Chelsea skončila v osmifinále, kde stopku vystavila španělská Barcelona.

V ročníku 2005/2006 si náš bývalý obránce připsal 32 startů, během kterých zaznamenal 3 branky, konkrétně po brance vstřelil v Lize mistrů v zápasech proti Realu Betis a Anderlechtu Brusel. Poslední zásah si Ricardo Carvalho schoval na domácí ligové utkání proti Manchesteru United, které Blues přejeli 3:0.

Následující sezóna 2006/2007 byla pro samotného hráče rozporuplná. I v tomto ročníku dokázal se spoluhráči získat důležité trofeje, konkrétně klub vyhrál FA Cup a ligový pohár. Zklamáním ovšem byl neúspěch při pokusu potřetí za sebou ovládnout ligovou scénu, nyní se tým musel sklonit před Manchesterem United. V průběhu ročníku pak Ricarda Carvalha trápila zranění, která mu znemožnila nastoupit v některých důležitých zápasech, např. ve finále FA Cupu či odvetném utkání semifinále Ligy mistrů na hřišti Liverpoolu. Celkem si v tomto ročníku připsal 41 startů a vstřelil 3 branky.

I přes tyto neúčasti patřil portugalský reprezentant k hlavním pilířům týmu. V lize mistrů hrál ústřední roli v prvním utkání semifinále proti Liverpoolu, kde předvedl skvělý výkon podpořený položením základu jediné gólové akce utkání, kterou zakončil Joe Cole. Jak již bylo zmíněno, následné zranění znemožnilo portugalskému obránci účast v odvetném utkání, které Blues nezvládli a na penalty nepostoupili.

I přes konečný neúspěch na ligové scéně se Chelsea bila o prvenství do posledních kol, byl to právě Ricardo Carvalho, kdo srovnal důležité listopadové utkání na půdě Manchesteru United, když náš obránce využil přesný rohový kop Franka Lamparda, který si Ricardo Carvalho našel skvělým náběhem, míč z jeho hlavy se při cestě do branky ještě odrazil od břevna. V daný okamžik, to pro Chelsea byl doslova zlatý bod. Svou brankou dokázal taktéž rozhodnout ligový šlágr proti Tottenhamu Hotspur, který Chelsea vyhrála 1:0, čímž si uchovala naději na ligový titul.

Sezóna 2007/2008 byla nejen pro středního obránce, ale i pro celý klub velmi turbulentní. V září 2008 klubem otřásl vyhazov Josého Mourinha, se kterým měla řada hráčů velmi silné pouto. Po této události se vyrojily spekulace o možném odchodu Portugalce do Realu Madrid, který se snažil o podpis Ricarda Carvalha již sezóny dřívější, to ale nepochodil z důvodu silné vazby hráče na Josého Mourinha. Nyní se po odchodu tohoto trenéra naskytla určitá možnost, Carvalho ale zůstal věrný modrým barvám.

I v tomto ročníku patřil Portugalec mezi výkonnostně nejvíce konzistentní hráče, ovšem ani nyní to neskončilo s titulem v Premier League, i nyní to byly boje doslova do posledního zápasu, a i nyní titul putoval do Manchesteru United. Aby toho nebylo málo, klub prohrál i finále ligového poháru a v neposlední řadě i finále Ligy mistrů, toto finále si raději více připomínat nebudeme…Ricardo Carvalho v tomto ročníku dosáhl několika milníků, připsal si svůj 150. start za klub a to v ligovém utkání proti Middlesbrough, které svou hlavičkou i rozhodl. Zároveň si v tomto roce připsal i svůj 100. start v Premier League.

Ročník 2008/2009 byl pro samotného hráče velkým zklamáním, v důsledku vleklého zranění odehrál pouze 16 soutěžních utkání, navíc se před začátkem sezóny opět objevily spekulace o jeho přestupu, tentokrát za José Mourinhem do Interu Milán. Z přestupu opět sešlo. Následující rok 2009/2010 byl pro hráče mnohem povedenější, zejména díky vyléčení se z vleklého zranění, které mu umožnilo opět bojovat o základní sestavu. Nový trenér klubu Carlo Ancelotti opět zařadil Ricarda Carvalha do základní sestavy.

Svou hlavičkou dokázal srovnat první soutěžní utkání sezóny, ve kterém Blues čelili Manchesteru United a to v rámci střetnutí Community Shiled, které Chelsea nakonec vyhrála po penaltách, v řádné hrací době skončilo utkání remízou 2:2.

Na ligové scéně pomohl k zisku titulu v Premier League, ve které si v průběhu sezóny připsal svůj celkově 200. start. Ke konci ročníku se ovšem opět přihlásilo zranění, které Ricarda Carvalha vyřadilo ze hry. Svůj poslední soutěžní zápas za Chelsea si připsal 24. 3. 2010 na hřišti Portsmouthu, kde hosté vyhráli s přehledem 0:4. Po zbytek sezóny jej na hřiště nepustily zdravotní potíže, na konci ročníku s klubem oslavil historický double a poté následoval po vlně spekulací odchod z klubu, když si ho José Mourinho přivedl do Realu Madrid. Tím se modrá kapitola uzavřela.

Před pár měsíci přišla při rozhovoru s Ricardem Carvalhem řeč na období strávené v Chelsea, sám hráč vzpomíná na roky strávené v klubu jako na velmi šťastné období „V roce 2004 to pro mě byl velmi důležitý přestup, bylo velmi důležité přestoupit do Premier League. Období strávené v Chelsea pro mě bylo asi to nejlepší, jaké jsem zažil. Byla tu ale i zranění, která mi znemožnila nastupovat do některých zápasů, bylo těžké se udržet zdravý.“

Bylo velmi speciální hrát v tomto klubu, pro nás je to speciální klub, je to klub, ve kterém jsem strávil nejdelší část své kariéry, jsem velmi pyšný na to, že jsem zde mohl hrát. Nemyslím si, že bych byl legendou, ale cítím, že jsem zde odvedl dobrou práci. Cítím se speciálně, neboť jsem mohl hrát za Chelsea. Nyní mi tento klub i město chybí, vždy když se vrátím, jsem poctěn, když mohu pozdravit hráče, kteří zde stále hrají. Zápasy Chelsea stále sleduji, miluji zejména zápasy na Stamford Bridge.“

Nezapomenutelná byla zejména spolupráce, kterou Ricardo Carvalho odváděl spolu s Johnem Terrym. Nejednou se objevily hlasy, že se v tu dobu jednalo o jednu z nejlepších stoperských dvojic v historii novodobé Premier League. Jak dodal sám John Terry na adresu Ricarda Carvalha: „Hraní s ním bylo přirozené, během utkání jsme na sebe nemuseli vůbec mluvit. Jsou to věci, které cítíte, ale je těžké to vysvětlit. Každý z nás věděl, jak ten druhý zareaguje při řešení zapeklitých situací, které nám protivníci přichystali. Pro mě to byl nejlepší obránce Chelsea, s jakým jsem kdy hrál,“ zakončil své povídání kapitán Chelsea.

121 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 121 komentářů