Po stopách úspěchů: Community Shield

O trofej Football Association Community Shield (dříve nazývaný Charity Shield) vždy usiluje vítěz domácí ligy spolu s vítězem FA Cupu. Odměnou za vítězství je stříbrný štít, a Chelsea se může ve svém klubovém muzeu pyšnit hned čtyřmi.

Charity Shield 1955

V sezóně 1955/56 se tohle týkalo mistrovské Chelsea a Newcastlu United, jenž dostal příležitost na zisk tohoto poháru díky prvenství v FA Cupu. Na tento souboj se přišlo podívat přibližně třináct tisíc diváků, kteří téměř zaplnili tribuny Stamford Bridge.

První poločas byl z obou stran velmi opatrný, žádný z celků nechtěly udělat zbytečnou chybu, která by jim zkomplikovala utkání. V druhé půli však útočilo jenom mužstvo vedené Tedem Drakem, které fantastickým výkonem nedalo svému soupeři žádnou šanci a „Straky“ jednoznačně přehrálo v poměru 3:0. Charity Shield tedy zůstal na domácím stánku Chelsea.

Zajímavostí utkání je, že oba kluby hrály po celých devadesát minut bez náhradníků a pokud by stav skončil i po této době nerozhodný, trofej by patřila oběma táborům.

Charity Shield 2000

V sezóně 2000/01 se konalo již osmasedmdesáté pokračování poháru věnovaného na charitativní účely. Na stadionu ve Wembley si za pětašedesátiti­sícové návštěvy změřila síly londýnská Chelsea s mistrem ligy předchozího ročníku Manchesterem United.

Pokud někdo v tomto duelu očekával vyrovnaný souboj, byl na omylu. „Blues“ vedení italským manažerem Gianclucou Viallim v zápase dominovali a na uzavření pomyslné rakve svého soupeře potřebovali pouhé dva hřebíčky. První zatloukl útočník Jimmy Floyd Hasselbaink, jenž si spolu s Mariem Stanicem a Eidurem Gudjohnsenem připsal debut v modrém dresu. O druhý se postaral talentovaný pravý bek Mario Melchiot.

Community Shield 2005

V sezóně 2005/06 hostil cardiffský Millenium Stadium utkání anglického Supercupu, ve kterém se střetly dva londýnské kluby – Arsenal a Chelsea, která v minulém ročníku získala díky přítomnosti nového trenéra Mourinha po padesáti letech ligový primát. Za téměř šedesátitisícového aplausu vstoupily oba týmy na trávník, aby se „popraly“ o trofej, která třiadevadesát let nesla název Charity Shield. Portugalský kouč na straně západolondýnského celku zvolil do zápasu tradiční rozestavení 4–3–3 s dvěma křídly a jediným hrotem.

Utkání se neslo v přátelském duchu a již v osmé minutě se dostal ke slovu Didier Drogba, jenž svou brankou rozjásal všechny příznivce Chelsea. Necelou čtvrthodinu po začátku druhé půle se opět prosadil africký kanonýr, čímž přinesl do táboru „Gunners“ velkou dávku nervozity. Navzdory tomu, že o pár minut později mladíček Fabregas dokázal snížit rozdíl skóre na jedinou branku, si Chelsea zápas do závěrečného hvizdu Howarda Webba pohlídala a mohla tak slavit již třetí vítězství této trofeje v celé historii klubu.

V tomto zápase vstřelil Didier Drogba své dvě první branky do sítě Arsenalu a na spoustu dalších sezon se stav pověstným katem tohoto londýnského klubu.

Community Shield 2009

Na nově rekonstruovaném stadionu ve Wembley se proti sobě postavili dva dlouholetí rivalové z domácí anglické ligy – Chelsea a Manchester United. „Rudí ďáblové dostali příležitost hrát toto utkání díky vítězství v Premier League, zatímco „Blues“ v sezóně 2008/09 dokázali po dvou letech získat FA Cup. Kolosální stadion v severozápadním Londýně byl naplněn do posledního volného místečka, a jakmile si hráči obou klubů podali ruce, první soutěžní zápas ročníku mohl začít. Carlo Ancelotti vstoupil do utkání se svými svěřenci v rozestavení „diamant“, zatímco jeho protějšek Sir Alex Ferguson zvolil klasické 4–4–2 bez defenzivního záložníka.

Duel probíhal jako na houpačce, jednou měla navrch Chelsea, podruhé zase Manchester. Závažným faulům se snažil každý tým vyvarovat, ale přesto se v zápase žlutilo. Když sudí Chris Foy odpískal konec řádné hrací doby, na ukazateli skóre svítily dvě dvojky, což znamenalo jediné, pokutové kopy. Za londýnský celek je kopal postupně Lampard, Ballack, Drogba a Kalou, avšak ani jeden nezklamal a svoji šanci proměnil.

To se však nedá říct o týmu v červených dresech. Nejdříve se z jedenácti metrů nedokázal prosadit veterán Ryan Giggs. Po něm to nezvládl ani obránce Patrice Evra, jenž doplatil na své psychické rozhořčení v úvodních devadesáti minutách hry. V táboru Chelsea tak mohlo ihned zavládnout okamžité nadšení ze zisku první trofeje v sezóně. Stříbrný talíř tedy mířil na Stamford Bridge.